سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی گفت: اساتید طراز اول در خصوص نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره در حوزه علوم انسانی شناسایی می شوند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز دوشنبه ایرنا، حجت الاسلام منصور میراحمدی با اشاره به اهمیت و ضرورت برگزاری کرسی ‏های نظریه‏ پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه ‏ها و مجامع علمی کشور افزود: یکی از رسالت‏ های اصلی دانشگاه ها، تولید علم است و این مهم نیازمند فراهم شدن زمینه‏ های لازم به لحاظ سخت‏ افزاری و نرم ‏افزاری است که کرسی‏ های نظریه پردازی، نقد و مناظره یکی از مهمترین زمینه‏ ها به شمار می آیند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی، وی ادامه داد: کرسی‏ های مذکور در کنار فراهم ساختن زمینه ‏های تبادل‏ نظر علمی، شرایط بالندگی علمی را در دانشگاه‏ ها بوجود می‏آورد.
معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی افزود: نقش اصلی این کرسی ‏ ها، تسهیل در فرآیند تولید علم است، چون با شناسایی استعدادهای علمی در دانشگاه و فراهم ساختن زمینه ‏های لازم برای رشد و شکوفایی استعدادها، فرآیند تولید علم را تسهیل کرده، زمینه بهره‏ مندی بیشتر جامعه از دستاوردهای علمی را فراهم می ‏سازند. دانشگاه شهید بهشتی با توجه به این مهم از اواخر سال ۱۳۹۳ به تاسیس کمیته دستگاهی پرداخته است.
وی با اشاره به اهداف دانشگاه شهید بهشتی در زمینه کرسی‏ های نظریه‏ پردازی، نقد و مناظره افزود: دانشگاه بنا به جایگاه مهمی که در عرصه تولید علم در کشور دارد همواره به دنبال بسترسازی، ساماندهی و فرهنگ‏سازی برای عملیاتی کردن کرسی‏ های علمی و ترویجی از طریق ایجاد انگیزش در دانشجویان، استادان، فرهیختگان و نخبگان بوده است.
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی افزود: همچنین تقویت، تسهیل و نظام ‏مند کردن فرآیند برگزاری کرسی‏ ها در دستگاه‏ های پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی تحت نظر دانشگاه نیز از سایر اهداف دانشگاه شهید بهشتی است.
وی ادامه داد: علاوه بر این، شناسایی استعدادهای بالقوه و بالفعل فعالیت‏ های علمی پژوهشی، گروه ‏های تخصصی و نخبگان در برگزاری کرسی‏ های علمی، داوری و نقد و همچنین پایبندی به استانداردهای کرسی‏ های علمی و ترویجی از سایر مواردی است که کمیته دستگاهی دانشگاه بدان توجه دارد.
وی افزود: مجموعه مدیریت دانشگاه باتوجه به هماهنگی‏ های بیرونی با دبیرخانه هیات حمایت و همچنین نشست‏های داخلی اقدامات مختلفی را دراین زمینه انجام داده است که می توان به تشکیل کمیته دستگاهی نظریه‏پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه، تدوین و تصویب شیوه‏ نامه داخلی کمیته دستگاهی نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره و حضور چند تن از اعضای کمیته دستگاهی در جلسه شورای پژوهشی و هیات رئیسه دانشگاه به منظور معرفی کرسی‏های علمی و ترویجی به اعضای هیات علمی دانشکده‏‏ ها و پژوهشکده ‏های دانشگاه اشاره کرد.
وی از دیگر اقدامات انجام شده به مکاتبه با روسای دانشکده‏ ها و پژوهشکده ‏های دانشگاه در خصوص معرفی اساتید طراز اول دانشکده/ پژوهشکده به منظور شناسایی استعدادهای مطرح در خصوص نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره در حوزه علوم انسانی اشاره کرد.
وی یادآورشد: کمیته دستگاهی کرسی‏های نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره از ابتدای تشکیل، ۹ بار تشکیل جلسه داد؛ مسائل مختلفی تا‏کنون در این جلسات طرح و به تصویب رسید. یکی از آنها انتقال دبیرخانه کمیته دستگاهی کرسی‏های نظریه‏پردازی، نقد و مناظره به گروه مطالعات و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی از مرداد ماه سال ۹۴ بوده است.
میراحمدی یادآورشد:نقطه‏ نظرات و راهکارهایی توسط اعضا به منظور ایجاد فضا و جو مناسب نظریه‏ پردازی در درون دانشگاه در جلسات ارائه شد که نتیجه آن را در برگزاری چند کرسی ترویجی و ارائه چندین طرحنامه نظریه‏ پردازی به دبیرخانه می‏توان شاهد بود. پیگیری جهت انعقاد قرارداد و تفاهم ‏نامه همکاری مابین دبیرخانه هیات حمایت و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی به عنوان دبیرخانه کمیته دستگاهی نیز از دیگر تصمیمات و اقدامات اجرایی بوده است.
فراهنگ**۹۱۸۷**۱۰۲۷