سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که فعالان انقلابی در دانشگاه‌های علوم پزشکی فضای بازتری برای فعالیت‌های خود دارند، گفت: متاسفانه برخی تصور می‌کنند که وقتی از نشاط و ایجاد فضا برای دانشجویان در دانشگاه‌ها صحبت می‌کنیم منظور ما ولنگاری فرهنگی در بین دانشجویان است در صورتی که در طول این سه سال فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌ها فعالان فرهنگی فضای بازتری برای فعالیت‌های خود داشته‌اند.

دکتر فراهانی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا فراهانی امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، کار در حوزه فرهنگی را بسیار سخت و پیچیده توصیف کرد و گفت: کارکردن در حوزه فرهنگ کار سخت و دشواری است همچنان که مقام معظم رهبری کارکردن در این حوزه را به کوه‌کندن با یک سوزن تشبیه کرده‌اند، چرا که در حوزه فرهنگ سلایق و علائق همچنین دیدگاه‌های متضاد و متفاوتی وجود دارد.

دکتر فراهانی با اشاره بر این‌که شاخص‌های مشخصی برای ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی در کشور وجود ندارد، گفت: مثلا در حوزه سلامت شاخصی مشخص و معینی وجود دارد که تعداد مرگ و میر نوزادان و مادران را بررسی کنند و کسانی هم که در این حوزه دخالت می‌کنند افراد محدودی هستند، اما یک شاخص بومی که بتواند فعالیت‌های فرهنگی را دقیق بسنجد وجود ندارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که حوزه فرهنگ حوزه بسیار مبهم و گنگ است، ادامه داد: البته برخی بزرگان و فعالان حوزه فرهنگ در کشور ما یکسری اقدامات و راهکارهایی را تعیین کردند که براساس آن در حوزه فرهنگ فعالیت‌هایی صورت گیرد که بتوانیم به اهداف متعالی و مشخص دست یابیم. براساس این تعریف در دانشگاه‌های علوم پزشکی که مخاطبین ما دانشجویان، اساتید و کارکنان هستند باید در حوزه فرهنگی فضایی ایجاد کنیم که در نتیجه آن فضا بتوانیم به ارتقای فرهنگی برسیم و ما احساس می‌کنیم در طول فعالیت خود در معاونت فرهنگی خود در وزارت بهداشت حداکثر مداخله را در این زمینه انجام داده‌ایم و فضای فرهنگی به منظور ارتقای فرهنگی و حرکت به سمت فرهنگ دینی و ملی ایجاد شده است.

 افزایش میزان مشارکت‌ دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی

وی خاطر نشان کرد: در دنیای امروز جوانان ما باید نسبت به انتخابات خود اغنا شوند، بنابراین باید بتوانند در حوزه اندیشیده‌ورزی، خردورزی و تعالی خود قدم بردارند که این امر نیازمند ایجاد فضایی مناسب در بین دانشجویان است، بنابراین علی‌رغم این‌که شاخص مشخصی برای ارزیابی میزان اثرگذاری فعالیت‌های فرهنگی وجود ندارد، اما مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه‌های مختلف نظیر المپیاد دانشجویی و جشنواره فرهنگی نشانگر این است که فعالیت‌های فرهنگی انجام شده در طول سه سال در این دانشگاه‌ها اثرگذار بوده و دانشجویان نسبت به گذشته در این زمینه‌ها مشارکت‌های جدی‌تری دارند.

به گفته دکتر فراهانی بردارهای متفاوتی در جامعه بر فرهنگ تاثیر می‌گذارد مثلا هالیبود گروه‌های مرجع نظیر روحانیون، خانواده، اجتماع، هنرمندان و سایر گروه‌ها از جمله این بردارها هستند که تاثیرگذاری و قدرت‌ هر یک از آنها متفاوت است، بنابراین آنچه که ما در جامعه امروز خود می‌بینیم میانگین این بردارها هستند بنابراین در حوزه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها فقط معاونت‌ فرهنگی و عملکرد آن تاثیرگذار نیست.

 تاسیس اداره فرهنگی در وزارت بهداشت

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از تاسیس اداره فرهنگی در زیرمجموعه این معاونت خبر داد و تصریح کرد: این اداره به منظور بررسی میزان تاثیرگذاری فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی راه‌اندازی شده است و پژوهش می‌کند کارها و فعالیت‌های ما تا چه اندازه در دانشگاه‌ها اثرگذار بوده است.

وی نقش فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی نمی‌توانیم حتی از یک دانشجو هم بگذریم. در واقع تک‌تک دانشجویان ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی مخاطب فعالیت‌های فرهنگی ما قرار دارند. بنابراین تمام تلاش ما در طول سه سال فعالیت این بوده است که میزان مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های ورزشی – فرهنگی – سیاسی و اجتماعی افزایش یابد اگرچه در این زمینه موانع بسیاری وجود داشت.

