سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – با هدف آماده‌سازی داده‌ها و ایجاد ماتریس‌های هم‌رخدادی در تحلیل‌های علم‌سنجی، نرم‌افزار راور پریمپ در بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه یزد طراحی و برنامه‌نویسی شد.

دانشگاه یزد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محمد توکلی‌زاده طراح و برنامه‌نویس این نرم‌افزار در تشریح عملکرد آن گفت: نرم‌افزار راور پریمپ به محقق حوزه علم‌سنجی کمک می‌کند علاوه بر استخراج و یکدست‌سازی اطلاعات توصیفی و تحلیلی علمی و فنی، بینش بهتری نسبت به داده‌های موجود پیدا کند.

وی افزود: تامین ماتریس‌های هم‌آیندی نویسندگان، موضوعات و سازمان‌ها به عنوان خوراک ورودی سایر نرم‌افزارهای علم سنجی و ترسیم نقشه علم است و این نرم‌افزار می‌تواند در زمان کوتاه، ماتریس‌های بزرگ مربوط را محاسبه و ایجاد کند. یکی دیگر از ویژگی‌های آن، ممکن ساختن مطالعات سنجشی روی تولیدات علمی فارسی است.

عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد با اشاره به نقش موثر این نرم‌افزار در بهبود و سرعت‌بخشی به تحلیل‌های سنجشی علم و فناوری، خاطرنشان کرد: از آنجا که ساختار ذخیره‌سازی داده‌های علمی و فنی، با هدف بازیابی و اشاعه اطلاعات است، محققان حوزه سنجش علم را برای استفاده از این اطلاعات با مشکل مواجه می‌سازد که با بهره‌گیری از توانمندی‌های نرم‌افزار یاد شده می‌توان بر این مشکلات فائق آمد.