سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سرپرست مدیریت بودجه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خوشبختانه میزان درآمدزایی دانشگاه هر ساله نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا می‌کند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر علی اسکندری در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل شهرک سلامت برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه میزان درآمدزایی دانشگاه هر ساله نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا می‌کند و پیش‌بینی می‌کنیم که میزان درآمدزایی دانشگاه تا پایان سال جاری ۴٫۵ برابر افزایش پیدا کند.

وی گفت: همواره سعی بر این داریم تا برنامه‌ریزی‌ داشته باشیم که منجر به افزایش سقف درآمد باشد و این افزایش درآمد دانشگاه وابسته به بخش‌های مختلفی از جمله توسعه، افزایش تعرفه‌ها، افزایش خدمات و استفاده از تخت‌های غیر فعال است.

اسکندری خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از هزینه‌ها به طور مستقیم از جیب مردم پرداخت می‌شود و مابقی آن‌ها توسط شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود.

سرپرست مدیریت بودجه دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: از سال ۹۲ تا سال جاری نسبت اعتبارات اختصاصی به مجموع اعتبارات از ۴۶ درصد به ۶۵ درصد افزایش یافته است که در سال ۹۲ اعتبارات اختصاصی دو میلیارد و ۹۰۱ میلیون بوده است و در سال جاری ۹ میلیارد و ۹۲۱ میلیون تومان خواهد بود.

وی افزود: علی‌رغم تمام مشکلاتی که در زمینه منابع مالی و بودجه داریم سعی کرده‌ایم تا حد امکان نسبت به پرداخت به موقع مطالبات پرسنلی و غیر پرسنلی شامل شرکت‌های دارویی و شرکت‌های تولیدی ملزومات پزشکی اقدام کنیم.

اسکندری ادامه داد: علی‌رغم اینکه با بدهی‌های کلان مواجه بودیم، اما خوشبختانه توانسته‌ایم در سال جاری رشد قابل توجهی در کاهش بدهی‌ها نسبت به سال گذشته داشته باشیم و اکنون بدهی‌های ما نسبت به قبل به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

بدهی ۶۴۵ میلیارد تومانی بیمه‌ها به دانشگاه علوم پزشکی مشهد

در بخش دیگری از این نشست خبری دکتر عبدالله سبحانی، مدیر امور مالی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در مجموع مطالبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیمه‌های طرف قرارداد با این دانشگاه، ۶۴۵ میلیارد تومان است که این مطالبه مربوط به شرکت‌های مختلف بیمه از جمله بیمه سلامت، تامین اجتماعی، کمیته امداد و نیروهای مسلح است.

وی با بیان اینکه بیمه سلامت بیشترین بدهی به دانشگاه را دارد، افزود: این بیمه تا پایان سال گذشته ۲۲۶ میلیارد تومان بدهی به دانشگاه علوم پزشکی مشهد دارد و از ابتدای سال جاری نیز ۲۲۸ میلیارد تومان دیگر به دانشگاه بدهی دارد و در مجموع ۱۳ الی ۱۴ ماه تاخیر در پرداخت این بیمه به دانشگاه شاهد هستیم.

مدیر امور مالی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: همچنین بیمه تامین اجتماعی نیز تا پایان سال جاری ۶۷ میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی مشهد بدهی داشت که این مقدار در سال جاری به ۱۶۷ میلیارد تومان افزایش یافته است.

سبحانی افزود: بیمه کمیته امداد و نیروهای مسلح نیز که جزو شرکت‌های بیمه طرف قرارداد این دانشگاه هستند به ترتیب ۱۹ و  پنج میلیارد تومان بدهی به دانشگاه دارند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع بیمه‌های طرف قرارداد دانشگاه ۶۴۵ میلیارد تومان به این دانشگاه بدهی دارند، تصریح کرد: از سوی دیگر این بدهی‌ها منجر به بدهکار شدن دانشگاه علوم پزشکی به بخش‌های دیگر شده است و اکنون این دانشگاه ۵۵۴ میلیارد تومان بدهی به شرکت‌هایی از جمله شرکت‌های دارویی، تولیدکنندگان لوازم درمانی، داروخانه‌ها و کارانه کارکنان دارد.

