سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان گفت: تغییر رویکرد حوزه از برنامه‌های آموزشی به فعالیت‌های تربیتی از مهم‌ترین برنامه‌ها در سال گذشته بود که توسعه فعالیت‌های تربیتی و اخلاقی در مراکز دانشگاهی نیز همچنان در دستور کار قرار گرفته است.

کلاس

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌الله حریزاوی در مراسم افتتاحیه نشست سراسری قرارگاه جهاد علمی فرهنگی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان که با حضور ۲۵۰ گروه جهادی از سراسر کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: تربیت انسان از مسایل اساسی در حوزه علوم اسلامی است که ابزارهای رسیدن به این هدف، ایجاد هسته‌های تربیتی و گروه‌های جهاد علمی فرهنگی است. تشکیل قرارگاه نیز با همین هدف طراحی شده تا شاهد اجرایی شدن اهداف حوزه علوم اسلامی توسط خود دانشجویان در مراکز دانشگاهی باشیم.

وی افزود: تغییر رویکرد حوزه از برنامه‌های آموزشی به فعالیت‌های تربیتی از مهم‌ترین برنامه‌ها در سال گذشته بود که توسعه فعالیت‌های تربیتی و اخلاقی در مراکز دانشگاهی نیز همچنان در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان اضافه کرد: جریان‌های زنده دانشجویی باید مسئولیت اجرایی شدن اهداف حوزه علوم اسلامی در مراکز دانشگاهی را بر عهده بگیرند که با تشکیل گروه‌های جهاد علمی فرهنگی در مراکز حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان گام‌های نخستین برای این حرکت برداشته شده است.

همچنین امین جلال منش، معاون جهاد علمی فرهنگی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، با اعلام اینکه حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان باید بستر بالندگی دانشجویان برای تربیت اخلاقی و انقلابی باشد، گفت: تبیین ارکان سه گانه نظام تربیتی و نیز افزایش سهم تصمیم سازی نمایندگان معرفت جویان از اهداف تشکیل قرارگاه جهاد علمی و فرهنگی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی، مدیر امور دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اصفهان نیز گفت: تربیت دین بانان قوی از مهم‌ترین وظایف حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان است.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه علوم اسلامی هستیم که خروجی آن تربیت دانشجویان انقلابی است، تصریح کرد: واگذاری فعالیت‌های حوزه علوم اسلامی به دانشجویان تربیت شده در مراکز این حوزه از نشانه‌های روشن این تحول به شمار می رود.

مشکلات کشور صرفاً با تربیت متخصص رفع نمی شود

سید محمود مدرس هاشمی، رییس دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در آیین افتتاحیه این نشست با بیان اینکه امروز گفتمان علمی را به عنوان گفتمان مسلط خودمان در کشور پذیرفته‌ایم، گفت: این گفتمان در تمامی اسناد بالادستی به ویژه در تأکیدات مقام معظم رهبری وجود دارد و موضوع اصلی کار حوزه و دانشگاه علم و دانش است.

وی با اشاره به دستاوردها و جایگاه علمی ملی و بین‌المللی دانشگاه صنعتی اصفهان طی کمتر از چهار دهه فعالیت، تصریح کرد: مهم‌ترین دستاورد این دانشگاه، فارغ‌التحصیلان درخشان آن در کشور هستند. تولید علم به واسطه تألیف کتاب‌ها و مقالات گوناگون و انجام طرح‌های پژوهشی برای رفع مشکلات بخش‌های مختلف کشور از دیگر دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان به شمار می رود.

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به سردمداری ایران طی قرن‌ها مرجعیت علمی و نیز تلفیق حوزه‌ها و دانشگاه‌ها در آن سال‌ها، گفت: با گسترش علم و دانش و تخصصی‌ شدن علوم، امروزه رشته‌ها و زیررشته‌های فراوان تخصصی در زمینه‌های گوناگون داریم اما همگان اینک به این نتیجه رسیده‌اند که مشکلات کشور صرفاً با تربیت متخصص در یک رشته تخصصی علمی رفع نخواهد شد و چه بسا توجه صرف به این موضوع بر مشکلات می‌افزاید.

مدرس هاشمی با تأکید بر لزوم در نظر گرفتن ابعاد علوم مختلف در یک حیطه علمی، توجه به مشکلات زیست‌محیطی در کنار توسعه صنعت و نیز در نظر گرفتن جایگاه روحی و روانی در کنار درمان بیماران را از جمله نمونه‌های این امر برشمرد و ادامه داد: امروز نیاز داریم که متخصصان در امور مختلف مطالعه، تبحر و تخصص داشته و از دید و بینش فراگیر نیز برخوردار باشند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان، نشست سراسری قرارگاه جهاد علمی فرهنگی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان با هدف تحقق دانشگاه اسلامی بر پایه اندیشه و علوم دینی و تلاش برای گسترش اندیشه اسلامی با شعار نظام فکری، تشکیلات دینی، ماموریت انقلابی تا جمعه ۲۹ مردادماه در دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه دارد.