سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دکتر دونالد آینسلی هندرسون، اپیدمی‌شناس آمریکایی و رهبر گروه بین‌المللی مبارزه با آبله در دهه ۱۹۸۰ در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

دونالد هندرسون

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از واشنگتن پست، لی هندرسون، دختر این محقق از مرگ وی در اثر مشکلات ناشی از شکستگی مفصل ران در یک بیمارستان خبر داد.

دکتر هندرسون همیشه برای کارش به عنوان ” کارآگاه بیماری” شناخته شده است. وی بیش از ۳۰ سال پیش منجر به ریشه‌کن شدن آبله شد. دستاورد وی تنها غلبه این چنینی بر یک بیماری انسانی در تاریخ است که جان میلیون‌ها نفر را نجات داد.

هندرسون چندین سال به عنوان یک مقام رسمی در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و سازمان جهانی بهداشت کار می‌کرد و پس از آن به عنوان رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جانز هاپکینز انتخاب شد.

وی همچنین مشاور علمی و بیوتروریسم سه رئیس‌جمهور آمریکا بود. اما جنگ هندرسون علیه آبله بود که جهان را تغییر داد.

آبله یکی از مرگبارترین بیماری‌های تاریخ محسوب می‌شود که تنها در قرن بیستم باعث مرگ حدود ۳۰۰ میلیون نفر شد. این بیماری توسط ویروس واریولا ایجاد می‌شود و می‌تواند انسان را به تب و علائم شبه آنفلوآنزا دچار کند که در نهایت به ظهور جوش‌های چرکین منجر می‌شود.

کسانی که از مرگ در اثر این بیماری نجات پیدا کرده بودند، نابینا شده یا ظاهر زشتی پیدا می‌کردند.

در قرن ۱۸، ادوارد جنر، پزشک انگلیسی دریافت که ویروس آبله گاوی باعث ایجاد ایمنی در برابر آبله می‌شود. جنر به عنوان پدر واکسن آبله شناخته شده که با گذشت زمان تکمیل‌تر شد.

در سال ۱۹۴۹، آمریکا به دلیل واکسیناسیون سراسری از آبله پاک شد، اما این بیماری به هجوم خود به سایر کشورهای جهان ادامه می‌داد.

در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، هندرسون از طرف مرکز کنترل و پیشگیری بیماری برای سازمان جهانی بهداشت کار کرده و گروه کوچکی از کارشناسان بهداشت عمومی و ارتشی از مددکاران را رهبری می‌کرد.

این گروه به شناسایی بیماران و ایزوله کردن آن‌ها پرداخته و افرادی را که با بیماران ارتباط داشتند واکسینه کردند. این کمپین بسیار تاثیر گذار بود زیرا واکسن به شکل خشک ساخته شده بود و می‌توانست دمای بالای مناطق استوایی را تحمل کند. واکسن مذکور توسط یک میله دو جانبه تیز اعمال می‌شود و افراد غیر متخصص نیز می‌توانستند از آن استفاده کنند.

اگرچه آبله از دهه ۱۹۸۰ باعث ایجاد اغتشاش نشده، اما دانشمندان آمریکایی و روسی ذخایری از این بیماری را نگهداشته‌اند و تاسیسات به شدت ایمنی در سیبری و آتلانتا بطور رسمی این ویروس را نگهداری می‌کنند.

هندرسون چندین سال پیش درخواست کرده بود که این نمونه‌ها نابود شوند زیرا به باور وی، نگهداری از این میزان آبله بسیار خطرناک است.

اکنون محققان بر این باورند که به دلیل اینکه هیچ کس با ویروس آبله مواجه نشده، در صورت شیوع مجدد آن ممکن است اکثریت مردم جهان در برابر آن آسیب‌پذیر باشند.