نجفی روحانی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق گفت: بعثه رهبری با توجه به اثر پذیری نسل جوان و دانشگاهی ، آنها را با نگاه خاصی می بیند و سعی دارد ارتباطات خود را با آنها بیشتر کند.

حجت الاسلام نجف نجفی روحانی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در گذشته نگاه کلان و عمده ای به زیارت عتبات عالیات صورت نمی گرفت.

وی ادامه داد: اکنون با توجه به جریان اربعین و دیدگاه مقام معظم رهبری، نگاه خاصی به عتبات می شود. بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت نیز یک نگاه خاص به عتبات دارند.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق با اشاره به فعالیت های بعثه در عراق افزود: بعثه مقام معظم رهبری بیشتر به مسایل فکری، فرهنگی و معرفتی توجه دارد و چند نوع برنامه پیش بینی کرده است، یک برنامه که به صورت عمومی بوده و هر روز صبح بعد از نماز صبح در حرم مطهر امام حسین (ع) زیارت عاشورا قرائت شده و سپس خطیبان معرف، سخنرانی می کنند و بعد از آن برنامه مداحی، توسل و سینه زنی برگزار می شود همین برنامه، شب ها نیز در حرم حضرت ابوالفضل (ع) اجرا می شود.

وی افزود: برنامه دیگر بعثه در خیمه گاه اجرا می شود که روایت گری مصور واقعه عاشورا است که استقبال بسیار از این برنامه صورت می گیرد در این برنامه شروع حرکت امام حسین (ع) و بیانات حضرت و درس عبرت هایی که از بیانات امام حسین (ع) استخراج می شود برای حاضران ارایه می شود.

نجفی روحانی ادامه داد: البته در نجف نیز هر روز همین برنامه ها صبح و شب اجرا می شود. یک برنامه خاص ویژه دانشجویان است که در این برنامه دانشجویان در دفتر بعثه گرد هم می آیند و این برنامه هفته ای ۵ بار برای دانشجویان برگزار می شود.

وی یادآورشد: بخشی از این برنامه به صحبت دانشجویان، بخشی به روایت گری واقعه عاشورا و سخنرانی اختصاص دارد و برنامه دیگر بعثه برنامه ای است که در حرم حضرت حر برگزار می شود و جریان چگونگی حضور حر در کاروان امام حسین (ع) و توبه وی به تصویر کشیده می شود.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق افزود: همچنین برای شخصیت  های علمی، جلسات هم اندیشی در عرصه معرفتی برگزار می شود و دراین جلسات، اساتید، شخصیت های حوزوی، نخبگان و فرهیختگان اظهار نظر می کنند.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات ادامه داد: بخش عمده زائران عتبات بانوان هستند، بنابراین دومبلغه مجرب برای بیان مسایل بانوان فعالیت می  کنند.

نجفی روحانی ادامه داد: با توجه به اینکه زائران سه روز در کربلا و سه روز در نجف هستند با برنامه ریزی که صورت گرفته وقت آنها پر است. همچنین هر کاروانی یک روحانی دارد که برنامه جداگانه ای دارد بنابراین در ارزیابی که صورت گرفته زائران رضایت خود را از برنامه های فرهنگی بعثه اعلام کرده اند، حتی افرادی که به صورت آزاد از برنامه مشرف شده اند از برنامه های فرهنگی بعثه استفاده می کنند.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق افزود: بعثه مقام معظم رهبری برای همه زائران برنامه دارد و این را رسالت خود می داند، ولی با توجه به اثر پذیری نسل جوان و دانشگاهی، آنها را با نگاه خاصی می بیند و در واقع دانشگاهیان گروه هدف ما هستند، چون دشمن به دنبال جوانان ما است بنابراین سعی می کنیم ارتباطات مان را با آنها بیشتر کنیم.

وی درباره عملکرد ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان نیز گفت: عملکرد ستاد عتبات دانشجویی خوب بوده و آن نیز دلیل دارد برای اینکه هر سال تعداد متقاضیان دانشگاهی برای حضور در عتبات چند برابر شده است.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق افزود:  همچنین ضرورت دارد برای دانشگاهیان مکان مناسبی که دارای سالن جلسات باشد ایجاد شود.