سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس شورای علمی المپیاد سلول‌های بنیادی گفت: المپیاد سلول‌های بنیادی مبتنی بر کار تیمی و تقویت نخبگان جوان از سراسر کشور بود.
به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کیهان‌ور رئیس شورای علمی المپیاد سلول‌های بنیادی در مراسم اختتامیه اولین المپیاد علمی پزشکی باز‌ساختی که عصر امروز در دانشگاه تربیت‌دبیر شهید رجایی برگزار شد، با اشاره به همکاری خوب آموزش و پرورش و معاونت علمی در برگزاری این المپیاد اظهار داشت: این المپیاد معاف از شرط معدل در رشته‌‌های مرتبط بوده و با حضور ۳ هزار و ۷۹۸ نفر در مرحله اول برگزار شد.

وی بیان کرد: تعداد ۳۹۸ نفر در مرحله اولیه قبول شدند که پس از داوری‌های اولیه که منجر به قبولی ۴۱ شرکت‌کننده در مرحله دوم شد، ۱۰ نفر از این افراد به دلیل قبولی در المپیاد زیست از این تیم جدا شدند. این المپیاد علمی با شرکت ۲۸ مغز متفکر و نخبه در نهایت انجام شد.
رئیس شورای علمی المپیاد سلول‌های بنیادی ادامه داد: ستاد توسعه علوم و سلول‌های بنیادی یک کار ترویجی در این المپیاد انجام داده به طوری که ۷۰ درصد امتیاز‌دهی بر مبنای کار تیمی، ذهن پژوهشگر در تفکر پژوهشگرانه صورت گرفت.
وی گفت: این المپیاد می‌تواند الگویی مناسب برای سایر امتحان‌های بزرگ علمی کشور باشد، زیرا ۶۰ درصد از افراد شرکت‌کننده از خارج از استان تهران بوده‌اند.
کشف استعداد مشکل اصلی کشور
عظمتی رییس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در ادامه مراسم گفت: این دانشگاه در صحنه‌های مختلف علمی حضوری فعال داشته و یک نقطه اتصال بین آموزش عالی و آموزش و پرورش بوده و قریب به بیست سال متولی برگزاری المپیادهای علمی کشور است.
وی بیان کرد: این دانشگاه هفت گروه از المپیادهای علمی با مرکز استعدادهای درخشان را میزبانی کرده است.
عظمتی ادامه داد: این المپیاد برای اولین بار در کشور برگزار شده و به همگان ثابت شده که ثروت برای جوانان به معنی پول نیست بلکه منابع انسانی یک نوع ثروت محسوب می شود.
وی یادآور شد: استخراج منابع و تبدیل آن به ارزش افزوده و کشف همین استعدادها از مشکلات کشور به شمار می‌آید.
فعالیت سه هزار دانشمند شناخته شده ایرانی در امریکا
در ادامه این مراسم محسن بهادری دبیر گروه علوم پایه فرهنگستان علوم وزشکی ایران گفت: منابع انسانی ثروتی برای کشور محسوب شده و جوانان ما بسیار قوی بوده و من امیدوارم که کشور از این استعدادها بهره کافی ببرد.
وی ادامه داد: جوانان ما در مرحله بلوغ به خارج از کشور رفته و متاسفانه برنمی گردند.
بهادری تصریح کرد: سه هزار دانشمند شناخته شده ایرانی در آمریکا مشغول به کار بوده و این مسئله نگرانی های زیادی را در من ایجاد کرده
است .
وی افزود: اگر برای تحقیق و پژوهش به خارج می‌روید برای شکوفایی و خدمت رسانی به کشورتان برگردید.