سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون امور باغی وزارت جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر توانایی جهاد دانشگاهی در زمینه تحقیقات باغی گفت: قرار شد در یک طرح سه جانبه با مشارکت مسئولین استان همدان و شهرستان تویسرکان، سازمان جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران و باغداران تویسرکان، جهاد دانشگاهی در مدت پنج تا ۱۰ سال نسبت به توسعه باغات گردوی این شهرستان اقدام کند.

استانها/ گردو

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، محمد علی طهماسبی امروز (۲۵ مرداد)، در حاشیه بازدید از مزرعه تحقیقاتی جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران گفت: ایران به دلیل تنوع آب و هوایی یکی از مراکز اصلی ذخایر ژنتیکی گیاهی به خصوص گیاهان دارویی و درختانی مانند گردو، انار، پسته، بادام و … محسوب می‌شود.

وی به گستردگی اقلیم ایران اشاره کرد و افزود: این گونه‌های مختلف در اقلیم وسیع ایران پراکنده و توسط باغداران در مناطق مختلف کشور تقویت شده‌اند.

طهماسبی ادامه داد: در همین راستا یکی از اهداف مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان دستیابی به این ذخایر ژنتیکی است تا ارقامی با بازدهی بالا و مقاوم تولید کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به طرح شناسایی بهترین ژنوتیپ‌های گردو اشاره کرد وگفت: این طرح باید بررسی شود تا ژنوتیپ‌های مناسب با هر منطقه شناسایی و به کار گرفته شود.

طهماسبی افزود: روش‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که از جمله آن می‌توان به تکثیر از طریق نهال و یا پیوند سرشاخه اشاره کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به دستیابی جهاد دانشگاهی به دانش پیوند در سطح انبوه و سرشاخه کاری گردو اشاره کرد و یادآور شد: در این بازدید که به همراه نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار این شهرستان صورت گرفت قرار شد جهاد دانشگاهی در طرحی سه جانبه باغات گردوی تویسرکان را توسعه دهد.

وی اضافه کرد: در این طرح که با مشارکت مسئولین استان همدان و شهرستان تویسرکان، سازمان جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران و باغداران تویسرکان اجرا خواهد شد؛ جهاد دانشگاهی در مدت پنج تا ۱۰ سال نسبت به توسعه باغات گردوی این شهرستان اقدام می‌کند.

طهماسبی در پایان گفت: این طرح پس از بررسی توسط جهاد کشاورزی و در صورت تایید به اجرا گذاشته خواهد شد تا باغات گردوی تویسرکان هم از نظر بازدهی و هم از مقاومت در برابر حوادث غیر مترقبه بهبود یابد.