سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: درآمد این موسسه از فروش محصولات بیولوژیک در سال گذشته، ۱۲۸ میلیارد تومان بوده است.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، حمید کهرام با اشاره به عملکرد موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در جذب اعتبارات در ۱۴ سال گذشته اظهار کرد: از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۴ مجموع اعتبارات دریافتی موسسه رازی، چه اعتبارات پرداخت شده از سوی دولت و چه درآمدهای اختصاصی که این موسسه از طریق فروش محصولاتش به دست آورده، افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه بخشی از اعتبارات موسسه رازی از محل درآمد عمومی و بخشی از طریق درآمد اختصاصی تامین می‌شود، به ارائه گزارشی مقایسه‌ای استناد کرد وگفت: موسسه رازی در بخش درآمد اختصاصی،  در سال ۸۵ حدود نه میلیارد تومان، در سال ۹۰، ۳۱ میلیارد تومان و در سال ۹۱، ۴۰ میلیارد تومان درآمد به دست آورد اما در سال ۹۴ توانست از محل فروش فرآورده‌های بیولوژیک خود حدود ۱۲۸ میلیارد تومان درآمد کسب کند.

وی تاکید کرد: با توجه به تلاش دولت برای کوچک‌سازی و به تبع کاهش درآمدهای عمومی، در سال‌های اخیر، تلاشمان را در موسسه رازی برای جذب حداکثری اعتبارات از محل درآمدهای اختصاصی قرار دادیم.

کهرام با اشاره به افزایش میزان تولیدات موسسه رازی در رشد درآمدی این موسسه، همچنین گفت: گرچه افزایش درآمد از طریق فروش محصولات موسسه کار آسانی نبود و ریسک پذیری بالایی داشت با این حال با اتخاذ سیاست‌های برنامه ریزی شده در شورای بازار موسسه رازی، در این بخش به موفقیت دست یافتیم.

به گفته وی کسب این درآمد سبب شد موسسه رازی در بخش بودجه ای با تراز مثبت وارد سال ۹۵ شود؛ اتفاقی که در ۱۵-۱۰ سال اخیر در این موسسه بی‌سابقه بوده و ذخیره سازی اعتبارات برای سال جاری را به دنبال داشت.

این مسئول تاکید کرد: عزم موسسه رازی بر کسب درآمد از طریق فروش محصولات، تجاری سازی، تولید دانش فنی و انتقال آن به بخش خصوصی و افزایش تحقیقات دامپزشکی است و کمتر بر منابع دولتی تکیه می‌کند اما با توجه به ماهیت دولتی این موسسه، بخشی از اعتبارات از منابع دولتی جذب می‌شود.

رییس موسسه رازی گفت: وصول اعتبارات از بودجه‌های دولتی کار سختی است اما در این بخش نیز شاهد اتفاقات خوبی بودیم.

وی آماری از میزان درآمد عمومی ارائه داد و گفت: در این بخش در سال‌های ۸۵، ۹۰، ۹۱ و ۹۴ به ترتیب حدود ۱۰ میلیارد تومان، ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، ۱۸ میلیارد تومان و ۳۲ میلیارد تومان به موسسه رازی اختصاص یافت.

کهرام افزود: دو سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ موسسه رازی، از محل درآمد اختصاصی، بخشی برای خرید تجهیزات، ساختمان سازی و تعمیر ساختمان‌های موسسه هزینه شد.

رئیس موسسه سرم سازی رازی در پایان گفت: این هزینه‌ها در همه ادارات دولتی از محل اعتبارات تملک و دارایی که دولت در اختیار این ادارات قرار می‌دهد، تامین می شود اما در موسسه رازی تخصیص بخشی از درآمد اختصاصی برای مصارف تملک و دارایی، با توجه به کسری بودجه دولت، سبب شد باری از دوش این نهاد برداشته شود.