سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون تشخیص و پیشگیری سازمان استثنایی از ورود بیش از هزار و ۳۰۰ نوآموز به مدارس استثنایی در سال تحصیلی آینده خبر داد.
محمدحسن عظیم عراقی معاون تشخیص و پیشگیری سازمان استثنایی در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص وضعیت سنجش نوآموزان و توزیع آن‌ها در مدارس عادی و استثنایی گفت: تا روز ۲۵ مرداد ماه بیش از یک میلیون و ۱۱۵  هزار نفر نوبت گیری کردند که از این تعداد ۸۷۴ هزار نفر مورد ارزیابی قرار گرفتند. 
وی ادامه داد: با توجه به بررسی‌های انجام شده تا این تاریخ قریب به ۷۷۴ هزار نفر از نوآموزان به مدارس عادی فرستاده شده و عده‌ای دیگر برای معاینات بیشتر به مراکز تخصصی ارجاع داده شده‌اند. 
عظیم عراقی با بیان اینکه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به عنوان افراد مورد سنجش در برنامه‌ریزی‌ها پیش بینی شده‌اند، اظهار کرد: برخی از نوآموزانی که به بخش تخصصی ارجاع داده می‌شوند پس از انجام معاینات و رفع مشکل مجددا به مدارس عادی باز می‌گردند.
معاون تشخیص و پیشگیری سازمان استثنایی افزود: از بین افراد ارجاع داده شده به مراکز تخصصی تاکنون  هزار و ۳۵۲ نفر به مدرسه استثنایی، ۵۳۹ نفر به مدارس تلفیقی راه پیدا کردند و سایر نوآموزان به مدارس عادی فرستاده می‌شوند. 
وی با اشاره به اینکه معاینات تخصصی شامل معاینات بینایی، شنوایی و آمادگی تحصیلی است، یادآور شد: برخی نوآموزان با انجام درمان‌های بسیار ساده نظیر استفاده از عینک، جرم‌گیری گوش و مواردی دیگر از این قبیل مشکل‌شان برطرف می‌شود. 
معاون تشخیص و پیشگیری سازمان استثنایی با بیان اینکه  امسال ۸۴۶ پایگاه مستقل، ۴۰۷ پایگاه سیار و ۵۵ پایگاه عشایر برای سنجش در نظر گرفته شده، گفت: سنجش عشایر در سراسر کشور رایگان بوده و برای سایر استان‌ها نیز مبلغ سنجش ۱۴ هزار تومان برآورد شده که در مواردی نیز نیم بها یا رایگان برای افرادی ویژه خدمات رسانی انجام می‌شود.