 خروج دانشگاه‌ها از آرامش گورستانی

فراهانی همچنین با بیان این‌که برای ایجاد فضای باز و بانشاط در دانشگاه‌های موانع بسیاری وجود دارد، ادامه داد: ایجاد فضای باز و با نشاط شعار دولت تدبیر و امید است که البته در ابتدای شروع فعالیت دولت این فضا در دانشگاه‌ها بسیار بسته بود و یک آرامش گورستانی بر دانشگاه‌های کشور حاکم بود که خوشبختانه امروزه علی‌رغم فشارها و مداخله‌هایی که وجود دارد توانستیم نشاط را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم.  میزان مشارکت دانشجویان در المپیاد ورزشی و جشنواره فرهنگی که سال گذشته برگزار شد نمایانگر این شور و نشاط است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت یادآور شد: متاسفانه عده‌ای تصور می‌کنند ایجاد فضای با نشاط در دانشگاه‌ها به معنی ولنگاری فرهنگی است به‌طوری که با این تفکر تمامی فعالیت‌های مفید انجام شده در این زمینه را نقد می‌کنند، اما منظور ما از شور و نشاط در دانشگاه‌ها ایجاد امید در بین دانشجویان و افزایش میزان مشارکت آنها در فعالیت‌های فرهنگی است.این‌که دانشجویان بتوانند در نتیجه این فعالیت‌ها به آینده خود امیدوار باشند.

 فضای باز فعالیت برای فعالان انقلابی در دانشگاه‌ها

به گفته وی براثر فعالیت‌های فرهنگی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گرفت، همدلی بین ملت و دولت افزایش پیدا کرد و برخلاف صحبت‌هایی که گفته می‌شود فعالان انقلابی در دانشگاه‌ها فضای مناسبی ندارند اتفاقا این افراد در فضای بازتر نسبت به قبل فعالیت می‌کنند به‌طوری که در دیدار با رییس جمهور که داشتند با تعابیر ناشایستی صحبت کردند که این نشان می‌دهد فضا برای حضور آنها بسیار مناسبت‌تر و بازتر است. همچنین تشکل‌های دیگر نیز که در دولت قبل تعطیل بودند توانستند تا حدودی آزادانه‌تر فعالیت داشته باشند.

فراهانی اضافه کرد: ما از هر فرصتی که دانشجویان را با فرهنگ اصیل ملی و دینی آشنا کند در دانشگاه‌ها استفاده می‌کنیم به‌طوری که در حوزه‌های مختلف فرهنگی نظیر فعالیت‌های قرآنی همچنین سایر حوزه‌ها که دانشجویان را با بینش و معرفت قرآنی آشنا کند استفاده خواهیم کرد.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت از افزایش ۵۰ درصدی مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در فعالیت‌های فرهنگی خبر داد  و گفت: براساس مطالعات اولیه میزان مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های ورزشی، اجتماعی، سیاسی افزایش پیدا کرده به طوری که در فعالیت‌های ورزشی این مشارکت ۳۷ درصد و در جشنواره فرهنگی تا ۱۰ درصد افزایش یافته است. در واقع تعداد کل دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ۲۰۰ هزار نفر است که ۱۰۰ هزار دانشجو در این فعالیت‌های فرهنگی مشارکت داشتند.

افزایش ۵۰ درصدی مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی

وی در ادامه یادآور شد: در معاونت فرهنگی وزارت بهداشت نرم‌افزاری را طراحی می‌کنیم که بتواند میزان مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در فعالیت‌های فرهنگی را بسنجد و همچنین به ارزیابی این فعالیت‌ها بپردازد.

دکتر فراهانی به فعالیت‌های انجام شده معاونت فرهنگی وزارت بهداشت در حوزه معیشت دانشجویان اشاره کرد و گفت: احیای شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور یکی از این فعالیت‌ها است که ۱۹۶۷ نفر یعنی یک درصد از دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی عضو شوراهای صنفی هستند که در اداره خوابگاه‌ها و موارد آموزشی و غیره کمک می‌کنند. همچنین دبیران این شوراها در دانشگاه علوم پزشکی مشخص شدند.

یک درصد دانشجویان پزشکی عضو شوراهای صنفی هستند

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: در واقع ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی حرمی برای مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی تشکیل دادیم که کف این حرم را دانشجویان تشکیل دادند و سقف آن شوراها هستند که ارتباط دانشجویان تا سطح دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت فراهم می‌شود. در واقع این کانال ارتباطی که امروزه ایجاده شده در گذشته وجود نداشت.

افزایش ۱۰ درصدی تعداد خوابگاه‌های وزارت بهداشت

دکتر فراهانی به فعالیت‌های انجام شده در حوزه خوابگاه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: ما در ابتدای دولت حدود ۴۰۵ خوابگاه دانشجویی در وزارت بهداشت داشتیم که این تعداد امروزه به ۴۴۶ خوابگاه رسیده است. یعنی ۴۱ خوابگاه به این مجموعه اضافه شده است.

به گفته فراهانی، تعداد دانشجویان مستقر در خوابگاه که در ابتدای دولت ۶۹ هزار و ۵۵۹ نفر بود امروزه با افزایش ۱۷ هزار و ۹۶۷ دانشجو این آمار به ۸۳ هزار و ۵۱۹ نفر افزایش یافته است.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت گفت: زیربنای خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در ابتدای دولت ۹۱۶ هزار و ۹۵۹ متر مربع بود که امروزه این میزان به یک میلیون و ۹۰ هزار و ۴۶۷ مترمربع رسیده است یعنی ۱۷۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع افزایش داشتیم.

افتتاح اولین خوابگاه استاندارد تا پایان سال

وی از راه‌اندازی اولین خوابگاه استاندارد تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: در واقع آمارهای فوق که درباره خوابگاه‌های فوق اعلام شد مربوط به خوابگاه‌های نیمه‌تمام بود که از دولت گذشته باقی مانده بود. امروزه ما خوابگاه نیمه تمام نداریم و اولین خوابگاه استاندارد نیز تا پایان سال جاری در ساری افتتاح می‌شود.

ادامه دارد…