سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی همدان از انعقاد ۳ قرارداد پژوهشی دانشگاه صنعتی همدان با صنایع استان طی سال‌ جاری خبر داد.

صنعت و علم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر مژگان نجفی در بازدید معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه صنعتی همدان، اظهار کرد: در دانشگاه صنعتی همدان ۵۰ عضو هیات علمی و ۲۰۰۰ دانشجو در هشت رشته مهندسی کامپیوتر، مهندسی IT،  مهندسی پزشکی، مهندسی معدن، مهندسی رباتیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی مواد مشغول به تحصیل هستند، همچنین در مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مهندسی مواد، مهندسی شیمی و مهندسی برق دانشجو داریم.

وی با اشاره به روند رو به رشد مقاله‌های ارائه شده افزود: سرانه مقالات ارائه شده از سوی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی همدان از سال ۹۰ تا ۹۴ از ۰٫۷ به ۱٫۶ درصد رسیده است.

وی به انعقاد ۲۰ تفاهم‌نامه مابین دانشگاه صنعتی همدان و صنایع مختلف همچون کنترل شرکت گاز اکباتان، شرکت مهندسی آب‌اندیش، صنایع دفاعی، بنیاد رازی، پایگاه هوایی نوژه، اتاق بارزرگانی و صندوق کارآفرینی اشاره کرد.

نجفی انعقاد تفاهم‌نامه دانشگاه صنعتی با اتاق بازرگانی همدان با هدف همکاری و مشارکت در تجهیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی با توجه به نیاز صنعت، توسعه روابط بین‌الملل در آموزش و پرورش، برپایی کلینیک صنعت برای عارضه‌یابی و رفع معضلات واحدهای صنعتی استان دانست و خاطرنشان کرد: اعضای هیات علمی به صورت دوره‌ای به صنایع استان سر می‌زنند تا از نزدیک در جریان مشکلات آنها قرار گیرند.

وی درباره انعقاد تفاهم‌نامه دانشگاه صنعتی با صندوق کارآفرینی با اعتبار ۴ میلیارد تومان به مدت ۵ سال گفت: به فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی که دوره‌های مهارتی از سوی دانشگاه را گذرانده باشند، بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۴ درصد پرداخت می‌شود.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی همدان به قراردادهای پژوهشی منعقد شده به منظور ارتباط صنعت و دانشگاه از سال ۹۰ تا ۹۵ به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اشاره کرد و افزود: امسال سه قرارداد بسته شده است.

وی با بیان اینکه سال ۹۰ تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی ۱۷ نفر بود اما این تعداد در سال ۹۵ به ۵۰ نفر رسیده است، یادآور شد: امسال مقرر شده در زمینه گرنت‌های اعضای هیات علمی ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شود.

نجفی در ادامه با اشاره به وجود ۱۸ هزار عنوان کتاب در کتابخانه دانشگاه صنعتی و چشم‌انداز رسیدن به ۲۰ هزار عنوان کتاب گفت: دانشگاه صنعتی همدان از مهرماه سال گذشته تا پایان خردادماه امسال دوره HSE را با عقد تفاهم‌نامه با سازمان آتش‌نشانی و هلال‌احمر را برای دانشجویان برگزار کرده به طوری که هر هفته ۹۰ دانشجو در این برنامه شرکت کرده و مهارت‌های لازم را کسب کردند.

وی اضافه کرد: از سال گذشته دانشجویانی که به عنوان کارآموز در این دوره‌ها شرکت نکرده بودند، اجازه ورود به آزمایشگاه را ندادیم.

وی در ادامه با بیان اینکه شیوه‌نامه‌ای برای آزمایشگاه مرکزی تدوین شده و با استناد به آن کار می‌کنیم، گفت: از سال گذشته برای آزمایشگاه مرکزی نانو تکنولوژی و مواد دانشگاه صنعتی همدان با یک میلیارد تومان اعتبار ، تجهیزات داخلی وخارجی خریداری کردیم به طوری که برخی دستگاه‌ها در منطقه نظیر ندارد و به استان‌های غربی هم می‌توانیم سرویس‌دهی کنیم.

نجفی با اشاره به جوان و آماده به کار بودن اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی همدان اظهار کرد: بیشتر قبولی‌های دانشجویان دانشگاه صنعتی در آزمون کارشناسی‌ارشد رتبه تک رقمی کسب کرده‌اند به طوری که دانشجویان خوبی در دانشگاه پرورش می‌یابند اما به علت نبود تجهیزات آزمایشگاهی مناسب مجبور به ترک دانشگاه صنعتی می‌شوند بنابراین تقاضا داریم اعتباری به منظور تقویت آزمایشگاه‌ها تخصیص یابد.