سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با رونمایی از «داشبورد مدیریتی طرح‎های پژوهشی» امکان تحلیل، مقایسه، گزارش‎گیری و پیگیری روند تغییرات اطلاعات طرح‎های پژوهشی در کشور را فراهم خواهد کرد.

نرم افزار نابینایان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، داشبورد مدیریتی طرحهای پژوهشی، با بهره‌گیری از فناوری هوش سازمانی از گنجینه اطلاعات سامانه سمات ملی بهره می‌برد و بخشی از رصدخانه پژوهش و فناوری ایرانداک و ابزار مدیریتی و راهکاری تصمیم یار در حوزه علم، پژوهش و فناوری کشور است.

سامانه مدیریت اطلاعات تحقیقاتی ملی (سمات ملی) که در سال ۱۳۸۵ راه‌اندازی شده ابزار و جایگاهی برای یکپارچه‌سازی اطلاعات پژوهشگران، سازمان‌ها و نهادها و نشریات علمی کشور فراهم‌ می‌آورد و فراداده‌هایی مانند نام پدیدآوران را دریافت می‌کند.

همچنین، پیاده‌سازی داشبورد مدیریتی طرح‌های پژوهشی کشور با سادهسازی و ایجاد درک سریع دیداری، برجسته‌سازی نقاط کلیدی و حذف جزئیات درباره وضعیت طرح‏های پژوهشی کشور،  تصمیم‌گیری درباره این موضوع را برای سیاستگذاران آسان‌تر میکند.

کاربرد این داشبورد در سطح ملی است زیرا امکان بازبینی کلی و سریع وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور را فراهم می‌سازد و به مدیران برای سیاستگذاری‌ کمک خواهد کرد.

بهره‌گیری از فناوری هوش سازمانی، امکان گزارش، نمایش، تحلیل و مقایسه آماری طرحهای پژوهشی را بر پایه معیارهایی چون دوره‌های زمانی اجرای طرح، شمار طرحهای پژوهشی، اعتبار طرحها، سازمان‌های ثبت‌کننده و همچنین کمیسیون‌های تخصصی بررسیکننده طرحها به دست میدهد.

داشبورد مدیریتی طرح‌های پژوهشی با بیش از ۳۰ شاخص و در ۶ زیرصفحه طراحی شده است.

داشبورد مدیریتی طرحهای پژوهشی از سوی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌عالی عتف و مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور طراحی و پیادهسازی شده است و این داشبورد دوشنبه اول شهریور ماه جاری در محل این پژوهشگاه رونمایی می‌شود.