سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون تسهیلات دانشجویی صندوق رفاه تاکید کرد: این صندوق برای اسکان دانشجویان در مکان‌هایی که به اسم خوابگاه از میهمانپذیرها مجوز گرفتند، تعهد و مسئولیتی ندارد.

سیدفردین تقی‌زاده معاون تسهیلات دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به دستوالعملی که از سال ۹۴ از سوی مقام عالی وزارت به تمام دانشگاه‌ها ابلاغ شد، گفت: طبق این دستوالعمل، نظارت بر تمام خوابگاه‌های غیردولتی به‌عهده معاون دانشجویی دانشگاه منتخب استان است.
وی ادامه داد: هر خوابگاهی برای فعالیت خود باید از شورای نظارت و ارزیابی بر خوابگاه‌های غیردولتی مجوز داشته باشد.
تقی زاده با اشاره به ترکیب این شورا بیان کرد: معاون دانشجویی دانشگاه منتخب استان به‌عنوان رییس، مدیران حراست و معاونان دانشجویی دانشگاه‌های دولتی و آزاد آن شهرستان و روسای دانشگاه‌های غیرانتفاعی از اعضای شورای نظارت و ارزیابی محسوب می شوند.
وی صدور یا لغو مجوز خوابگاه‌ها را از سوی ترکیب این شورا دانست و اظهار داشت: فعالیت خوابگاه داران منوط به ارسال پرونده درخواست به شورا است و بعد اخذ استعلامات از ناجا و کارشناسان رسمی دادگستری برای بررسی شاخص های عمرانی مد نظر و سن خوابگاه بنا به شرایط مندرج در آیین نامه مجوز صادر می شود.
تقی زاده اعلام کرد: درصورت صدور مجوز، آن مکان می تواند به‌عنوان خوابگاه دانشجویی فعالیت داشته باشد.
وی بیان کرد: توصیه بر این است که دانشجویان تنها در خوابگاه‌های غیردولتی که از شورای نظارت و ارزیابی مجوز گرفته اند ساکن شوند.
به گفته وی، صندوق رفاه دانشجویان به مکان‌هایی که به اسم اقامتگاه از میهمانپذیرها مجوز می گیرد (مانند پانسیون ها) ، کار ندارد و در صورت بروز هر اتفاق، مسئولیت بر عهده دانشجویی است که از خوابگاه دانشجویی مجوز دار استفاده نکرده است.
معاون تسهیلات دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: اگر هرکدام از خوابگاه‌های دارای مجوز، موارد مندرج در آیین نامه را به درستی رعایت نکنند از طریق مکاتبه شورای نظارت با اماکن ناجا نسبت به پلمپ آن خوابگاه غیردولتی اقدام می شود.
وی یادآور شد: همچنین طبق تفاهم نامه منعقد شده با ناجا، آنها برای پلمپ هرکدام از خوابگاه‌های دانشجویی که مجوز فعالیت از شوراهای نظارت و ارزیابی ندارند با ما همکاری می کنند.
تقی زاده تاکید کرد: تنها مرجع صدور مجوز خوابگاه‌های غیردولتی شورای نظارت و ارزیابی شهرستان است و هیچ مرجع برای این کار وجود ندارد. خوابگاه‌های غیردولتی بدون مجوز حق پذیرش دانشجو ندارند و در صورت انجام چنین کاری تخلف کرده و به مراجع قضایی معرفی و ساختمان آنها پلمپ می شود.