سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – استاندار سمنان از جهاددانشگاهی با اشاره به خدمات قابل تقدیر این نهاد در سطح کشور و خصوصا استان سمنان، از مسئولان این استان خواست ضمن حمایت و پشتیبانی از پروژه‌ها و طرح‌های این نهاد انقلابی، با آن همکاری‌های لازم را داشته باشند.

جهاددانشگاهی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، محمدرضا خباز در دیدار با رئیس و اعضای جهاددانشگاهی استان سمنان با تمجید از خدمات جهاددانشگاهی اظهار کرد: جهاددانشگاهی از مهمترین نهادهای برآمده از متن انقلاب بود که در شرایط ویژه‌ای برای حفاظت از ارزش‌های انقلاب اسلامی و به عنوان یک بازوی توانمند از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی بوجود آمد.

وی با اذعان به اینکه همه دستگاه‌ها در نظام مقدس اسلامی به مردم خدمت می‌کنند افزود: مزیت جهاددانشگاهی این است که این نهاد انقلابی مولود انقلاب است و توسط خود شورای انقلاب و بر مبنای نیازهای آن روز انقلاب شکل گرفت و حقیقتا منشاء خدمات شایانی برای کشور و نظام شد.

استاندار سمنان با بیان اینکه در اوایل انقلاب دانشگاه‌ها به‌شدت مورد سوءاستفاده ضدانقلاب قرار گرفته بودند، تصریح کرد: منافقین و معاندین نظام در آن سال‌ها برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای سوءاستفاده از دانشگاه‌ها انجام داده بودند تا انقلاب از مسیر خودش منحرف شود اما انقلاب نوپای اسلامی با تاسیس جهاددانشگاهی مانع از تحقق برنامه‌های آنها و ضربه زدن به نظام اسلامی شد.

خباز با اشاره به خدمات جهاددانشگاهی در سال‌های آغازین انقلاب و بعد از آن گفت: جهاددانشگاهی بعد از خدمات شایانی که در سال‌های انقلاب داشت با استفاده از نیروهای مومن و متهد و نخبه به حوزه‌های علمی، پژوهشی و…وارد شد و در این بخش دستاوردهای ممتاز و بزرگی برای کشور به ارمغان آورده است.

وی با اشاره به روحیه جهادی در نزد مدیران و اعضای جهاددانشگاهی گفت: نیروهای انقلابی این نهاد برآمده از انقلاب امام(ره) از همان آغاز با روحیه‌ای جهادی وارد کار شدند و در فضاهای فیزیکی کوچک و محدود و با حداقل امکانات و تجهیزات بیشترین دستاوردها را برای کشور داشتند و این مهم بر اساس آنچه خداوند و رسول خداوند نیز فرموده‌اند از مهمترین ویژگی‌های انسان‌های مومن و باتقوا است.

جهادگران جهاددانشگاهی از آغاز دنبال مطامع دنیوی نبودند

استاندار سمنان با اذعان به اینکه جهادگران جهاددانشگاهی از آغاز دنبال مطامع دنیوی نبودند، تصریح کرد: همین روحیات بود که جهاددانشگاهی را به این جایگاه امروز رسانده که از اعتباری ملی و بین‌المللی برخوردار است.

خباز با اشاره به محدودیت‌ها و مشکلاتی که جهاددانشگاهی استان از نظر فضای فیزیکی با آن روبرو است گفت: استانداری سمنان آمادگی دارد برای رفع این مشکلات به جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی کمک کند.

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان سمنان رفع مشکلات جهاددانشگاهی را وظیفه مدیران استان برشمرد و گفت: نهادی انقلابی که توانسته با کمترین امکانات بیشترین خدمات و افتخارات علمی ، پژوهشی، فرهنگی و رسانه‌ای را به کشور و نظام داشته باشد باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

پروژه‌های نیمه‌تمام به جهاددانشگاهی و دیگر نهادهای موفق عمومی واگذار شود

وی با تمجید از عملکرد جهاددانشگاهی استان سمنان از جهاددانشگاهی به عنوان یکی از شایسته‌ترین دستگاه‌ها برای واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به آن نام برد و گفت: جهاددانشگاهی با تلاش وافر و ایمان و اعتقاد به قدرت الهی توانسته در بخش‌های مختلف و به خصوص در حوزه‌های علمی و پژوهشی گام‌های بلندی در کشور بردارد که امروز کشور به آن افتخار می‌کند لذا نهادی با این کارآمدی و توان باید مورد حمایت قرار گیرد.

این مقام ارشد اجرایی با اشاره به وجود طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام متعدد در سطح کشور گفت: جهاددانشگاهی یکی از مهمترین دستگاه‌هایی است که می‌توان این پروژه‌ها را به آن واگذار کرد.

