سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از راه‌اندازی شورای مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز غیر انتفاعی به تفکیک مناطق ۹ گانه دانشگاهی خبر داد.

ایرجی کجوری مدیرکل فرهنگی وزارت علوم

فضل الله ایرجی کجوری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه بر اساس آمار دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم، ۳۶۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی-غیر دولتی تاسیس شده و به فعالیت می پردازند،افزود: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی به صورت یکسان در کشور توزیع نشده‌اند و امکانات بیشتر برای تاسیس این مراکز در برخی از استان‌ها  مانند مازندران، تهران، اصفهان و خراسان رضوی، موجب شده تا تمرکز این موسسات و دانشگاه‌ها در این استان‌ها نسبت به سایر استان‌ها بیشتر باشد.

وی درمورد  دریافت سرانه فرهنگی از دانشجویان غیر انتفاعی توضیح داد: حدود ۴۰ درصد از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دارای  هیات امناء بوده و مجوز دریافت سرانه به مبلغ ۳۵۰ هزار ریال در هر ترم تحصیلی را از دانشجویان دارند و این مبلغ باید در امور فرهنگی، مشاوره و تربیت بدنی هزینه شود.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم  با اشاره به وضعیت تشکل‌ها، کانون‌ها، نشریات و انجمن‌های علمی دانشجویی مراکز غیر انتفاعی اظهار کرد:بر اساس آمار اولیه که این موسسات داوطلبانه در سامانه‌های آماری ثبت‌نام کرده‌اند،۱۶۳ انجمن علمی، ۹۴ کانون فرهنگی هنری، ۶ تشکل اسلامی و ۳۲۸  نشریه در این مراکز فعال هستند. اما فعالیت‌های فرهنگی در این مراکز را نباید به این آمار محدود کرد زیرا در جشنواره‌ها و برنامه‌های ملی شاهد حضور فعال دانشجویان این مراکز هستیم. البته نباید به همین مقدار اکتفاء کرد و همواره به فکر توسعه فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی بوده ایم. در این راستا در طرح‌ها و جشنواره‌های ملی بودجه های کافی جهت فعال شدن این دانشجویان اختصاص داده شده است.

جایگاه دانشجویان دانشگاه‌های غیرانتفاعی در آیین نامه‌های مختلف در حوزه‌های فرهنگی

ایرجی کجوری درمورد جایگاه دانشجویان دانشگاه‌های غیرانتفاعی در آیین نامه‌های مختلف در حوزه‌های فرهنگی گفت:همه موسسات آموزش عالی در اغلب آیین نامه‌های مرتبط به حوزه فرهنگی و اجتماعی مشمول اجرای  قوانین و مقررات مرتبط هستند. در شیوه نامه‌های جشنواره‌ها و سایر دستورالعمل‌ها نیز هیچ محدودیت خاصی برای فعالیت دانشجویان دانشگاه‌های غیر انتفاعی وجود ندارد.

وی افزود:البته ممکن است برخی قوانین و مقررات که سال‌ها از تصویب آن می‌گذرد، با توجه به توسعه چشمگیر این موسسات و افزایش تعداد دانشجویان نیاز به بازنگری داشته باشند و از طرف دیگر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی نیز همانند سایر دانشگاه‌ها استقلال دارند و هیات امناء در محدوده وظایف و اختیاراتی که به موجب قانون به آنها محول شده در ساختار اداری می‌توانند حوزه فرهنگی و اجتماعی را در سطح معاونت و یا مدیریت با توجه به نیازهای دانشگاه تعریف کند و این تصمیمات مورد احترام است.

اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها و موسسات غیر انتفاعی

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها و موسسات غیر انتفاعی گفت: در طول ۳ سال گذشته اقدامات مفیدی از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در حوزه فرهنگی این دانشگاه ها صورت گرفته است. برای مثال چندین دانشگاه غیر انتفاعی در طرح‌ها و برنامه‌های ملی اداره کل فرهنگی و اجتماعی مشارکت داشته‌اند. همکاری دانشگاه علم و فرهنگ در طرح‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، برگزاری جشنواره غدیرپژوهی در پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع)، طرح مهدی یاوران در دانشگاه اصول الدین قم و حضور پرشور دانشجویان دانشگاه سوره در جشنواره تئاتر دانشگاهی و صدها برنامه مختلف درون دانشگاهی که توسط این موسسات برگزار می‌شود، همه نشان دهنده این است که دانشگاه‌ها و موسسات غیر انتفاعی در عرصه فرهنگی منفعل نیستند.

راه اندازی شورای مدیران فرهنگی مراکز غیر انتفاعی

ایرجی کجوری ادامه داد:اما هنوز با سطح مطلوب فاصله داریم و برای رسیدن به مطلوبیتی که از اهداف حوزه فرهنگی آموزش عالی است باید در مرحله اول تعامل و همکاری بین ستاد وزارت علوم و این مراکز افزایش یابد و تنظیم برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند با مدیران فرهنگی این موسسات و دانشگاه‌ها می تواند بسیار راهگشا باشد. راه اندازی شورای مدیران فرهنگی مراکز غیر انتفاعی به تفکیک مناطق ۹ گانه دانشگاهی نیز در دستور کار است.

برگزاری نخستین اجلاس معاونان فرهنگی و اجتماعی مراکز غیر انتفاعی

وی در ادامه از برگزاری نخستین اجلاس معاونان فرهنگی و اجتماعی مراکز غیر انتفاعی خبر داد و گفت:اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم وظیفه سیاست‌گذاری، پشتیبانی و نظارت و ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های کشور را بر عهده دارد که دانشگاه‌ها و موسسات اموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی نیز همانند دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی مشمول نظارت و ارزیابی فرهنگی هستند.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درمورد هدف برگزاری اجلاس مذکور توضیح داد: پایش فرهنگی و گزارش‌های دریافتی از این مراکز،بررسی مهم‌ترین مسائل و مشکلات فرهنگی دانشجویان این موسسات و بعضا نحوه هزینه کرد و عدم تخصیص بودجه‌های دریافتی از دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی موجب گردید تا این نشست تدارک دیده شود. البته هدف از برگزاری این نشست فقط موارد فوق نیست، همانطور که ذکر شد مهمترین دغدغه معاون فهنگی اجتماعی وزارت علوم  تعامل و همکاری هرچه بیشتر و سازنده تر با این دانشگاه‌ها و موسسات است و تحقق این امر می‌تواند مشکلاتی مانند بودجه و… را برطرف کند.

ایرجی کجوری با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز می‌توانند در مهمترین طرح‌ها و پروژه‌های ملی اعم از جشنواره ها و … ورود کنند،افزود:سعی ما بر این بوده و هست که دانشجویان دانشگاه‌های غیر انتفاعی همانند دانشجویان سایر دانشگاه‌ها در برنامه‌های ملی  مشارکت داشته باشند زیرا وزارت علوم به طور کلی حامی همه دانشجویان کشور است. در جشنواره هایی همانند نشریات و تئاتر دانشگاهی ظرفیت‌ها به گونه ای افزایش پیدا خواهد کرد که دانشجویان دانشگاه های غیر انتفاعی- غیر دولتی و حتی دانشگاه آزاد و علوم پزشکی حضور یابند و در جشنواره های پیش رو همانند رویش و نهمین جشنوراه حرکت نیز از دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی خواسته شد که حضور یابند.

وی در پایان گفت: اداره کل فرهنگی و اجتماعی طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی از جمله طرح نهضت رضوی، طریق رضوی، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، مسائل محیط زیستی، اردوهای راهیان نور و ..در سطح ملی دارد و قصد داریم دانشگاه‌ها و موسسات غیر انتفاعی سهم مناسبی در اجرای این برنامه داشته باشند.