سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از قرار گرفتن ۲ دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه‌های برتر جهان طبق رتبه بندی شانگهای خبر داد.
جعفر دهقانی رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اعلام گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی این پایگاه گفت: رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۱۶ میلادی برای چهاردهمین سال متوالی فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا را منتشر کرد که دانشگاه هاروارد همچون سال های گذشته رتبه نخست را دارد.
وی با بیان اینکه دانشگاه استنفورد رتبه دوم و دانشگاه کالیفرنیا-برکلی نیز با یک پله رشد رتبه سوم جدول را به خود اختصاص دادند، افزود: دانشگاه کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست نیز رتبه های ۴ و ۵ فهرست را به دست آوردند.
2 دانشگاه برتر ایران در بین 500 دانشگاه برتر دنیا
دهقانی رتبه‌بندی شانگهای را یکی از معتبرترین رتبه‌بندی های جهانی دانست و بیان کرد: این رتبه‌بندی در سال ۲۰۰۳میلادی در قالب یک پروژه بزرگ در کشـور چیـن و برای اولین بار در دنیا توسط مرکز دانشگاه‌های تراز اول جهان یعنی دانشگاه شانگهای منتشرشد و همچنین این رتبه بندی به صورت سالانه به روز می‌شود. 
وی تصریح کرد: شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه‌بندی در سطح بین المللی است و کیفیت آموزش، اعضای هیأت علمی،برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه چهار معیار به کار برده شده در این نظام به حساب می آید.
2 دانشگاه برتر ایران در بین 500 دانشگاه برتر دنیا
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به اینکه اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج می شود، گفت: منابع گردآوری داده در این رتبه‌بندی شامل وبسایت‌های جوایز نوبل،مدال فیلدز، پایگاه‌های اطلاعاتی واطلاعات آماری دولتی است.
وی افزود: در رتبه بندی سال ۲۰۱۶ شانگهای دو دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور یافتند که دانشگاه تهران توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد. دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز توانست در اولین حضور خود در رتبه بندی شانگهای، جایگاهی در بازه ۵۰۰-۴۰۱ در سال ۲۰۱۶ را کسب کند.
2 دانشگاه برتر ایران در بین 500 دانشگاه برتر دنیا
دهقانی با بیان اینکه وضعیت علمی دانشگاه های آسیایی همواره در حال رشد و ترقی است، اظهار کرد: در سال ۲۰۱۵ از آسیا تنها ۱۰ دانشگاه در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار داشت که این تعداد در سال ۲۰۱۶ به ۱۵ دانشگاه افزایش یافت و در این بین دانشگاه توکیو برترین دانشگاه آسیا معرفی شد که توانست در سال ۲۰۱۶ با کسب رتبه ۲۰ در جمع ۲۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد.
به گفت وی، سال ۲۰۱۶ اولین سالی است که چین و سنگاپور در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا دارای دانشگاه برتر هستند.