سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع جذب حق التدریسی های دانشگاه فنی حرفه ای اگرچه موضوع مربوط به وزارت آموزش و پرورش است اما از سازمان امور اداری و استخدامی پیگیری می کنیم.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد فرهادی برای پاسخ به سوال هاجر چنارانی نماینده نیشابور و فیروزه در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس حضور یافت.
چنارانی در سوال خود که نخستین پرسش نمایندگان مجلس دهم از وزرای دولت یازدهم است، این سوال را مطرح کرد که چرا مدرسین و اساتید دانشگاه فنی حرفه ای پس از انتقال از آموزش و پرورش به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین تکلیف نمی شوند؟
وزیر علوم در پاسخ به این سوال تاکید کرد که این موضوع را دنبال می کنیم تا حل شود.
فرهادی افزود: براساس ماده یک قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس مصوبه سال ۱۳۸۸ آموزش و پرورش موظف بوده است که از تاریخ تصویب این قانون حداکثر ظرف ۵ سال، نیروهای حق التدریس را تا سقف ۶۰ هزار نفر به استخدام این وزارتخانه درآورد.
وی ادامه داد: اما به دلیل اجرا نشدن قانون، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در سال ۸۹ دو طرح ارایه داد که این طرح ها به دلیل غیرکارشناسی بودن و مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی و قانون مدیریت خدمات کشوری رد شدند.
وزیر علوم تصریح کرد: حل این مشکل در حیطه وظایف وزارت علوم نبوده است و سازوکارهای قانونی برای حل این مشکل وجود ندارد و برای اینکه این نیروها جذب شوند، باید قانون داشته باشیم و همچنین ردیف اعتباری برای آن تعریف شود.
فرهادی خاطرنشان کرد: در سال ۹۳ دیوان عدالت اداری در پی شکایت برخی افراد ذی نفع صراحتاً اعلام کرد که الزام قانونی برای اجابت استخدام نیروهای حق التدریس در وزارت علوم متصور نیست. تاکنون در ۳ طرح متفاوت تلاش شده است که مشکل حل شود، ولی متاسفانه این دغدغه همچنان وجود دارد.
وی ادامه داد: برخی نیروهای حق التدریسی که توانایی طی مسیر قانونی هیات علمی را داشته اند، در هیات های جذب مطرح و توسط وزارت علوم جذب شدند. تاکید می کنم که استخدام نیروهای حق التدریسی در حیطه اختیارات وزارت علوم نیست و لازم است قانون مصوب مورد نیاز آن تهیه شود.
مجلس در هنگام طرح این پرسش چنارانی و پاسخ وزیر علوم برای دقایقی دچار بی نظمی شد و حدود ۳۰ نفر از نمایندگان در اطراف صندلی نماینده نیشابور طراح این سوال تجمع کردند. در این هنگام مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را بر عهده داشت، از این نماینده سوال کرد که از پاسخ وزیر علوم قانع شده است یا خیر؟
چنارانی هم که مدام از پاسخ صریح درباره قانع شدن یا نشدن طفره می رفت، گفت: اگر وزیر علوم قول دهد که تا چند ماه آینده مشکل جذب نیروهای حق التدرسی حل می شود، من هم قانع می شوم. اما در نهایت وی اعلام کرد که از پاسخ فرهادی قانع شده است.
سیام * ۹۰۱۲ ** ۱۳۳۶