سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – اجرای طرح کلبه رویا در مرکز تخصصی درمان ناباروری جهاددانشگاهی واحد استان قم با هدف ایجاد انگیزه و امیدبرای درمان این بیماری راه‌اندازی شده است.

ناباروری مردان

لیلا ناصرپور سوپروایزر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری استان قم در گفت وگو با ایسنا، گفت: تاکنون بیش از ۲ هزار تولد زنده در مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاددانشگاهی ثبت شده است.

وی افزود: در این مرکز عموما افرادی حضور می‎یابند که نتیجه‎ای از درمان در مطب و داروهای مختلف و حتی روش‎های دیگر را دریافت نکرده و برای نتیجه گرفتن به این مرکز مراجعه می‎کنند به همین خاطر ایجاد فضای  عاطفی و روانی مناسب برای این بیماران حیاتی است.

وی گفت: استرس از جمله مسائلی است که تاثیر آن در ناباروری کاملا مشهود و ثابت شده است و بسیاری از بیماران به دلیل تاخیر در باروری به استرس گرفتار می‎شوند و همین مساله باعث می‎شود که در درمان آنها نیز اختلال ایجاد شود.

سوپروایزر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری استان قم بیان کرد: به همین منظور کلبه‎ای با عنوان کلبه رویا را بخش انتظار این مرکز راه‌اندازی شده که در آن تصویر کودکانی که در این مرکز متولد شده‎اند، قرارداده شده است. این حرکت در واقع دلگرمی به بیمارانی است که در سیکل درمانی حضور دارند که با طی درمان می‎توانند کودکان خود را در آغوش بکشند.

وی گفت: این مرکز با ارتباط ۲۴ ساعته با بیماران خود سعی در ارتقای روحی و دانش آنها دارد و این اطمینان را به بیماران می‎دهد که می‎توانند به این درمان امیدوار باشند زیرا در بیماران نابارور، مسئله روحی و حمایت گری تیم درمانی نقش بسیار مهمی ایفا می‎کند.

ناصرپور اظهار کرد: از دو روز پیش این کلبه در این مرکز افتتاح شده است و تاکنون ۱۵۰ عکس در این کلبه قرار داده شده است بسیاری از این کودکان در شرایطی در این مرکز بدنیا آمده‎اند که والدین آنها سال‌ها از ناباروری رنج می‎بردند و حضور این کودکان باعث استحکام و شیرینی زندگی خانواده‎های بسیاری شده است.

وی گفت: در این مرکز تاکنون بیمارانی مراجعه کرده‎اند که در مراکز دیگر ۵ بار عمل آی وی اف که از سنگین‎ترین عمل درمان ناباروری است را انجام داده بودند و نتیجه نیز نگرفته بودند اما در این مرکز درمان شدند. در این مرکز کسانی صاحب فرزند شدند که بیش از بیست سال از زندگی مشترک آنها می‎گذشت ولی هیچ گاه امید آنها قطع نشد.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی باورهای نادرست در جامعه ما نسبت به این شیوه‎های درمانی وجود دارد و تصور می‎شود که اگر کسی در این مراکز درمان شود مشکلی دارد یا فرزندان او دچار مشکل خواهند شد. به همین علت برخی از زوجین با استرس فراوانی برای درمان مراجعه می‎کنند که باید این باورهای غلط اصلاح شود.