سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم با توجه به وظایف دانشگاه پیام نور اظهار کرد: دانشگاه پیام نور در یک برهه‌ای از زمان به دلیل شرایط موجود باید وظایفی را غیر از وظایف خودش انجام می‌داد اما اکنون بهتر است از انجام وظایف دیگر توسط این دانشگاه صرف‌نظر کنیم.

دکتر عبدالحسین فریدون

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر عبدالحسین فریدون در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در دانشگاه پیام نور برگزار شد با تاکید بر اینکه آموزش عالی وظیفه توسعه علمی و توسعه نیروی انسانی مورد کشور را برعهده دارد، افزود: در این میان دانشگاه‌ها با توجه به رسالتی که برعهده آنها است در توسعه علمی و توسعه نیروی انسانی نقش اساسی دارند و نقش دانشگاه پیام نور با توجه به مسئولیتی که دارد بسیار خطیر است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف وزارت علوم ارتقاء کیفیت آموزش عالی است، گفت: آموزش عالی به اندازه کافی رشد کمی داشته است. در حال حاضر بیش از چهار و نیم میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور در حال تحصیل هستند و باید هدف دولت در راستای ارتقاء کیفیت آموزش عالی جدی گرفته شود و با عمل کردن به وظایف و پرهیز از تکرار مسائل در این راستا قدم برداشته شود.

مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم در ادامه با اشاره به حرکت دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های کارآفرین اظهار کرد: دانشگاه پیام نور می‌تواند در جهت تبدیل شدن به دانشگاهی کارآفرین قدم بردارد.

فریدون با بیان اینکه یکی از اهداف وزیر علوم ساماندهی آموزش عالی است، گفت: در حال حاضر در توسعه تحصیلات تکمیلی جلوتر از برنامه قرار داریم و سهم تولید علم ایران در جهان فراتر از پیش‌بینی و انتظار است.

مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم با تاکید بر اینکه عملکرد دانشگاه‌ها نیازمند تحولی عظیم است، افزود: انتظار می‌رود دانشگاه‌ها در رفع مسائل و مشکلات کشور نقش جدی ایفا کنند. از طرف دیگر با توجه به شرایط کشور پس از برجام باید در راستای بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها قدم برداریم. در حال حاضر رویکرد کشورهای مختلف نسبت به ایران تغییر کرده و دانشگاه‌ها باید از این شرایط بهره ببرند.

فریدون افزود: دانشگاه پیام نور نیز با توجه به شعباتی که در داخل و خارج از کشور دارد می‌تواند از این فرصت بهتر استفاده کند.

وی با اشاره  به مسئولیت‌ها و وظایف دانشگاه پیام نور گفت: شرایط آموزش عالی در یک برهه زمانی ایجاب می‌کرد که دانشگاه پیام نور وظایفی غیر از اموری که بر عهده این دانشگاه بود انجام دهد اما اکنون باید از این وظایف صرف‌نظر کنیم.

مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه پیام نور می‌تواند در ابعاد منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی موثر باشد، اظهار کرد: این دانشگاه می‌تواند به صورت ارزان در دسترس همه قرار گرفته و عدالت آموزش عالی به نحو احسن اجرا شود. ما نباید در دانشگاه پیام نور با افت کمی دانشجو مواجه باشیم بلکه این دانشگاه باید افزایش دانشجو نیز داشته باشد.

فریدون ادامه داد: هر فردی در هر نقطه‌ای که باشد می‌تواند به صورت آنلاین با دانشگاه پیام نور ارتباط برقرار کند. این دانشگاه با ویژگی فراگیر بودن بازوی خوبی برای وزارت علوم و دولت است.

وی با اشاره به مقوله فرهنگ گفت: دانشگاه پیام نور می‌تواند از طریق شعبات مختلفی که دارد بحث اقتصاد دانش‌بنیان و فرهنگ دانش‌بنیان را اطلاع‌رسانی کند.

مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم ادامه داد: دانشگاه پیام نور می‌تواند در شفاف‌سازی برخی مسائل کشور، امور بین‌الملل، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، توسعه فرهنگ فناوری و غیره اقدامات موثری انجام دهد.