سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – محققان پژوهشگاه صنعت نفت موفق به آنالیز ترکیبات موجود در گاز مایع نفتی (LPG) و کنترل کیفیت آن و همچنین کنترل کیفیت ماده کاهش دهنده میزان گازهای سمی اکسید نیتروژن بر اساس استاندارد ایزو شدند.

تاسیسات گازی کرکوک

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا ، از سوی متخصصان و کارشناسان مرکز پژوهش تجزیه و ارزیابی مواد پژوهشگاه صنعت نفت، آنالیز ترکیبات موجود در LPG مطابق روش استاندارد ASTM D2163 و کنترل کیفیت مایع Adblue طبق استاندارد ایزو ISO 22241-2 پیاده سازی شد.

گاز مایع یا ال‌پی‌جی (Liquefied Petroleum Gas) به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیب آنها گفته می‌شود که در حالت مایع نگهداشته می‌شوند و معمولا مقادیر کمی از ترکیباتی چون پروپیلن و بوتیلن نیز در این گاز موجود است.

گاز مایع به عنوان خوراک‌ واحدهای اولفین در مجتمع‌های پتروشیمی و در بعضی موارد به عنوان سوخت دوم در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی استفاده می‌شود.

از سوی متخصصان پژوهشگاه نفت، آنالیز ترکیبات موجود در LPG مطابق روش استاندارد ASTM D2163 در محدوه غلظتی ppm-100 V01%100 به همراه پارامترهای گاز از جمله جرم مولکولی و ارزش حرارتی خالص و ناخالص امکان پذیر شده است.

در این مطالعات محققان توانستند ترکیباتی چون بوتادی ان، یک بوتن، سیس و ترانس ۲ بوتن، ایزوبوتیلن، پروپیلن، اتیلن و استیلن را اندازه گیری کنند.

همچنین با توجه به اهمیت و ضرورت انطباق خودروهای دیزلی با استاندارد یورو۴، مرکز پژوهش تجزیه و ارزیابی مواد پژوهشگاه صنعت نفت کنترل کیفیت مایع Adblue را طبق استاندارد ایزو ISO 22241-2 در دستور کار قرار داده و آمادگی انجام کلیه آزمایش‌ها مندرج در استاندارد فوق را دارد.

Adblue به عنوان کاهش دهنده میزان گازهای سمی اکسید نیتروژن (NOx) خروجی از اگزوز، کاربرد دارد.