سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزش وزارت علوم تحقیقات و فناوری از رونمایی سامانه آموزش عالی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این سامانه برای اولین بار طراحی شده و نظام آموزش عالی کشور را در همه زمینه های آموزشی، دانشجویی، پژوهشی، فرهنگی و… به صورت یکپارچه برای تمام سطوح مدیریتی متناسب با نیازشان را ارائه می‌کند.

دکتر شریعتی معاون وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در افتتاحیه چهل و نهمین گردهمایی معاونان آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر در هفته دولت، با تاکید بر اینکه توسعه اقتصادی در گرو توسعه علمی است، اظهار داشت: ما برای نیل به توسعه آموزش عالی باید ماموریت گرایی را در دانشگاه ها نهادینه کنیم و یکی از دلایل انتخاب دانشگاه علوم دریایی برای چهل نهمین نشست معاونان آموزشی دانشگاه های کشور ماموریت گرایی این دانشگاه بوده است.

وی  با بیان اینکه توسعه هدفمند آموزش عالی به معنای ورود دانشگاه‌ها به جامعه برای حل مشکلات و معضلات است، گفت: باید اذعان داشت که بخش خصوصی سهم عمده‌ای در آموزش عالی دارد،در کشورهای دیگر نیز به همین منوال است  و این بخش باید مورد حمایت قرار گیرد تا به توسعه هدفمند همه جانبه در تمام بخش‌های آموزش عالی برسیم و این واقعیت باید درک شود که اقتدار جامعه در گرو اقتدار علمی است.

معاون آموزشی وزیرر علوم  در ادامه با تاکید بر لزوم کیفی سازی در تمام بخش‌های آموزش عالی گفت: امروز در جامعه ای به سر می بریم که در ۹۷ واحد دانشگاهی حدود ۵ میلیون دانشجو تحصیل می کنند که ۷۸درصد آنان در رشته های علوم انسانی و مهندسی هستند و حدود ۱۰۰ هزار نفر دانشجوی دکتری و ۷۰۰ هزار نفر دانشجوی کارشناسی ارشد داریم و اکنون باید دید که این تعداد دانشجو و همچنین تعدد بیش از حد مراکز آموزش عالی در کشور باید فرصت تلقی شود و یا یک تهدید است؟

شریعتی  در بخش دیگری از سخنان خود بر نقش سازنده دانشگاهیان به تصمیم‌گیری و تصمیم سازی‌ها در نظام آموزش عالی کشور تاکید کرد و گفت: در دو سال گذشته نزدیک به ۷۰ کمیته ارزیابی و گسترش در دانشگاه‌های کشور شکل گرفته و حدود ۷۵۰ نفر از اعضای محترم هیئت علمی در این کمیته‌ها سهیم بوده اند تا نظرات دوستان دانشگاهی در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود.

معاون آموزش وزیر علوم در خصوص سطح بندی دانشگاه‌ها اظهار داشت: سطح بندی دانشگاه‌های غیردولتی در شهریورماه ۱۳۹۴ به صورت آزمایشی انجام گرفت و نتایج آن اعلام شد و با دریافت بازخوردها در اسفند همان سال، نسخه نهایی آن تهیه شده و ان شاءالله در هفته آینده اعلام می شود.

وی با بیان اینکه سطح بندی دانشگاهها  موجب تقویت نقاط ضعف، روند رو به توسعه و ایجاد نوعی رقابت سازنده در میان دانشگاه‌ها می‌شود، گفت: درباره دانشگاه‌های دولتی نیز این سطح بندی برای اولین بار و با در نظر گرفتن ۱۳۰ شاخص انجام شد که فاز اول آن بدون تاثیرگذاری در تصمیم گیری‌ها انجام گرفت و اعلام شد و نتایج نهایی آن هم پس از دریافت بازخوردها اعلام می‌شود.

شریعتی در ادامه با تاکید بر اینکه هر دانشگاهی باید در مسیر تعیین شده فعالیت کند، اظهار کرد: یکی از محورهای جدی که در آموزش عالی مورد غفلت واقع شده ماموریت گرایی دانشگاه‌ها است، البته رسیدن به این هدف نمی تواند زودبازده باشد ولی باید برای آن برنامه ریزی مدونی داشته باشیم و در این راستا دانشگاه‌های که در راستای ماموریت خود عمل کنند مورد حمایت قرار می گیرند.
معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه، با اشاره به تفویض اختیارات بیشتر به دانشگاه‌ها گفت: این مسئله تا کنون از طریق هیئت‌های امنا صورت می گرفت،برای مثال  زمان‌بندی ترم‌ها یا آزمون دکتری به دانشگاه ها تفویض اختیار شد،اما این میزان از تفویض اختیار کافی نیست و باید بیشتر مسائل دانشگاه‌ها به جای حل و فصل در ستاد وزارت علوم در خود دانشگاه‌ها رسیدگی شود.

شریعتی درمورد ارتقای کیفیت مراکز آموزش عالی و کنترل آن اظهار داشت: در این خصوص هماهنگی جدی با مرکز نظارت و ارزیابی صورت گرفته و نظرات آن‌ها  برای وزارت علوم مهم است. بر همین اساس تعدادی از موسسات آموزش عالی ارتقا یافته‌اند و تعدادی منحل شده اند.

وی  افزود: در این خصوص در سال گذشته مجوزها با کنترل بیشتری داده شده و آمار رشته های تصویب شده نیز کاهش یافته است.به خصوص رشته هایی که بازارکار و یا اقبال چندانی نداشتند. همچنین در دو سال گذشته تقریبا بیش از ۷۰ رشته جدید در حوزه های بین رشته ای ایجاد شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم  در ادامه بازنگری آیین نامه ها و ضوابط استعدادهای درخشان، کارشناسی ارشد و دکتری را از دیگر فعالیتهای معاونت آموزشی ذکر کرد و گفت: در کمیته های تخصصصی بیش از ۴۸۰ برنامه درسی که بیش از ۳۰ سال بازنگری نشده بودند و همچنین ۱۸۰۰ برنامه جدید بازنگری و تصویب شد.

شریعتی با بیان اینکه ماموریت دانشگاه‌ها به چهار بخش استانی، منطقه ای، ملی و فراملی تقسیم  می شود،افزود: در این راستا به نیازهای قومی و منطقه ای کشور نیز توجه شده و رشته زبان‌های کردی و ترکی آذری در دانشگاه‌های کردستان و تبریز راه اندازی شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، معاون آموزشی وزیر علوم در خصوص نقش وزارت علوم در اقتصاد مقاومتی گفت: در این خصوص ۱۵ پروژه کلان اقتصادی تعریف شده که چهار پروژه به آموزش عالی واگذار شده و ۲ حوزه آن به معاونت آموزش محول شده که یکی از آنها پروژه انتخاب ۵ دانشگاه برتر در طراز بین المللی است که آیین نامه آن به تمام دانشگاهها ابلاغ شده و بودجه خاصی هم برای آن در نظر گرفته شده است. دانشگاه‌هایی که مستعد این پروژه هستند می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند.