سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با همکاری محققان دانشگاه رفسنجان و تهران موفق شدند با استفاده از نشانگرهای مورفولوژیک، تنوع بین گونه‌­ای و درون گونه­‌ای منحصر بفرد آلیوم­‌های بومی ایران را ارزیابی کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز درباره این خبر گفت: آلیوم(Alliums) یکی از جنس­های پیچیده است که دربرگیرنده محصولات باغی مهم با پتانسیل اقتصادی زیاد و کاربردی در ادویه، سبزی، دارو و نیز استفاده زینتی است. با توجه به تنوع مورفولوژیک بسیار زیادی که در این جنس وجود دارد، همواره در تفکیک آن‌ها از هم مناقشه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: به‌منظور ارزیابی کارایی توصیف­‌گرهای مورفولوژیک در تشخیص تنوع درون‌گونه‌ای و بین‌گونه‌ای، گونه­‌های مختلف آلیوم مورد ارزیابی قرار گرفتند. دستاوردهای این تحقیق نشان داد که توصیف­‌گرهای به‌کار رفته، توانایی تفکیک درون‌گونه‌ای و بین‌گونه‌ای بالایی دارند و به‌ویژه در شناسایی آلیوم­هایی با پتانسیل بالای زینتی بسیار حائز اهمیت هستند. از این نتایج می­‌توان در مدیریت بانک ژن، برنامه­‌های اصلاحی و کشاورزی و توسعه ارقام جدید آلیوم در آینده استفاده کرد.

فاضلی افزود: مشکلات بنیادین مرتبط با خویشاوندان وحشی محصولات کشاورزی از جمله عدم آگاهی از مقدار و الگوی تنوع ژنتیکی، عدم آگاهی از پتانسیل کاربردی آن‌ها و بی‌توجهی به کشت و اهلی سازی آن‌ها و مواجهه با خطرات متعدد ازجمله تغییرات اقلیمی، تغییر کاربری اراضی و خطرات زیستی، ما را بر آن داشت تا در خصوص جمع‌آوری، نگهداری و ارزیابی و معرفی خویشاوندان گونه­‌های زرعی و بالاخص آلیوم­‌ها اقدام شود.

فاضلی همچنین گفت: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای انجام رسالت ذاتی خود در شناسایی و حفظ و بهره‌برداری از ذخایر ژنتیکی کشور و در تداوم موفقیت‌های چشمگیر خود، با انجام یک برنامه‌ریزی بلندمدت به ایجاد زنجیره تحقیقاتی و پژوهشی از شناسایی نمونه‌های زیستی بومی ایران تا بهره‌برداری از آن‌ها همت گمارده است.

لازم به ذکر است، نتایج این پژوهش در ژورنال معتبر Euphytica (Impact Factor: 1.618) از مجموعه انتشارات Springer با عنوان”Morphological characterization of intra-and interspecific diversity in some Iranian wild Allium species” در  سال ۲۰۱۶ به چاپ رسید.