سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – به منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، تجاری‌سازی ایده‌ها و حمایت از شرکت‌های فناور تفاهم‌نامه‌ همکاری بین سازمان منطقه آزاد انزلی و وزارت علوم،تحقیقات و فناوری منعقد شد.

تفاهمنامه

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در حاشیه اختتامیه نمایشگاه فن بازار کشور در منطقه آزاد انزلی، تفاهم نامه همکاری مابین مهندس رضا مسرور، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.

این تفاهم نامه در پنج ماده و ۱۹ بند و یک تبصره به مدت پنج سال به منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان به عنوان زیرساخت اصلی مقاوم سازی اقتصاد ملی و در راستای سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز اهداف و سیاست‌های دولت تدبیر و امید در جهت دهی سرمایه‌های اجتماعی از جمله دانش آموختگان جوان و تولیدکنندگان به سوی کسب و کارهای دانش بنیان و نیز تحقق ارتباط و گسترش همکاری بین نهادهای مرتبط با توسعه فناوری و اقتصادی، میان طرفین به امضاء رسید.

مشارکت و همکاری در استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات طرفین در راستای حمایت از گسترش و توسعه شرکت‌های دانش بنیان، تجاری سازی محصولات دانش بنیان و توسعه کمی و کیفی صادرات کالا و خدمات دانش بنیان، موضوعات محوری این تفاهم نامه را تشکیل می‌دهد.

در ماده مرتبط با تعهدات سازمان منطقه آزاد انزلی مواردی همچون تصویب موضوع ایجاد پارک علم و فناوری تخصصی در هیات مدیره سازمان، تدوین برنامه کسب و کار پنج ساله تأسیس و راه اندازی پارک، تامین منابع مالی مورد نیاز به منظور مطالعات اولیه، طراحی، راه اندازی و توسعه فعالیت‌های پارک، کمک به ایجاد کریدور صادرات کالا و خدمات دانش بنیان، بازاریابی محصولات و خدمات ارائه شده از سوی شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور سراسر کشور  به توافق دو طرف رسیده است.

در طرف مقابل نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متعهد شده تا مواردی مانند ارائه مشاوره و همکاری در خصوص انجام مطالعات اولیه، راه اندازی و طراحی پارک و نظارت بر آن، همکاری با سازمان در زمینه توسعه، بومی سازی و انتقال فناوری‌ها و دانش‌های فنی، توسعه واحدهای فناور به صنایع و بنگاه‌های اقتصادی و مرتبط با صنعت و در نهایت اقدامات لازم درخصوص همکاری و مشاوره در زمینه بازاریابی داخلی و خارجی و صادرات محصولات دانش بنیان و دستاوردهای واحدهای فناور را انجام دهد.

سازمان منطقه آزاد انزلی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری براساس این تفاهم نامه توافق کرده‌اند که کارگروه اجرایی مرکب از نمایندگان تام الاختیار هر یک از امضاء کنندگان تفاهم نامه و نیز نماینده تام الاختیار دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تشکیل و اجرایی شدن تعهدات هر یک از طرفین تفاهم را پیگیری نماید.

گفتنی است، از ۳ تا ۵ شهریور ماه جاری همزمان با هفته دولت، نمایشگاه دستاوردهای پژوهش فناوری و فن بازار کشور در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های بین‌المللی این منطقه در ۹۰ غرفه و با حضور ۹۶ دانشگاه، مرکز پژوهشی، پارک علم و فناوری، مرکز رشد، شرکت خصوصی، بانک، صندوق و موسسه سرمایه گذاری و حمایتی دولتی و بخش خصوصی از ۲۳ استان کشور برگزار شد.