سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که سهم کنونی شرکت‌های دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی نیم درصد است، گفت: بر اساس قانون باید نیم درصد از بودجه عمومی سالیانه کشور به صندوق اختصاص یابد که تاکنون این امر محقق نشده است.

شرکتهای دانش بنیان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر بهزاد سلطانی در یکصد و چهل و چهارمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با اشاره گزارش عملکرد این صندوق در راستای اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان افزود: بر اساس سیاست‌های کلی علم و فناوری در افق ۱۴۰۴سهم تعیین شده تولید ناخالص داخلی از فناوری و اقتصاد دانش بنیان ۵۰ درصد تعیین شده است و این در حالی است که سهم کنونی شرکت‌های دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی نیم درصد است.

وی با تاکید بر این که برداشت ما از این قانون سهم ۱۰ درصدی GDP از فناوری‌های پیشرفته و ۴۰ درصدی برای سایر فناوری‌ها است، ادامه داد: هدف ۱۰ درصد برای در این زمینه عدد بالایی نیست؛ ولی رسیدن به این عدد برای کشور دشوار است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بهره برداری در صنعت را از طریق دو مسیر میسر دانست و گفت: یا با ایجاد شرکت‌های بیوتکنولوژی موادی را تولید کنیم که چند ۱۰ میلیون دلار ارزش داشته باشد و یا در صنایع با فناوری پایین، فناوری های پیشرفته تزریق شود که ما برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان باید از هر دو مسیر حرکت کنیم.

سلطانی با اشاره به فعالیت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که این صندوق دارای ماهیت اقتصادی- توسعه ای است، خاطر نشان کرد:  تاسیس این صندوق در سال ۸۹ با سرمایه اولیه ۳ هزار میلیارد تومان و لزوم تخصیص نیم درصد از بودجه عمومی سالیانه کشور به صندوق به تصویب رسید که در حال حاضر با حمایت دولت هزار و ۱۰۰ میلیارد به این صندوق اختصاص داده و تاکنون ریالی از نیم درصد بودجه عمومی به این صندوق واریز نشده است.

وی ارائه خدمات تامین مالی به شرکت‌های دانش بنیان خصوصی یا تعاونی، توانمند سازی شرکت‌های دانش بنیان خصوصی با تعاونی، مشارکت و سرمایه گذاری خطر پذیر در شرکت های دانش بنیان و هدایت سرمایه های ملی و بین المللی به سمت توسعه فناوری را از ماموریت‌های این صندوق نام برد و یادآور شد: محدوده حمایت‌های صندوق شامل شرکت های تولید کننده کالاها و خدمات دانش بنیان، شرکت های نوپا و شرکت های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان است.

آخرین آمارهای مربوط به شرکت‌های دانش بنیان

سلطانی با ارائه آخرین آمارهای مربوط به شرکت های دانش بنیان، با بیان این که تاکنون ۲ هزار و ۵۵۸ شرکت دانش بنیان ایحاد شده است، اضافه کرد: از این تعداد هزار و ۵۶۲ شرکت (۶۱ درصد) نوپا، ۸۰۰ شرکت تولیدی (۲۱ درصد) و ۱۹۵ شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان (۸ درصد) است.

وی با بیان این که از ۲ هزار و ۵۵۸ شرکت، ۲ هزار و ۳۲۴ طرح (۹۱ درصد شرکت‌ها) به این صندوق طرح ارائه کردند، و ۲۳۴ شرکت به این صندوق طرح ارائه نداده اند، ادامه داد: از کل ۲ هزار و ۳۲۴ طرح ارائه شده به صندوق ۵۲۲ طرح در درست ارزیابی است و در مقابل هزار و ۸۰۲ طرح یعنی ۷۸ درصد طرح ها تعیین تکلیف شده اند.

به گفته سلطانی از هزار و ۸۰۲ طرح تعیین تکلیف شده، هزار و ۱۸۸ طرح مصوب (۶۶ درصد طرح‌ها) و ۶۱۴ طرح (۳۴ درصد) به دلیل انصراف و یا اصلاح طرح، رد شده است.   

اعتبارات اختصاص داده شده به طرح های مصوب

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که به هزار و ۱۸۸طرح مصوب اعطای مبلغ ۷۳۱ میلیارد تومان مصوب شده است، افزود: از آنجایی که تسهیلات این صندوق در چندین مرحله پرداخت می شود از این رو تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان به شرکت های متقاضی پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن اعطای ۲۰۰ میلیارد تومان برای تامین دفاتر کاری، ۱۰۰ میلیارد تومان برای تامین ضمانت نامه ها و ۳۵ میلیارد تومان برای صندوق های پژوهش و فناوری مصوب شده است.

