سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – پژوهشگران دانشگاه تورکو در فنلاند دریافتند هرچه فاصله بین جایی که سیگار می‌فروشند و محل زندگی شخص سیگاری بیشتر باشد، تمایل برای کشیدن سیگار کمتر می‌شود.

سیگار

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه خبری سی بی اس نیوز، برای انجام این پژوهش محققان حدود ۲۱ هزار سیگاری و افرادی که سیگار را ترک کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان می‌داد به ازای اضافه شدن هر یک‌سوم از یک مایلی که شخص سیگاری باید برای خرید سیگار راه برود، حدود ۲۰ الی ۶۰ درصد شانس ترک عادت سیگار کشیدن وجود داشت. 

هرچند محققان می‌گویند رابطه یاد شده مؤید هیچ رابطه علت و معلولی نیست، اما نتایج را برای اجرای سیاست‌های جلوگیری از خرده‌فروشی‌های سیگار مهم تلقی کرده‌اند.

هنوز ابهامات بسیاری در رابطه با نتایج به دست آمده مطرح‌ شده از جمله اینکه اگر سیگاری‌ها به ورزش کردن تمایل پیدا کنند آن‌وقت می‌توانند مسیر رسیدن به مغازه سیگارفروشی را با ورزش طی کنند!

اما این نتایج اکنون حداقل می‌توانند گامی بزرگ باشند برای پژوهش‌های بعدی در رابطه با خرده‌فروشی‌های سیگار و تأثیر آن بر اعتیاد به سیگار باشند.

این پژوهش در مجله “JAMA Internal Medicine” منتشرشده است.