سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر علوم از سهم ۱٫۸ درصدی ایرانی ها از تولید علم دنیا و فعالیت ۷۶ هزار هیات علمی در دانشگاههای کشور خبر داد.

محمدفرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره کسب رتبه اول نرخ رشد تولید علم گفت: آموزش عالی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با یک توسعه کمی و نسبتا کیفی (رشد ۲۵ برابری) در مقاطع تحصیلات تکمیلی رو به رو بوده است.
وی با بیان اینکه جمعیت ایران یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می دهد، اظهار داشت: درحال حاضر علاوه بر تحصیل حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو ، بیش از ۷۶ هزار هیات علمی در دانشگاههای سراسر کشور فعالیت می کنند و سهم تولید علم ایران از علم جهان به حدود ۱٫۸ درصد رسیده است.
فرهادی با اشاره به رشد علمی ایران در دو تا سه سال اخیر افزود: این رشد علمی سهم ایران را از تولید علم جهانی درفاصله ۱۶ سال، ۱۸ برابر کرده است، همچنین طبق استناد داده های پایگاههای معتبر علم سنجی دنیا، 35 دانشگاه و پژوهشگاههای ایران در جمع موثرترین دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی و ۲۲۹ دانشمند ایرانی هم در فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند.
وزیر علوم بیان کرد: افزایش سرعت رشد درسالهای اخیر به تولید مقالات علمی برتر ما بر می گردد که به مقالات پراستناد و داغ تعبیر می شوند.
به گفته وی مقالات پراستناد یک درصد استنادها را شامل می شوند.
فرهادی یادآور شد: سال ۲۰۱۴ حدود ۱۹۱ مقاله و سال ۲۰۱۵ با یک رشد ۱۹ درصدی، بیش از ۲۲۷ مقاله در یک درصد برتر داشتیم، به همین دلیل از نظر رشد علمی در ارتباط با مقالات پراستناد و داغ اول بودیم و بعد ازما، هندوستان رشد ۱۸ درصدی و چین ۱۲ درصدی داشته است.
انتهای یپام/