سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از راه‌اندازی ۱۵ شورای عالی سلول‌های بنیادی و طب بازساختی در ۱۵ استان کشور خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، امیر علی حمیدیه، صبح شنبه، ۳۰ مرداد ماه در مراسم افتتاح اولین مدرسه تابستانی دانشجویی سلول‌های بنیادی و طب باز ساختی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌تواند در سه حوزه آموزش و پرورش و توسعه منابع انسانی و تجاری‌سازی محصولات سلولی و ارائه خدمات سلولی که مورد توجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، پیشرو باشد.

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه یکی از برنامه‌های آموزشی آینده کشور بحث طب بازساختی و سلول‌های بنیادی است، افزود: اگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بتواند وزارت بهداشت و درمان را مجاب کند که در دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان واحدهایی مربوط به سلول‌های بنیادی را ارائه کند، قطعا در این زمینه به پیشرفت خوبی می‌رسیم.

وی ادامه داد:‌ در طب بازساختی طی ده سال گذشته اقدامات بسیاری شده است؛ اما ایراد وارده، مساله انحصار در این موضوع بوده است، به صورتی که این علم تنها محدود به چند مرکز شده بود.

حمیدیه افزود: از این رو ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سال گذشته این انحصار را شکست و تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را به این حوزه وارد کرد که در این راستا در ۱۵ استان کشور شورای عالی سلول‌های بنیادی و طب بازساختی راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه در شهر تهران سه دانشگاه علوم پزشکی داریم؛ اما با این وجود دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌تواند همانند لیدر قسمت شمال شهر تهران نقش ایفا کند، گفت: با توجه به اینکه نیروهای بسیار خوبی در این دانشگاه حضور دارند، این دانشگاه می‌تواند حلقه ارتباط محققان و دانشجویان دانشگاه‌های دیگر در این شبکه باشد.

وی به رتبه ایران در حوزه سلول‌های بنیادی اشاره کرد و افزود : برای پیشرفت در سلول‌های بنیادی و طب بازساختی نباید به رتبه کمتر از اول تا سوم اکتفا کنیم.

حمیدیه با بیان اینکه تعداد کارآزمایی‌های بالینی در ایران خوب است، اما کافی نیست؛ اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌تواند حدود چهار استان را برای ارائه طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ طب بازساختی با خود همراه کند؛ چرا که برای دستیابی به توسعه نباید فقط به شهر تهران متمرکز شویم، بلکه باید به صورت همه جانبه همه استان‌ها را در نظر بگیریم.

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اینکه تعداد اعضای هیات علمی فعال در دانشگاه‌ها رو به افزایش است، گفت: در حوزه دندانپزشکی به خوبی جلو رفتیم،اما به فکر ثبت پتنت نبوده‌ایم؛ به گونه‌ای که تعداد پتنت‌ها با مقالات ارائه شده هماهنگ نیست.

دوره آموزشی پزشکی بازساختی در بسته تحول آموزشی لحاظ شود

وی در ادامه با بیان اینکه مطالبات پزشکی طی سال‌های آینده بسیار گسترده می‌شود، گفت: اگر تا آن زمان نتوانیم خدمات به‌روز پزشکی را به مردم ارائه دهیم، قطعا نیازمندان به این حوزه کشور را ترک می‌کنند که این موضوع می‌تواند برای حوزه پزشکی مشکل‌ ساز شود.

به گفته وی با توجه به امکانات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روند بهبود بیماری‌هایی همچون نازایی، ناشنوایی و نابینایی می‌تواند طی سال‌های آینده به پیشرفت‌های زیادی برسد.

حمیدیه به بسته تحول آموزشی اشاره و اظهار کرد: اگر در این بسته بتوانیم رشته‌ای را کنار پزشکی قرار دهیم که دانشجویان بتوانند در خصوص پزشکی بازساختی نیز آموزش‌هایی را ببینند، قطعا در آینده در حوزه علوم پزشکی کشور به موفقیت‌های زیادی دست می‌یابیم.