سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رشته زبان و ادبیات ترکی آذری به عنوان رشته جدید در آموزش عالی تصویب شده است و از مهر سال جاری دانشجو می پذیرد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر با بیان اینکه به تناسب استقبال و آمادگی دانشگاه ها ، رشته زبان و ادبیات ترکی آذری را گسترش می دهیم، افزود: اقبال به این رشته باید از داخل منطقه بوده و زمینه برای ایجاد رشته توسط خود دانشگاه ها انجام شود.
وی ادامه داد: سیاست دولت تدبیر و امید توجه به ویژگی اقوام مختلف در کشور است به همین دلیل پارسال رشته زبان و ادبیات کردی ایجاد شد و دانشجو پذیرش کرد.
وی تصریح کرد: فعلا از دانشگاه های منطقه سه تنها دانشگاه تبریز برای پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات ترکی آذری اعلام آمادگی کرده است.
شریعتی با بیان اینکه سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد رشته های میان رشته ای است، افزود: در سه سال اخیر حدود ۷۰ رشته جدید ایجاد کرده ایم که بیشتر آنها رشته های میان رشته ای بود.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار رشته های اشباع شده در جامعه گرد آوری شده است، گفت: پذیرش در این رشته ها به تدریج محدود شده و رشته هایی که تقاضا نداشته باشند، حذف خواهند شد
وی با اشاره به سطح بندی دانشگاه های کشور ادامه داد: طرح نهایی سطح بندی دانشگاه های غیر دولتی آماده شده و در آینده نزدیک اعلام می شود و سطح بندی دانشگاه های دولتی هم در حال انجام است که این سطح بندی در چهار سطح انجام شده است.
شریعتی با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پذیرش دانشجویان خارجی و اعزام دانشجویان به خارج دو هدف را دنبال می کند تصریح کرد: یکی کمک به کشورهای محروم و هدف دوم بهره گیری از دانشگاه های خوب دنیا است.
وی با بیان اینکه دانشجویان خارجی حدود نیم درصد دانشجویان کشور را تشکیل می دهند، ادامه داد: پیش بینی می کنیم که در پایان برنامه ششم توسعه این تعداد به چهار برابر افزایش یابد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بیشترین دانشجویان خارجی از کشورهای همسایه پذیرش شده اند، گفت: در مجموع از حدود ۸۵ کشور دنیا دانشجو پذیرش کرده ایم و دانشجویان ایرانی بیشتر در کشورهای پیشرفته تحصیل می کنند.
شریعتی درباره آزمون دوره دکترا نیز گفت: قرار بود آزمون دکتری تخصصی دوبار در سال برگزار شود، اضافه کرد: با مصوبه مجلس این روش تغییر کرد و قرار است تنها یک آزمون تخصصی و به صورت یکپارچه برگزار شود.
معاون وزیر اظهار کرد: ایده آل این است که در هیچ مقطعی کنکور وجود نداشته باشد اما اجرای این کار به سادگی امکان پذیر نیست و برای حذف آن علاوه بر قانون، نیازمند فرهنگ سازی هستیم و تا زمانی که رقابت بین دانشگاه های تراز اول وجود داشته باشد باید کنکور ادامه یابد.