وی ادامه داد: دولت معتقد است اگر این پروژه‌ها را به نهادهایی مثل جهاددانشگاهی بسپارد و بخشی از اعتبارات آن را هم تامین کند بی‌تردید در راستای تامین منافع ملی و کشور است. چرا که تکمیل بسیاری از این پروژه‌ها که گاه هزینه زیادی هم برای آنها شده دیگر در توان دولت به تنهایی نیست.

خباز ادامه داد: نهادهای عمومی غیردولتی از مناسب‌ترین دستگاه‌ها برای واگذاری این پروژه‌های نیمه‌تمام هستند و اگر این اتفاق نیفتد ممکن است هزینه‌ای که برای آن پروژه‌ها هم شده نیز از بین برود.

وی با اشاره به حجم بالای پروژه‌های ناتمام در کشور گفت: تکمیل بالغ بر ۸۰ هزار پروژه نیمه‌تمام که در برخی از آنها هزینه‌هایی هم شده از توان امروز دولت خارج است و باید این پروژه‌ها را به نهادهای عمومی و بخش خصوصی واگذار کنیم وگرنه کشور متضرر می‌شود.

وی تصریح کرد: دولت برای تکمیل این پروژه‌های نیمه‌تمام به بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اعتباری که اصولا دولت قادر به تامین آن نیست.

خباز با بیان اینکه برخی از همین پروژه‌ها در صورت عدم واگذاری، ممکن است ظرف چند سال آینده از بین بروند و هزینه‌های انجام شده هم نابود شود گفت: لذا باید این پروژه‌ها را واگذار کنیم تا مردم از مزایای آنها بهره‌مند شوند و جهاددانشگاهی به عنوان نهادی برآمده از متن انقلاب و موفق، یکی از دستگاه‌هایی است که شایستگی کامل برای واگذاری این پروژه‌ها را دارد.

استاندار سمنان در بخش دیگری از این دیدار به اامضای قرارداد بین رئیس‌جهاددانشگاهی کشور و استاندار سمنان اشاره کرد و گفت: استانداری سمنان آمادگی کامل دارد که به تعهدات خود برای توسعه جهاددانشگاهی و تحقق ماموریت‌های ملی که به جهاددانشگاهی استان داده شده کمک کند.

وی در همین راستا به ضرورت راه‌اندازی مجتمع بزرگ پژوهشی، آموزشی و فرهنگی جهاددانشگاهی استان سمنان در میدان کوثر اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی این مجتمع یکی از ضرورت‌های آموزشی، پژوهشی در استان سمنان است که همه باید به تحقق و اجرایی شدن آن کمک کنیم.

خباز تصریح کرد: استانداری سمنان براساس قرارداد منعقد شده آمادگی دارد که به اجرایی شدن این پروژه کمک کند.

مسئولان شهرستان‌ها زمینه بهره‌مندی مردم از خدمات جهاددانشگاهی را فراهم کنند

استاندار سمنان با تمجید از تلاش‌های جهاددانشگاهی استان سمنان برای گسترش خدمات خود به شهرستان‌های مختل استان سمنان خاطرنشان کرد: فرمانداران و مسئولان شهرستانی باتوجه به مشکلات جهاددانشگاهی در شهرستان‌ها و خصوصا در دو شاهرود و گرمسار باید با تامین فضای فیزیکی مورد نیاز جهاددانشگاهی، زمینه بهره‌مندی مردم این شهرستان‌ها از خدمات قابل توجه و متنوع فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و رسانه‌ای جهاددانشگاهی را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه باید خدمات جهاددانشگاهی در سطح استان گسترش بیشتری بیابد افزود: مسئولان شهرستانی بکوشند با تامین نیازهای این نهاد انقلابی و خصوصا در اختیار قرار دادن ساختمان و فضای مناسب، فعالیت‌های پژوهشی، علمی، آموزشی و…جهاددانشگاهی استان سمنان را در حوزه‌های شهرستانی خود گسترش دهند.

خباز در پایان از خدمات قابل توجه جهاددانشگاهی در یک سال اخیر تقدیر کرد مسئولان ارشد استان آمادگی دارند که به توسعه خدمات این نهاد انقلابی و موفق در سطح استان کمک کنند و مسئولان شهرستانی و مدیران کل نیز باید در پروژه‌ها و طرح‌های مختلف با این نهاد همکاری نزدیک و مطلوب داشته باشند.

جهاددانشگاهی می‌خواهد جزئی از پازل توسعه استان باشد

همچنین در آغاز این دیدار حسن رهایی رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از آمادگی این نهاد انقلابی برای همراهی با طرح‌ها و پروژه‌های دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: جهاددانشگاهی همواره اطاعت از مقام معظم رهبری و همراهی و همکاری همه‌جانبه با دولت را در سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به تدوین سند توسعه جهاددانشگاهی استان سمنان گفت: این سند بر مبنای سند توسعه جهاددانشگاهی کشور ، سند توسعه استان سمنان و نظریه پایه توسعه استان سمنان و دیگر اسناد بالادستی تدوین شده تا بیشترین کمک را در راستای تحقق توسعه استان داشته باشد.

