معاون فرهنگی وزیر علومسایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – بابلسر – معاون فرهنگی و فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌ها را نباید به سمت سیاست زدگی برد و امروز روزبه‌روز شاهد نشاط فرهنگی در دانشگاه‌ها هستیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، سید ضیا هاشمی ظهر سه‌شنبه در اختتامیه نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی مؤسسات آموزش عالی کشور در بابلسر افزود: به تشکیل و برگزاری جشنواره ملی فرهنگی ویژه مؤسسات فرهنگی اشاره کرد و آن مناسبت دانست و گفت: این جشنواره می‌تواند دستاوردهای خوبی داشته باشد و فرآیند اجرای آن باید عملیاتی شود.

وی تقویت مشارکت و فعالیت دانشجویان و دانشگاهیان را از اهداف جشنواره ملی فرهنگی در مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی دانست و گفت: حوزه فرهنگی حوزه حساس و سختی است و بدون توجه به ظرافت‌ها نتیجه عکس می‌دهد.

هاشمی عنوان کرد: گاهی اوقات ناخواسته مخاطبان را به مسیر بدی هدایت می‌کنیم و در حوزه مدیریت فرهنگی دغدغه صرفاً کافی نیست و امروز نیز کسانی با شعارهای مقدس به فرهنگ ضربه می‌زنند.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: در حوزه تربیتی خانواده‌ها باید اهتمام و توجه ویژه شود زیرا فرهنگ ذیل آموزش و کار فوق‌برنامه نیست بلکه کار اصلی در دانشگاه‌ها است زیرا دانشگاه‌ها کانون علم، دین و فرهنگ به شمار می‌رود و اگر فرهنگ نباشد علم به معنای مهارت و توانمندی ذهنی نخواهد بود و علم رکن اصلی فرهنگ است.

وی بابیان اینکه امروز عصر اطلاعات است افزود: اگر بهترین دانشگاه‌ها کارشناسان توانمند در حوزه مهندسی تربیت کنند اما هویت دینی را ارتقاء ندهند نتیجه‌اش فرار و مهاجر مغزها و نخبگان می‌شود.

معاون وزیر علوم ادامه داد: اگر نتوانیم مسئله ما و جامعه را حل کنیم و اگر علم با جامعه پیوند نخورد نمی‌توانیم موفق باشیم بنابراین علم و فرهنگ به‌هم‌پیوسته است.

وی بابیان اینکه نگاه به فرهنگ غلط است اظهار داشت: فرهنگ، آداب و رفتار و کردار و پندار را باید نشان دهد و فرهنگ عبارت از ارزش‌های عمومی است که باید زندگی را تغییر دهد.

هاشمی عنوان کرد: فرهنگ به معنای عرصه‌ای است که زندگی خوب و سعادتمندانه را نشانه دهد و این نیست که فقط شعارها و دیوارنوشته‌هایی را آماده کنیم.

معاون وزیر فرهنگی وزارت علوم با اظهار اینکه چرا فرهنگ بر تارک دانشگاه نمی‌درخشد یادآور شد: فرهنگ را درست معرفی نکردیم و باید آن را نجات دهیم.

وی عنوان کرد: اگر ارزش‌های فرهنگ را درست معرفی کنیم موفق خواهیم شد و طبق تأکید مقام معظم رهبری در افق ۲۰ ساله اقتدار جامعه بدون دانشگاه محقق نمی‌شود.

وی بابیان اینکه فرهنگ بخشی تکمیلی در دانشگاه نیست افزود: انسان عالم باید علاقه‌مند و متعهد به کشور و آیین باشد و فرهنگ اشتراکات را تقویت می‌کند ولی متأسفانه در زمان کسانی به‌عنوان خادمان فرهنگ معرفی شدند که عرصه تمایز و تقابل بوده‌اند.

هاشمی اظهار داشت: دانشگاه‌ها طبق پیمایش‌ها مؤمن و مسلمان هستند و کسانیکه دانشگاه‌ها را به سمت سیاست زدگی برده‌اند باید پاسخگو دهند.

وی افزود: در دو سال و نیم گذشته انجمن‌های دانشجویی یک و نیم برابر شده‌اند و ۹ هزار انجمن ثبت‌شده‌اند و نشریات دانشجویی به چهار و ۳۰۰ نشریه رسیده است.

هاشمی افزود: تشکل‌های دانشجویی نیز با رشد مواجه بوده است اما آنجایی که رویکردهای سیاسی به دانشگاه‌ها سوق داده می‌شود منشأ شکاف و سوءبرداشت خواهد شد.

وی به رشد علمی دانشگاه‌ها اشاره و اضافه کرد: آمارها نشان از رشد می‌دهد و این‌همه ناشی از محصولات فرهنگی است.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه فرهنگی نیاز به مدیریت همدلانه داریم گفت: باید روح فرهنگ در دانشگاه‌ها بسط داده شود.