سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون درمان وزارت بهداشت از کاهش ۴۲ درصدی قیمت لوازم پزشکی، تقویت اورژانس زمینی و بیمه شدن قریب به یازده میلیون نفر در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داد.

محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در کشور گفت: سهم هزینه‌های پرداختی از سوی مردم در صندوق بیمارستان در گذشته ۳۷ درصد بود که بخشی از آن درون مطب پرداخت می‌شد و بخش دیگر جهت خرید دارو و لوازم در خارج از بیمارستان هزینه می‌شد.
وی ادامه داد: از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۹۳ تا ۵ تیر ماه ۹۵؛ طی دو سال و دو ماه از آغاز برنامه طرح تحول نظام سلامت، ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بیمار بستری داشته ایم. خوشبختانه در پی اجرای این طرح، دیگر لازم نیست مردم برای خرید دارو و تجهیزات به خارج از بیمارستان بروند.
وی با تاکید بر اینکه ۷۷ درصد از جمعیت کشور به شکل هدفمند تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند، اظهارداشت: قیمت های لوازم پزشکی کاهش فوق العاده‌ای داشته به طوری که شاهد کاهش قیمت لوازم پزشکی به میزان ۴۲ درصد بوده‌ایم.
آقاجانی با بیان اینکه تعداد ایرانیان فاقد بیمه، که بیمه شده‌اند به ۱۱ میلیون نفر می‌رسد، افزود: برنامه طرح تحول فقط مختص خدمات بستری نبوده و شامل موارد سرپایی هم هست و خدمات ویزیت برای بیماران ارایه شده است. همچنین حدود ۱۷ هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در ۶۵۸ کلینیک ویژه سراسر کشور قریب به ۸۰ میلیون بار ویزیت انجام داده‌اند.
وی در ادامه افزود: خدمات ویزیت در حوزه دولتی در حال حاضر به ۳۲ درصد کل ویزیت ها رسیده و در این رابطه اقدام به ساخت ۲۵۰ پلی‌کلینیک تخصصی و فوق تخصصی کرده‌ایم.
معاون درمان بهداشت در پایان برنامه کارنامه رادیو سلامت با بیان اینکه در اورژانس هوایی و زمینی برای انتقال بیماران به بیمارستان ها اقدامات لازم صورت گرفت، اظهارکرد: با اینکه بالگرد تخصصی نداریم، ۲۱ پایگاه اورژانس هوایی احداث شده است. از طرفی ۴۲۰۰ مصدوم طی ۲۶۰۰ پرواز مصدومین جابه‌جا شده‌اند. اورژانس زمینی را تقویت کرده و حدود ۱۶۰۰ دستگاه آمبولانس تدارک دیدیم. حدود ۵۰ درصد ناوگان زمینی به طرح اضافه شد که نیمی از آن آماده بهره‌برداری است.