رهایی با بیان اینکه صنعت و معدن و گردشگری دو محور اساسی در سند توسعه استان سمنان هستند گفت: جهاددانشگاهی نیز متناسب با این محورها برنامه‌های مختلفی در برنامه‌های سالیانه خود می‌گنجاند.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان با بیان اینکه جهاددانشگاهی می‌خواهد جزئی از پازل توسعه استان باشد

افزود: جهاددانشگاهی براساس محورهای طرح شده در سند توسعه استان و نظریه پایه توسعه، برنامه‌هایی پیش‌بینی کرده که می‌تواند به تسریع توسعه در استان کمک کند.

وی خواستار استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در سطح استان شد و اضافه کرد: ما در مجموعه جهاددانشگاهی استان جلسات متعددی با حضور نخبگان و اساتید برجسته علمی و دانشگاهی و کارشناسان مختلف داشتیم تا ضمن بررسی جهت‌دهی‌های کاری جهاددانشگاهی ، آن را با برنامه‌های توسعه‌ای استان و دولت تدبیر و امید هم‌راستا کنیم.

رهایی به واگذاری دو ماموریت ملی به جهاددانشگاهی استان سمنان اشاره کرد و گفت: در این ماموریت‌ها که به امضای جنابعالی به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی استان و رئیس جهاددانشگاهی کشور رسیده مقرر شده که پروژه‌های پزشکی مبتنی بر فرد و مرکز تحقیقات سرطان و همچنین مرکز به‌نژاد دامی با تمرکز بر دام سنگسری در استان راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: این مجموعه‌ها در ذیل پژوهشگاه بزرگ رویان که از افتخارات کشور در حوزه علم و پژوهش است تعریف شده و از این رو راه‌اندازی آنها می‌تواند ظرفیت بالایی در حوزه‌های مختلف علمی و پژوهشی در استان ایجاد کند.

رئیس جهاددانشگاهی استان با تقدیر از تصویب یکی از پروژه‌های جهاددانشگاهی در سفر اخیر کاروان تدبیر و امید به استان گفت: جهاددانشگاهی بسترهای لازم برای آغاز عملیات اجرایی پروژه‌ها را فراهم کرده و با تامین اعتبارات به سرعت کار تکمیل پروژه‌ها آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه استان سمنان از ظرفیت بسیاری در حوزه گردشگری برخوردار است افزود: جهاددانشگاهی در این بخش می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد و در صورت همکاری مسئولان آمادگی داریم پژوهش‌هایی که در این بخش انجام داده و یا در آینده انجام خواهیم داد را به سمت رونق‌بخشی به صنعت گردشگری در استان رهنمون کنیم.

رهایی با اشاره به خدمات متنوع جهاددانشگاهی گفت: این نهاد انقلابی در حوزه‌های آموزش هم در کوتاه‌مدت و هم در مجموعه علمی-کاربردی که امسال جز سه مرکز برتر کشور شناخته شد، اقدامات قابل توجی داشته است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی متعددی در سطح دانشگاه‌های استان در یک سال اخیر برگزار شده افزود: برگزاری گفتمان‌های مختلف دینی در دانشگاه‌ها، برپایی اردوهای مختلف دانشجویی و بازدید از پروژه‌هایی که دستاورد مهندسین ایرانی محسوب می‌شوند، برپایی نمایشگاه‌های مختلف و خصوصا در حوزه حجاب و عفاف، فعالیت های رسانه ای در دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا و… از برجسته‌ترین برنامه‌های حوزه فرهنگی در جهاددانشگاهی است.

رئیس جهاددانشگاهی استان با اشاره به برخی محدودیت‌ها در این نهاد انقلابی گفت: جهاددانشگاهی با وجود ظرفیت زیادی که دارد اما به واسطه برخی محدودیت‌ها نظیر مشکلاتی که در زمینه فضای فیزیکی دارد، با مشکلاتی روبرو است که در صورت رفع آنها از سوی استانداری، جهاددانشگاهی می‌تواند خدمات مضاعفی به استان ارائه دهد.

وی از ایجاد حدود ۳۰۰ فرصت شغلی از سوی جهاددانشگاهی استان در یک سال اخیر خبر داد و گفت: جهاددانشگاهی با ایجاد کارگروه اشتغال و تمرکز بر آموزش‌های تخصصی، با مهارت‌بخشی به برخی افراد و حتی تحصیل کرده‌های فاقد مهارت، زمینه مشغول به‌کار شدن آنها را فراهم کرده است.

رهایی با تمجید از رویکرد و نگاه مثبت استاندار سمنان و نماینده ولی فقیه در استان به مجموعه جهاددانشگاهی گفت: همین نگاه مثبت سرمایه معنوی بسیار بزرگی برای اعضای جهاددانشگاهی استان سمنان است.