سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- پس از انتشار نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۹۵ شاهد گسترش روزافزون و قارچ گونه موسساتی با عنوان های انتخاب رشته برای داوطلبان کنکور هستیم و این در حالی است که سازمان سنجش آموزش کشور هیچ یک از این موسسات را معتبر نمی داند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز دوشنبه خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، بسیاری از والدین و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۹۵ پس از اعلام نتایج اولیه کنکور در پی کسب اطلاعات بیشتر برای هر چه بهتر انتخاب کردن رشته های دانشگاهی بر مبنای امتیازاتشان هستند.
این شور و شوق سبب شده تا امسال نیز همچون سال های گذشته برخی از موسسات با عناوین مختلف اقدام به گرفتن مبالغی از افراد برای کمک در انتخاب رشته آنان باشند.
این موسسات حتی گاهی ادعای حضور مشاورین سازمان سنجش آموز کشور در دفاترشان را کرده اند تا از این طریق نیز بتوانند افراد بیشتر را جذب کنند.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور در همین زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: برخلاف ادعاهای مطرح شده هیچ یک از کارشناسان سازمان سنجش با هیچ موسسه ای حق همکاری ندارند و اگر موسسه ای ادعا کند؛ صحیح نیست.
ابراهیم خدایی افزود: کارشناسان سازمان سنجش آموز کشور فقط با صدا و سیما در بسته های ویژه راهنمایی داوطلبان برای انتخاب رشته همکاری دارند.
بر اساس این گزارش متاسفانه هم اکنون علی رغم هشدارهای سازمان سنجش مبنی بر اعتبار نداشتن موسسات و مراکز خصوصی انتخاب رشته، برخی از داوطلبان همچنان برای تکمیل فرم انتخاب رشته به این موسسات می روند تا آنان آینده این افراد را رقم بزنند.
این مراکز با تبلیغاتی همچون ‘تعیین رشته کامپیوتری’ ، ‘مشاوره فردی’، ‘ ارائه شانس قبولی بر اساس آمار سال های قبل’، ‘ در نظر گرفتن اولویت شهر و رشته و با مشاوره و راهنمایی اساتید برتر کنکور’، داوطلبان مضطرب و خانواده های آنان را به خود جلب می کنند.
این در حالی است که اکثر افرادی که برای انتخاب رشته به این موسسات مراجعه می کنند، نسبت به غیرمجاز بودن آنها آگاه هستند و حتی می دانند که فعالیت های آنها مورد تایید سازمان سنجش نیست.
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموز کشور نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تمامی داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۵ مجاز به انتخاب رشته شده اند و بر همین اساس نباید هیچ استرس و نگرانی افراد داشته باشند.
وی در مورد انتخاب رشته داوطلبان گفت: توصیه بنده به جوانان این است که توجه زیادی به این موسسات نداشته باشند.
توکلی ادامه داد: اگر هر داوطلب در ابتدا دفترچه مربوطه را به دقت بخواند و همچنین به اطلاعیه های سازمان سنجش توجه کند؛ می تواند موفق شود.
وی یادآور شد: باید داوطلبان موشکافانه محتویات دفترچه های موجود در سایت سازمان سنجش را مطالعه کنند و سپس در مورد رشته های تحصیلی که بدان ها علاقه دارند؛ کسب اطلاعات کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموز کشور خاطرنشان کرد: اگر داوطلبان به توصیه های ذکر شده عمل کرده و با ضوابط گزینش برخی از دانشگاه ها آشنا شوند؛ به راحتی می توانند انتخاب رشته کنند.
وی تاکید کرد: بنده معتقدم متخصص ترین فرد برای انتخاب رشته های تحصیلی داوطلبان خود آنان هستند که از استعداد ها و علایقشان آشنا هستند و هیچ کس دیگری نمی تواند همانند توکلی یادآور شد: همچین سازمان سنجش آموزش کشور نرم افزاری برای انتخاب رشته در تارنمای خویش قرار داده که داوطلبان می توانند از آخرین نمرات و اینکه در چه حدود رشته ای قرار دارند؛ مطلع شوند.
فراهنگ**۹۱۸۷**۱۸۲۳