سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یک درخت کاج بوسنی در اروپا با ۱۰۷۵ سال سن، عنوان پیرترین درخت اروپا را به خود اختصاص داده است.

درخت آدونیس

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از نشنال جغرافی، تیمی از دانشمندان دانشگاه استکهلم در  سوئد، دانشگاه ماینتس آلمان و دانشگاه آریزونا در آمریکا دریافته‌اند که درخت کاج بوسنی با نام علمی Pinus heldreichii و ملقب به “آدونیس” از زمان وایکینگ‌ها در کوهستان پیندوس در شمال یونان زندگی می‌کرده است.

این تحقیقات با بررسی حلقه‌های درخت انجام شده که علم گاه‌شماری درخت نام دارد و نشان می‌دهد که آدونیس، پیرترین درخت زنده اروپا است.

دانشمندان امیدوارند که تغییرات سالیانه حلقه‌های درختانی مانند این کاج و درختانی که در قرن‌های پیشین بر روی زمین افتاده‌اند اما همچنان روی زمین حفظ شده‌اند، بتواند تاریخ آموزنده‌ای از شرایط آب‌وهوایی و زیست محیطی مرتبط با چند هزار سال قبل را ارائه کند.

این درختان ۱۰۰۰ ساله طی تحقیقات اکتشافی توسط رصدخانه محیط زیست ماوارینو کشف شدند. این رصدخانه به بررسی تغییرات آب‌وهوایی و تاثیرات آن بر محیط زیست و ساکنان اطراف دریای مدیترانه می‌پردازد.

آدونیس در دوران زندگی خود، امپراتوری بیزانس و حمله وایکینگ‌ها در سال ۹۴۱ پس از میلاد و غلبه عثمانیان بر یونان را در سال ۱۴۴۱ میلادی تجربه کرده است. همچنین این درخت جنگ جهانی دوم را نیز که در آن یونان توسط نازی‌های آلمان اشغال شده بود، به چشم دیده است.