سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – بررسی گزارش شاخص جهانی نوآوری نشان‌دهنده این امر است که از سال ۲۰۱۵ تا کنون ایران از جایگاه یکصدو ششم با ارتقای ۲۸ رتبه‌ای به جایگاه ۷۸ صعود کرده و در بین کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی بعد از کشورهای هند و قزاقستان در رتبه سوم قرار گرفته است.

نوآوری

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات  و فناوری (عتف) با انتشار گزارشی از وضعیت ایران در شاخص جهانی نوآوری، اعلام کرد: ایران در این شاخص ۲۸ رتبه جهانی ارتقاء یافته است.

ایران با کسب ۳۰٫۵ امتیاز از مجموع ۱۰۰ امتیاز در شاخص جهانی نوآوری سال ۲۰۱۶ در بین ۱۲۷ کشور در جایگاه ۷۸ جهان قرار گرفت. این در حالی است که بر اساس گزارش سال ۲۰۱۵ همین شاخص ایران در جایگاه یکصد و ششم جهان قرار داشت که نشان‌گر بهبود ۲۸ رتبه‌ای جهانی ایران در حوزه نوآوری است.

گزارش شاخص جهانی نوآوری نگاهی به سیاست‌های مؤثر نوآورانه برای توسعه دارد و راه‌های جدیدی را که سیاست‌گذاران اقتصادهای نوظهور از طریق آنها قادر خواهند شد تا سطح نوآوری را در کشور خود ارتقاء دهند و توسعه ملی را از طریق گسترش محیط نوآورانه و ساختن قدرت‌های محلی در بخش‌های سنتی بهبود دهند، نمایان می‌کند.

شاخص جهانی نوآوری از سال ۲۰۰۷ هرسال توسط مدرسه کسب ‌و کار اینسید(INSEAD) و با همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری و دانشگاه کرنل پس از بررسی‌هایی انجام شده، تنظیم و منتشر می‌شود.

این شاخص دارای هفت رکن اصلی، ۲۱ رکن فرعی و ۷۹ شاخص است. در این گزارش، پنج رکن نهادها، پژوهش و سرمایه انسانی، زیرساخت‌، تکامل بازار و تکامل کسب و کار به عنوان ورودی‌های نوآوری روی آن ها تحقیقات انجام گرفته و دو رکن بروندادهای دانش و فناوری و بروندادهای خلاقانه به عنوان خروجی‌های نوآوری شناخته می‌شوند.