سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر عامل اولین پارک علمی- تفریحی کشور با اشاره به تاسیس ۲۰ پارک علمی در آینده، گفت: با افتتاح پارک علم و فناوری در مشهد برای ۵۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه، شغل ایجاد شده است.

پارک علمی تفریحی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مهدی جعفرنژاد در مراسم افتتاح اولین پارک علمی- تفریحی کشور که باحضور معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: حدود ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای این مجموعه که دارای ۲۵۰۰ متر مربع مساحت است درنظر گرفتیم. بر این اساس علاوه بر ایجاد اشتغال برای ۵۰ دانش‌آموخته رشته‌های علوم پایه، در مرحله طراحی و برنامه‌ریزی برای بیش از ۱۵۰ نفر در حوزه‌های هنری، اجرایی، فنی و… اشتغال‌زایی غیرمستقیم صورت گرفته است.

وی بیان کرد: یکی از نیازهای امروز کشور ما طبق بررسی‌ها و مطالعاتی که انجام دادیم، ایجاد فضاهای تفریحی خانوادگی است. امیدواریم بتوانیم نیازهای مختلف فراتر از هیجان را برای سرگرمی و تفریح خانواده‌ها ایجاد کنیم. مراکز تفریحی می‌تواند کنجکاوی، هیجان، ماجراجویی‌ها و تجربیات علمی و خوشایند را برای بازدیدکنندگان در سنین مختلف فراهم کند.

جعفرنژاد افزود: بخش خصوصی باید با همکاری سازمان‌های دولتی در صدد رفع نیازهای مذکور برآید به همین دلیل ما به طراحی اولین پارک علمی کشور اقدام کردیم. زمانی این مجموعه موفق می‌شود که بتواند در موضوعات مختلف و در گستره کشوری عمل کند. از جمله برنامه‌هایی که برای آینده داریم این است که ۲۰ مجموعه با عنوان پروفسور بازیما در کشور تاسیس کنیم. 

مدیر عامل اولین پارک علمی- تفریحی کشور بیان کرد: این پارک به عنوان اولین پارک علمی در منطقه گردشگری سپاد، مجتمع وصال مشهد به سه موضوع محیط زیست، زمین و نجوم اختصاص دارد و بازدیدکنندگان در تونل آفرینش این مجموعه علاوه بر اینکه با آیات الهی و عجایب خلقت آشنا می‌شوند، ماجراجویی‌های علمی نیز می‌کنند.

وی ادامه داد: بازدیدکننده در این مجموعه وارد سالن بازی می‌شود، برای اولین بار در کشور بعضی از بازی‌های علمی را مرور می کند و سپس می‌تواند از یک فروشگاه علمی نیز استفاده کند، همچنین می‌تواند از وسایل علمی، کمک آموزشی و تفریحات فکری استفاده کند.

جعفرنژاد درباره گونه‌های جانوری به کار گرفته شده در این مجموعه اظهار کرد: در این پارک حدود ۲۵۰۰ گونه جانوری وجود دارد که مختص زیستگاه ایران است. ما قصد داریم که پارک‌های بعدی را با موضوعاتی همچون علم شیمی، فیزیک و ریاضی طراحی کنیم و در بخش توسعه نیز بتوانیم مکمل‎ها وپوشش‌هایی را برای پارک اول داشته باشیم.

وی درباره علت تاسیس اولین پارک علمی در مشهد اظهار کرد: خاستگاه ما مشهد بوده، همچنین مشهد به عنوان شهری مذهبی سالانه میزبان زائران بسیاری است و ضمن اینکه ما در یک شهر ۳ میلیون نفری زندگی می‌کنیم، به همین دلایل مشهد را نقطه عطفی در مطالعات خود دانستیم تا اولین پارک علمی کشور را در آن تاسیس کنیم. 

مدیر عامل اولین پارک علمی- تفریحی کشور در پایان خاطرنشان کرد: به مناسبت دهه کرامت تفاهم‌نامه‌ای را با آموزش و پرورش خراسان رضوی بستیم و تاکنون در مرحله پیش راه‌اندازی حدود ۱۳ هزار دانش‌آموز را میزبانی کردیم که متناسب با سرفصل‌های درسی، موضوعات مختلف را در حوزه زیست، زمین و نجوم پوشش دادیم. این دانش‌آموزان از این مکان به عنوان مکمل فضاهای آموزش رسمی استفاده کردند. به تبع این تفاهم‌نامه با سازمان آموزش پرورش خراسان رضوی، در سال تحصیلی جدید خدمات ویژه‌ای را برای موسسات و مجموعه‌های آموزشی خواهیم داشت که به زودی اعلام خواهد شد.