سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – به منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و استفاده از ظرفیت عظیم موقوفات در این زمینه بین معاونت توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نمایندگی علیرضا دلیری و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با نمایندگی حجه‌الاسلام والمسلمین غلامرضا محمدزاده تفاهم‌نامه همکاری امضاء شد.

تفاهمنامه معاونت علمی با اوقاف

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان این که این تفاهم‌نامه در چارچوب شرع انور و قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران با هدف بسط خدمات متقابل وقف و فناوری تنظیم شده است، اظهار کرد: راه‌های مختلفی به منظور تامین مالی برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که برخی روش‌ها همچون ارتباط با بانک‌ها، منابع دولتی و بازار سرمایه و بورس را در معاونت علمی پیگیری کرده‌ایم؛ یکی از راه‌های تامین مالی پایدار در این عرصه خیرین و واقفین هستند.

دلیری با بیان اینکه بسیاری از وقف‌ها در کشور وقف‌های مرتبط با حوزه علم و فناوری کشور است. ادامه داد: بسیاری از افراد وقف کننده افراد تحصیلکرده و علمی هستند؛ بنابراین وقف علمی برای این افراد اولویت دارد. لذا خروجی این فعالیت‌ها اگر از بستر معاونت علمی انجام شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.

وی همچنین عنوان کرد: در برخی موارد ملکی برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی وقف می‌شود؛ اگر این ملک در جهتی استفاده شود که موجب توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان شود، به نگاه فرد وقف کننده نزدیک‌تر است، این نیز نکته‌ای است تا در وقف املاک از آنها برای راه‌اندازی مراکز نوآوری بهره برده شود.

دلیری با بیان اینکه برخی از طرح‌های برتر ستادهای معاونت علمی در سطح جامعه تاثیرگذار بوده و به نیت واقفین نیز نزدیک است، گفت: طرح‌هایی همچون تولید دارو برای درمان بیماری‌های خاص یا طرح‌های پژوهشی که منجر به تولید محصولی تاثیرگذار می‌شود، تامین منابع مالی آنها می‌تواند از وقف‌های واقفین انجام شود. در واقع این تفاهم‌نامه حلقه ارتباطی را بین معاونت علمی و واقفین ایجاد می‌کند تا در قالب همایش‌ها و جلسات با این افراد آنها به انجام وقف فناورانه ترغیب شوند.

موضوعات تفاهم‌نامه

به گفته وی موضوعات این تفاهم‌نامه شامل ۶ بخش همچون مطالعه، پژوهش، بهینه گزینی، ایده‌پردازی و طراحی الگو، جهت فراگیر کردن مدل‌ها و نهادهای آموزش، پژوهش و فناوری، برنامه‌ریزی، اقدام و نظارت بر فعالیت‌های عام‌المنفعه در حوزه‌های مختلف اقتصاد دانش‌بنیان مرتبط با تفاهم‌نامه، تدوین راهبرد و ارائه برنامه عملی به منظور خلق ۱۰ هزار میلیارد ریال ثروت از محل تجاری‌سازی فناوری‌ها و عمل به تکالیف قانونی حوزه علم و فناوری با توجه به اولویت‌های مطرح در اسناد بالادستی مانند نقشه جامع علمی کشور هستند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بر این اساس معاونت علمی در مواردی همچون استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی، دسترسی‌های بین‌المللی، امکانات، نهادها و مجوزهای مرتبط با تجاری‌سازی فناوری در قالب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، رایزنی در سطوح مختلف در معاونت علمی، هیات وزیران و بخش خصوصی و اخذ مجوزها و مصوبات لازم مرتبط با برنامه‌های اقدام متعهد شده است.