احمد احمدیسایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس سازمان سمت از رسیدن بیش از ۴۰ کتاب تألیفی از مجرای شورای تحول به سازمان سمت برای انتشار خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از نخستین جلد کتاب «اصول و مبانی روابط بین الملل» اثر دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی در محل سازمان سمت برگزار شد.

حجت الاسلام احمدی رونمایی از کتاب «اصول و مبانی روابط بین الملل» را ثمره تلاش شورای تحول و ارتقای علوم انسانی و سازمان سمت خواند و گفت: برخی سازمان سمت را فقط یک انتشارات به حساب می آورند و این در حالی است که فعالیت سمت یک فعالیت علمی و دانشگاهی است و ما حصل کار این سازمان است که جزوه های اساتید دانشگاه ها که بعضا چندین سال به شکل دست نخورده مورد استفاده قرار می گرفت جای خود را به کتاب های سمت داد.

وی ضمن بیان این مطلب که چنین کاری یک کار ماشینی نبوده، اظهار کرد: طی این مسیر محصول پیگیری ها و طراحی های سمت در سال هایی بوده است که ما با کمبود استاد و همکار مواجه بودیم و سرمایه علمی قابل توجهی وجود نداشت و سالها طول کشید تا فرزندان این کشور که مقطعی را مشغول جنگ و جهاد بودند از جبهه بازگردند و از رزمنده به دانشمند تبدیل شوند.

رئیس سازمان سمت افزود: جفاست که گفته شود شما چه کرده اید و در حین گفتن این مطلب تاریخ انقلاب و جنگ و باسواد شدن بچه های انقلاب را به یاد نیاورند.

بدون کتاب‌های سمت چیزی برای تدریس در دانشگاه‌ها وجود نداشت

وی با اشاره به سابقه ۳۰ ساله سازمان سمت و ضمن بیان این که سمت تاکنون نزدیک به ۴۰ میلیون نسخه کتاب منتشر کرده است، افزود: شما اگر این کتاب‌ها را از دانشگاه‌ها جمع کنید چیزی در دانشگاه‌ها باقی نمی‌ماند و حتی اساتید دانشگاه‌های افغانستان هم می‌گویند اگر کتاب‌های سمت نباشد دست ما خالی است.

احمدی با اشاره به دعوت‌اش از چند نفر از اساتید برای نگارش کتاب در زمینه فلسفه اسلامی، گفت: آنها پذیرفتند و گفتند کار خوبی است اما وقتی وارد کار شدند دیدند که کار سختی است؛ چرا که فردی که دست به تألیف می‌زند خود را هدف انتقادات مختلف در مورد عبارات متن، محتوای کتاب، اعتبار منابع و … قرار می‌دهد.

وی دشواری تألیف کتاب‌های دانشگاهی را با توجه به لزوم بالا بودن عیار محتوایی و ملاحظات جانبی دوچندان توصیف کرد و گفت: این موضوع دقت نظری را می‌طلبد که نمی‌توان آن را به عهده ناشرانی قرار داد که عموماً محاسبه منافع را می‌کنند و به همین جهت بود که ما نشر این کتاب‌ها را به عهده گرفتیم و رنج این راه را بر خودمان هموار کردیم تا بتوانیم کتاب‌هایی مناسب را با حداقل قیمت به دست دانشجویان در همه نقاط کشور برسانیم.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نمونه به نبود استاد معارف در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: پس از این که من کتاب معارف را تألیف کردم جلسات متعددی را همراه با علما و مراجع کنونی قم برای انتخاب استاد معارف برگزار کردیم و بعضاً چندان هم به نتیجه ای نمی رسیدیم تا این که تلاش های ادامه یافت تا به تدریج دانشگاه معارف شکل گرفت.

احمدی افزود: بالاخره انقلاب ما به شکلی خودجوش پا گرفت و به ثمر نشست و برنامه چندانی برای آن نداشتیم و طبیعی است که برای به نتیجه رسیدن در عرصه های مختلف نیازمند زمان هستیم.

وی با اشاره به همکاری بیش از ۱۵۰۰ استاد با سازمان سمت، گفت: جمع کردن این تعداد از اساتید و با زبان و ادبی خاص با آنها کار کردن بسیار دشوار است.

۲ هزارمین کتاب سمت منتشر می‌شود

رئیس سازمان سمت همچنین از انتشار برخی از منشورات سازمان سمت در کشورهای روسیه، چین، هندوستان، پاکستان، افغانستان و عراق، گفت: اینها همه لطف خدا بوده و در ادامه نیز ۲ هزارمین عنوان از کتاب‌های سمت انشاالله در مهرماه منتشر خواهد شد.

وی از رسیدن بیش از ۴۰ کتاب تألیفی از مجرای شورای تحول به سازمان سمت و انتشار کتاب اصول و مبانی روابط بین الملل به عنوان نخستین کتاب از این مجموعه خبر داد و افزود: همکاران ما در سازمان سمت باید خود را آماده کنند که این سیل خروشانی است که در راه است و زمزم زلالی با خود خواهد آورد و امیدواریم که پیش بردن آن را آن چنان که باید و شاید بتوانیم انجام دهیم.