مدیر امور مالی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: مجموع بدهی‌های کارکنان دانشگاه علوم پزشکی به جز کارانه آنان تا پایان سال گذشته به طور کامل پرداخت شده است و در مجموع ۸۵ درصد از منابع دولتی صرف پرداخت دریافتی‌های کارکنان می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد فقیرترین فضاهای آموزشی را دارد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا دکتر بحرینی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فقیرترین فضاهای آموزشی را دارد و دانشکده‌های بهداشت، پرستاری، طب سنتی و پیراپزشکی این دانشگاه در دورتربن فضاهای ممکن قرار دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه مشکل دیگری که امروز شاهد آن هستیم این است که در ۳۵ سال گذشته بیمارستان ها کم شده‌اند، اما زیاد نشده‌اند و موارد بسیاری بوده است که به تخت‌های بیمارستان‌های قدیمی تخت جدید اضافه شده است که این موضوع خیلی عوارض و حاشیه دارد.

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: برای بهبود شرایط دانشکده‌های پرستاری، طب سنتی، پیراپزشکی و بهداشت در نظر داریم تا یک مجتمع آموزشی که مشترکات موردنیاز چهار دانشکده را داشته باشد، ساخته شود و نقشه مربوط به این برنامه در حال تهیه است و پشت پرده در حال پیگیری است.

بحرینی به برخی از اقدامات انجام شده این دانشگاه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر بیمارستان اکبر و بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی امام رضا به ترتیب ۹۰ و ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و ما توانسته‌ایم در عرض ۱۰ ماه پیشرفت ۵۰ درصدی بیمارستان امام رضا را به ۸۰ درصد افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: البته در مقابل اقدامات مفید و اثربخش، ناکامی‌هایی نیز داریم به طور مثال بیمارستان امداد جنوب سال‌ها کنار مانده است و اکنون بعد از سال‌ها تنها ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، با وجود اینکه این بیمارستان دستور مقام معظم رهبری نیز بوده، اما با توجه به اینکه پیشرفت کمی دارد در اولویت‌های اعتباری قرار نگرفته است.

معاون توسعه و مدیریت منایع دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین به موضوع پرداخت‌ها نیز اشاره کرد و گفت: برای موضوع پرداخت‌ها اولویت‌بندی داریم و در این امر همیشه اولویت اول ما کارکنان دانشگاه علوم پزشکی هستند و پس از آن پرداخت مطالبات شرکت‌های طرف قرارداد و حامل‌های انرژی در اولویت قرار دارند زیرا شرکت‌های طرف قرارداد بایستی حقوق کارگران بخش‌های مختلف از جمله تغذیه، فضای سبز و … را پرداخت کنند.

بحرینی با تاکید بر این موضوع که همواره مطالبات و بدهی‌ها به شرکت‌های حامل انرژی نظیر آب، برق، گاز و … را در همان موقع موردنظر پرداخت می‌کنیم، گفت: به طور مثال همواره شرکت برق  به ما نامه می‌زند که وصول مطالبات ما باید به موقع انجام شود زیرا ادامه فعالیت جهت تولید برق و خدمات‌رسانی نیازمند دریافت به موقع مطالبات است.

وی ادامه داد: اما شاید تنها تشکیلاتی که مجبور است بدون وصول به موقع مطالبات ادامه خدمات‌رسانی را  انجام دهند دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز خدمات بهداشتی و درمانی هستند و ما این اجازه را نداریم که در صورت عدم وصول به موقع مطالبات خدمات‌رسانی را قطع کنیم و به همین علت مطالبات خیلی زیادی داریم و یکی از عللی که منجر شده دانشگاه بدهی‌های زیادی داشته باشد همین عدم وصول مطالبات است.

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ارتقای هتلینگ بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که در گذشته با آن مواجه بودیم ظرفیت هتلینگ در برابر قدرت مراقبت‌های پزشکی بود، اما خوشبختانه با برنامه تحول سلامت نقص بیمارستان‌های دولتی را در این زمینه کاهش داد و اکنون وارد هر بیمارستان دولتی که شوید شاهد اجرای طرح ارتقای هتلینگ هستید.