سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – بومی‌سازی دانش فنی به کارگیری فناوری‌های تولید افزایشی در زمینه مرمت یا ایجاد کپی دقیق از آثار باستانی با کمک ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری صورت می‌گیرد.

بازدید سفیر ژاپن از آثار باستانی خوزستان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، آثار باستانی هر کشور جزئی از هویت و ارزش‌های ملی آن کشور محسوب می‌شوند. امروزه با گذر زمان و بر اثر عوامل مخرب محیطی همچون سیل، زمین لرزه، باران‌های اسیدی، طوفان شن یا عوامل انسانی سرقت و غارت و جنگ بسیاری از آثار ارزشمند به جای مانده از دوران‌های مختلف تاریخی در معرض تهدید و یا تخریب قرار دارند. در این میان موزه‌ها و مؤسسات با اقداماتی از جمله مرمت و بازسازی و حتی ایجاد کپی از آثار به حفظ و نگهداری هر چه بیشتر این آثار می‌پردازند.

در عصر حاضر استفاده از روش‌های پیشرفته اسکن و چاپ سه بعدی، به منظور مرمت و کپی‌سازی از آثار باستانی و گردشگری در بسیاری از موزه‌ها و مراکز فرهنگی دنیا مورد توجه قرار گرفته است. در ایران نیز بازسازی، مرمت و حفظ آثار باستانی همواره یکی از مهمترین وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده است. 

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این معاونت به همت ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در نظر دارد دانش فنی بکارگیری فناوری‌های تولید افزایشی را در زمینه مرمت یا ایجاد کپی دقیق از آثار باستانی در کشور بومی‌سازی کند. با توجه به تعاملات صورت گرفته بین موزه ملی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چند اثر باستانی در مرحله نخست انتخاب شده است. مرحله نخست اجرای این طرح به صورت یک پروژه تخصصی در نظر گرفته شده است.

شرکت‌های داخلی علاقه‌مند که می‌توانند با معرفی تیم تخصصی تمام مراحل زیر را انجام داده و ارائه کنند، برای مشارکت در این طرح می‌توانند آمادگی خود را به ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کنند.

مرحله نخست این طرح شامل مراحل «اجرای فرایند اسکن لیزری (یا فتوگرامتری)»، «تهیه مدل سه بعدی کامپیوتری (تصحیح و یا تکمیل مدل در صورت لزوم)»، «انجام فرایند چاپ سه بعدی قطعه» و «پرداخت نهایی قطعه (در صورت لزوم)» است و انتخاب مقیاس چاپ قطعه نهایی (ابعاد نسبت به اصل اثر) و فناوری مورد استفاده، به انتخاب انجام دهنده قابل تغییر است.

علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مراجعه کنند.