سلطانی اظهار کرد:  499 طرح تقاضای دریافت تسهیلات وام به مبلغ ۹۶۸ میلیارد تومان و ۲۳ طرح تقاضای مشارکت و سرمایه گذاری به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان را ارائه کرده اند.

وی تاکید کرد: با فرض تصویب نیمی از طرح ها تا پایان سال ۹۵ ، مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان مصوب خواهد شد و از سوی دیگر کل منابع در اختیار صندوق تا پایان سال جاری که شامل اعتبار باقی مانده، اعتبار تخصیص یافته در سال ۹۵، سود سپرده و برگشتی طرح ها می‌شود، در مجموع هزار و ۴۸۳ میلیارد تومان خواهد بود.

تسهیلات اعطا شده به حوزه های مختلف فناوری

سلطانی بیشترین حجم تسهیلات مصوب صندوق را مربوط به تسهیلات قرض الحسنه به لحاظ تعداد و بیشترین مبلغ را مربوط به تولید صنعتی دانست و یادآور شد: حوزه دریافت کننده بیشترین میزان تسهیلات صندوق حوزه فناوری زیستی با ۱۸۱ طرح به مبلغ هزار و ۷۴۳ میلیارد ریال است که حمایت بی سابقه از فناوری زیستی بعد از انقلاب محسوب می شود.

وی سهم حوزه سلامت از کل تسهیلات صندوق برای شرکت های دانش بنیان را ۲۳ درصد ذکر کرد و ادامه داد: سهم تسهیلات صندوق برای ۱۹۵ طرح صنایع ICT برای دو حوزه »«الکترونیک و کنترل» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزار کامپیوتری» ۲۵ درصد دانست و گفت: در حوزه محصولات پیشرفته سایر بخش ها مبلغ هزار و ۵۱۱ میلیارد ریال به ۱۷۷ طرح اعطا شده است.

این مقام مسئول با اشاره به توزیع جغرافیایی طرح ها توضیح داد: بر اساس بررسی های انجام شده ۳ استان بیش از ۵۰ طرح، ۱۷ استان کمتر از ۵۰ طرح و بیشتر از ۱۰ طرح و ۱۱ استان کمتر از ۱۰ طرح به صندوق  ارائه کرده‌اند.

وضعیت پیشرفت طرح های حمایت شده از سوی صندوق

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که ۱۷۵ طرح در مرحله خاتمه فنی قرار دارند، نمونه‌ای از این طرح‌ها را شامل موارد ذیل دانست:

عنوان طرح

حوزه فناوری

طراحی و ساخت بخش بیرونی پروتز کاشت حلزونی برای ناشنوایان

داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی

پروژه ملی فاکتور ۸ انعقادی نوترکیب انسانی

فناوری زیستی

تولید درایوهای آسانسور

الکترونیک و کنترل

تولید کودهای بیولوژیکی و آفت کش های بیولوژیک

فناوری زیستی

خرید تجهیزات تولید کاتالیست پراکسید

مواد پیشرفته

راه اندازی آزمایشگاه جامع بالادستی صنعت نفت

تجهیزات پیشرفته ساخت

طراحی و ساخت دستگاه جی پی اس

فناوری اطلاعات

تولید نانو کود بیولوگ

فناوری نانو

طراحی و ساخت فشرده ساز صدا و تصویر

الکترونیک و کنترل

ارتقا سامانه پایش و مرافبت رادیویی

الکترونیک و کنترل

تامین دفاتر کاری برای شرکت های دانش بنیان

سلطانی راه اندازی مجتمع های فناوری را در راستای ایجاد فرهنگ معماری در سطح استان‌ها دانست و گفت: بر این اساس تاکنون ۴ ساختمان برای این منظور خریداری شده است که ساختمان‌هایی در جوار دانشگاه های صنعتی شریف و تربیت مدرس به شرکت های دانش بنیان واگذار شده است.

وی از تصویب راه اندازی ۷ مجتمع فناوری دیگر در کشور خبر داد و اظهار کرد: درخواست راه اندازی ۴ مجتمع در دست بررسی است.

رییس صندوق نوآوری وشکوفایی، این صندوق را نهاد رگولاتوری برای صندوق های پژوهش و فناوری توصیف کرد و ادامه داد: تاکنون مجوز فعالیت برای ۷ صندوق پژوهش و فناوری جدید صادر شده است و بررسی ۲۵ درخواست تاسیس این نوع صندوق ها در حال انجام است.