ضیاء هاشمیسایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی اجتماعی وزیرعلوم از یک و نیم برابر شدن انجمن های علمی دانشجویی طی دوسال اخیر خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، سید ضیاء هاشمی در مراسم اختتامیه اولین نشست سراسری معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی_غیرانتفاعی کشور گفت: در مدیریت فرهنگی صرف دغدغه کافی نبوده و این مدیریت باید با تخصص همراه باشد تا فرهنگ دچار آسیب نشود.

وی با بیان اینکه علم یکی از ارکان اصلی فرهنگ به شمار می آید، گفت: امروز عصر فرهنگ بوده و باید هویت دینی و ملی و جهت گیری ارزشی در فرهنگ به درستی مورد توجه قرار گیرد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه علم و فرهنگ به هم پیوسته هستند، افزود: فرهنگ، آداب، رفتار، کردار و پندار ما را نشان می دهد و نقطه تقابل انسان ها نیست.

وی با اشاره به اینکه فرهنگی که سبب تخریب هویت، شخصیت و ارزش های انسانی می شود فرهنگ نیست بلکه ضد فرهنگ است، گفت: برای این بخش از فعالیت های فرهنگی نه تنها نباید بودجه و اعتبار در نظر گرفت بلکه باید مورد کنترل و هدایت قرار گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه فرهنگ دارای ارزش های والایی است، افزود: مهم ترین ماموریت فعالان فرهنگی ترویج ارزش ها و تقویت اشتراکات و نیز افزایش هم افزایی در جامعه است.

هاشمی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های ما مومن، متعهد و متدین هستند، تصریح کرد: فرهنگ باید به ما کمک کند تا حرکت واحدی را در جامعه شکل داده و پیش ببریم.

وی افزود: اگر دانشگاه های ما در تراز بین المللی در رتبه های نخست قرار داشته باشند باید بتوانند مشکلات جامعه را نیزحل کنند و همچنین استادان دانشگاه های ما با وجود چاپ مقالات مهم در مجلات بین المللی، باید بتوانند گره ای از مشکلات جامعه را باز کنند.

معاون وزیر علوم گفت: صرف حرف های زیبا زدن و عمل نکردن به آن کافی نیست، لذا باید با شفقت و مهربانی با دانشجویان برخورد و دانشجویانی متعهد و با ایمان و خادم کشور و ملت را تربیت کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بیان داشت: سالانه ۷ هزار و پانصد میلیارد تومان بودجه صرف فعالیت های فرهنگی می‌شود و این نشان‌دهنده اهمیت جایگاه فرهنگ در کشور است.

هاشمی تاکید کرد: در طول ۲ سال اخیر انجمن های علمی ما که یکی از محورهای مشارکت علم و فرهنگ هستند یک و نیم برابر افزایش یافته و نشریات علمی ما از ۲۸۰۰ به ۴۰۰۰ انجمن ارتقا یافته است.