سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مراسم معارفه دکتر جلیلی استاد پیشکسوت روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان رئیس موزه تاریخ علوم پزشکی ایران در سالن شورای موزه برگزار شد.

معارفه

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر جلیلی رئیس جدید موزه تاریخ علوم پزشکی ایران در این مراسم، ثبت تاریخ و اشاعه اخلاق پزشکی را دو رسالت مهم موزه برشمرد و گفت: وقتی به تاریخ می‌نگریم، می‌بینیم تاریخ آنچه نوشته‌شده نیست بلکه چیزی است که اتفاق افتاده و متأسفانه تمام آنچه اتفاق افتاده ثبت‌ نشده پس ثبت تاریخ به‌صورت شفاف یکی از مهم‌ترین وظایف ما است.

وی افزود: مساله اخلاق امروزه در حوزه‌ پزشکی به مسئله‌ای حاد تبدیل‌ شده که با اطلاع‌رسانی در خصوص اخلاق و منش‌های اساتید پیشکسوت و الگو قرار دادن آن‌ها برای دانشجویان به‌خصوص اساتید جوان به رفع این معضل خواهیم پرداخت.

در  ادامه دکتر جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز ضمن گرامیداشتن یاد و خاطره‌ اساتید فقید و پیشکسوت دانشگاه و تبریک روز پزشک گفت: برای من مایه‌ مباهات است که امروز در جمع گران‌قدر اساتیدی هستم که زمانی در محضرشان شاگرد بودم و امروز به‌رسم ادب و شاگردی دستشان را به گرمی می‌فشارم.

وی ادامه داد: از زمان درگذشت دکتر فرسام تا چندی پیش در پی انتخاب ریاست جدیدی برای موزه تاریخ علوم پزشکی بودیم و نهایتا دکتر جلیلی را برای کرسی ریاست و قبول این وظیفه‌ خطیر را انتخاب کردیم.

وی بر استفاده از محیط و اشیای موزه برای انتقال تجارب گذشتگان به نسل آینده تأکید کرد و افزود: نسل امروز نسل هزاره‌ سوم است که بدون شناخت ویژگی‌های این نسل نمی‌توان در تربیت آن‌ها همچون گذشتگان موفق بود مگر اینکه همچون دکتر آرمین، دکتر فرسام و دکتر شریعت بااخلاق و گفتار نیک در قلب آن‌ها رسوخ کنیم و برایشان الگو باشیم.

دکتر جعفریان در ادامه تصریح کرد: اینکه ما بتوانیم تاریخ پزشکی را آن‌گونه که بوده به نسل بعدی منتقل کنیم کار بسیار ارزشمندی است که در همین راستا تدوین تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب انجام و انتشار مصاحبه با اساتید دانشگاه در حال پیگیری است و این کار ادامه‌دار خواهد بود.

وی در پایان با بیان اینکه، در جامعه‌ امروزی فاصله گرفتن نسل جوان از فکر و اخلاق دو معضل جدی محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: باید اولویت آموزش ما در مسیر ابقای فکر و اخلاق باشد باید این دو را در نسل جوان امروز به‌خصوص جامعه‌ جوان پزشکی نهادینه و بر انجام آن تأکید کنیم.

در ادامه جلسه، ابلاغ ریاست موزه و هدیه دفتر نهاد مقام معظم رهبری به دکتر جلیلی اعطا شد.