سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: طی دو سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران در شاخص رشد نوآوری جهش قابل توجهی داشته است؛ به طوری که سال گذشته، ارتقای ۲۸ پله‌ای داشته‌ایم.

سورنا ستاری در سازمان صدا و سیما

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری ظهر امروز همزمان با هفته دولت، با حضور در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از جهانی شاخص نوآوری کشورها، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران رشد ۲۸ پله‌ای را در این میان داشته است و در میان کشورهای منطقه، بعد از هندوستان و قزاقستان، رتبه سوم را از آن خود کرده است.

وی افزود: این شاخص، جایگاهی کلیدی در رابطه با ارزیابی اقتصاد دانش‌بنیان دارد. این موضوع همان مؤلفه‌ای است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی چند سال گذشته به دنبال آن بوده است و تحت عنوان زیست بوم دانش‌بنیان در کشور این موضوع را پیگیری می‌کند.

اهمیت نیروی انسانی در افزایش شاخص‌های نوآوری

دکتر ستاری با اشاره به تاثیرگذاری بخش اقتصادی و سیاسی در شاخص‌های نوآوری، اظهار کرد: اما سرمایه انسانی، نیروی انسانی خلاق و کار تجاری سازی در این میان نقش مهمی در افزایش شاخص‌های نوآوری دارد.

وی تصریح کرد: در برخی از شاخص‌ها در حوزه تجاری‌سازی ما حدود ۶۰ پله بهبود و افزایش رتبه در شاخص نوآوری داشتیم. همچنین در بخش‌هایی نیز، در حوزه معیار نوآورانه بیش از ۴۰ رتبه بهبود رتبه داشتیم. با این که در این عرصه، رشد قابل توجه داشته‌ایم؛ اما به نظر من، جایگاه راضی کننده‌ای نیست و می‌توانیم جایگاه‌های بهتری را کسب کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه، به بهبود و ارتقای ۴۲ پله‌ای رتبه ایران در شاخص نوآوری در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: این ارتقای رتبه، نشان از اعمال سیاست‌های درست در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و زیست بوم فناوری در کشور است. بر همین اساس، در یک سال گذشته، ۲۸ رتبه ارتقای شاخص فناوری داشتیم که این امر، حاصل پیگیری جدی در حوزه زیست بوم فناوری است.

رشد اقتصاد آینده منوط به جدی گرفتن موضوع دانش‌بنیان است

دکتر ستاری با بیان اینکه رشد اقتصاد آینده ما منوط به جدی گرفتن موضوع دانش‌بنیان است، خاطرنشان کرد: بنابراین برای آنکه بتوانیم اقتصادی قدرتمند داشته باشیم، باید بر اساس برنامه اقتصاد دانش بنیان، شرکت‌های دانش بنیان را جدی بگیریم. در همین راستا، باید  فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان در کشور گسترش یابد.

وی با اشاره به رونمایی موتور توربوجت ملی توسط رییس جمهوری کشورمان، اظهار کرد: ساخت این توربوجت، تحول جدی در صنایع هوا و فضای کشور محسوب می‌شود و در تلاش هستیم که موتوری تا دو الی سه برابر قدرت بیشتر در آینده استفاده کنیم و به خط تولید برسانیم. این امر، در حقیقت همان اقتصاد دانشی است که می‌تواند کشور را متحول کند.

ستاری در پایان خاطرنشان کرد: در عرصه شاخص سرمایه انسانی، دارای رتبه دوم هستیم که این جایگاه، قابل توجه است. با این حال باید بر موضوع معیار تجاری سازی تمرکز بیشتری داشته باشیم تا جایگاه‌های بهتری را در عرصه‌های علمی، فناوری و نوآوری کسب کنیم. بر همین اساس، پیش‌بینی می‌شود که سال آینده جهش قابل توجهی در شاخص سرمایه‌های انسانی داشته باشیم.

بر اساس این گزارش، هفته دولت ۱۳۹۵، با شعار «اقدام و عمل، ملت دولت؛ امیدوار و استوار» از ۳۱ مردادماه تا ۶ شهریورماه برپاست.