سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه صنعتی همدان از اجرای پروژه ملی آمایش انرژی و محیط زیست شهر همدان خبر داد و گفت: این پروژه علاوه بر بهینه‌سازی مصرف سوخت در استان موجب بهبود الگوی کشت خواهد شد.

دانشگاه صنعتی همدان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محمود نیلی در حاشیه اجلاس سیاست‌گذاری پژوهش و فناوری منطقه ۴ در جمع خبرنگاران با اشاره به پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه صنعتی همدان افزود: در سال جاری پروژه ملی «آمایش انرژی و محیط زیست شهر همدان» با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در شورای پژوهش و فناوری استان همدان به تصویب رسید.

وی با اشاره به جزئیات این پروژه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استان همدان دارای اقلیم سرد است ضمن آنکه در این استان نیروگاه‌ها و صنایع سیمان‌سازی فراوانی وجود دارد با مسائل زیست‌محیطی فراوانی مواجه هستیم.

وی پروژه ملی و آمایش انرژی و محیط زیست شهر همدان را طرحی در حوزه کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی دانست و ادامه داد: خروجی این پروژه تولید یک نرم‌افزاری است که براساس این پروژه میزان تولید و مصرف انرژی در شهر همدان را تعیین می‌کند.

نیلی با اشاره به خشکسالی‌های ایجاد شده در استان یادآور شد: از سوی دیگر برودت هوا نیز در این استان افزایش یافته که این امر افزایش استفاده از سوخت‌های فسیلی را افزایش داده است.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان اضافه کرد: با تولید این نرم‌افزار میزان سوخت مورد نیاز برای این استان تعیین می‌شود و امیدواریم که با کاربردی شدن این نرم‌افزار تحولی در استفاده از سوخت‌های فسیلی در استان صورت گیرد.

وی همچنین تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی این استان را از دیگر دستاوردهای این پروژه نام برد و توضیح داد: به عنوان مثال برای تولید یک کیلو سیب‌زمینی مقدار زیادی آب مورد نیاز است که با استفاده از این نرم‌افزار قادریم تا الگوی کشت در استان را تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح از چهار ماه گذشته آغاز شده است، یادآور شد: براساس گزارش فاز یک این پروژه، ۴۳ درصد سوخت این استان صرف نیروگاه‌ها می‌شود.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان یکی از مشکلات موجود در توسعه دانشگاه‌های استان‌ها را نادیده گرفتن این دانشگاه‌ها نام برد و گفت: این در حالی است که باید از سوی وزارت علوم برنامه‌ای ارائه شود تا دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات کشور حرکت کنند و این امر نیز نیاز به تخصصی شدن دانشگاه‌ها دارد.

وی با اشاره به اقدامات این دانشگاه برای رفع مشکلات استان اظهار کرد: با همکاری بنیاد هنر فرشچیان اقدام به ساخت برج تحقیقاتی در این دانشگاه کردیم. این برج برای استقرار آزمایشگاه‌های مرکزی و تحقیقاتی با اعتبارات سه و نیم میلیارد تومان از سوی این بنیاد تاسیس می‌شود.

وی همچنین از امضای تفاهم‌نامه میان این دانشگاه با اتاق بازرگانی خبر داد و در این باره توضیح داد: براساس این تفاهم‌نامه مقرر شد تا کلیه صنایع استان در تجهیز آزمایشگاه‌های مرکزی برج تحقیقاتی دانشگاه صنعتی همدان همکاری کند و در مقابل، این دانشگاه‌ به مدت دو سال آنالیزهای مورد نیاز بخش صنعت را به صورت رایگان انجام خواهد داد.

نیلی همچنین به همکاری این دانشگاه با صندوق امید خبر داد و گفت: براساس تفاهم‌نامه امضا شده قرار است تا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه که دوره‌های تخصصی کارورزی و کارآفرینی را بگذرانند، از سوی این دانشگاه به صندوق معرفی می‌شوند و هر صنایع به ازای هر نفری که جذب می‌کند مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام به آنها اعطا خواهد کرد.