سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از پیگیری‌های این معاونت برای راه‌اندازی تابلوی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در فرابورس خبر داد.

علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی ریاست جمهوری

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، علیرضا دلیری روز دوشنبه، اول شهریور ماه در فستیوال نوآوری‌های تجهیزات پزشکی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با تاکید بر این که تابلوی اختصاصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در فرابورس در دست شکل گیری است، افزود: درحال حاضر تابلوی ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط در فرابورس ایجاد شده است و شرکت‌های دانش‌بنیان امکان حضور در تابلوی بورس را دارند؛ ولی به دلیل بی اطلاعی نتوانسته‌اند در بورس حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اقدامات معاونت علمی ریاست‌جمهوری برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در تابلوی بورس، از برگزاری جلسه‌ای با شرکت‌های دانش‌بنیان در هفته آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: تابلوی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در فرابورس با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار طراحی شده و به زودی راه‌اندازی خواهد شد.

دلیری با بیان این که کشور به واسطه فعالیت دانشمندان در حوزه تولید علم در جایگاه مناسبی قرار دارد، ادامه داد: ایران در زمینه تولید علم در منطقه جایگاه اول را دارد و در دنیا نیز در جایگاه پانزدهم قرار دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به توجه ویژه کشور به تولید علم در گذشته، یادآور شد: به دلیل عدم برنامه‌ریزی برای تبدیل فناوری به محصول، جایگاه کشور دراین حوزه، جایگاه نامساعدی بود و کشور در نوآوری جایگاه بسیار پایینی داشت، به طوری که در رده ۵۲۵ قرار داشتیم.

وی اضافه کرد: در دولت یازدهم خلا در این حوزه احساس شد و در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه وارد شد و تمرکز خود را به جای پژوهش بر تجاری‌سازی گذاشت و سعی کرد که پژوهش‌های انجام شده در گذشته را به مرحله تجاری‌سازی برساند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اولین نیاز در این حوزه را تامین منابع مالی، تامین بازار و نیز آشنایی با فرایند بازار و فعالیت در آن ذکر کرد و گفت: در تامین منابع مالی ابتدا قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تصویب و سپس صندوق نوآوری و شکوفایی با سرمایه اولیه ۳ هزار میلیارد تومان که تا کنون ۲ هزار میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است، راه‌اندازی شد و در کنار آن نیز از دیگر نهادهای مالی همچون فرابورس برای تامین بازار سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شده است.

دلیری یادآور شد: با همکاری فرابورس، بازار دارایی فکری ایجاد شد که بیش از ۱۳۸ طرح در این بازار عرضه شده و در تابلوی بازار دارایی فکری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: از بین فستیوال‌های بازار دارایی فکری که امروز چهارمین دوره آن برگزار شده است، در فستیوال لوازم خانگی از ۷ طرح ارائه شده، تاکنون ۴ طرح آن معامله شده و دو طرح دیگر نیز در شرف انعقاد قرارداد است.

دلیری یادآور شد: در کنار برگزاری فستیوال برای رونق استفاده از طرح‌های دانش‌بنیان، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر درنظر گرفته شده است که با همکاری سازمان بورس این صندوق‌ها فعال شده‌اند و تاکنون انعقاد ۵ صندوق با تعامل معاونت علمی وفناوری ریاست‌جمهوری و بورس انجام شده است.

وی تصریح کرد: در جلسه شورای اقتصاد با حضور همه اعضای هیات دولت امتیاز جدیدی برای شرکت‌های دانش بنیان مصوب شد.