سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه تولید علوم زیستی دنیا خبر داد و گفت: براساس تازه ترین آمار منتشر شده از سوی پایگاه استنادی ‘آی اس آی’ ISI، جایگاه ایران در حوزه علوم زیستی به رتبه ۲۳ جهان ارتقا یافته است.

پی اچ دی آزمون : دکتر ‘محمدجواد دهقانی’ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: نتایج آماری که صبح امروز در پایگاه استنادی ‘آی اس آی’ درخصوص وضعیت ایران در حوزه علوم زیستی و تمامی رشته های مرتبط با زیست شناسی استخراج شده است، نشان می دهد سهم جمهوری اسلامی ایران از کل تولیدات علمی این حوزه به ۱٫۳ درصد افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: آمارهای ‘آی اس آی’ همچنین نشانگر این است که ما در سال ۲۰۰۰ در حوزه موضوعی زیست شناسی، رتبه ۵۴ را داشتیم که در سال ۲۰۱۳ به رتبه ۲۷ ، در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۲۶ و در سال ۲۰۱۵ به رتبه ۲۳ ارتقا پیدا کرده ایم.
دهقانی ادامه داد: در سال ۲۰۰۰ ، سهم ایران از کل تولیدات علمی حوزه علوم زیستی دنیا حدود یک دهم درصد بود و اکنون این میزان ۱۳ برابر افزایش یافته و به رقم ۱٫۳ درصد رسیده است.
وی در تشریح وضعیت فعلی تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل به رشد هشت درصدی تولید علم کشورمان در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و گفت: آمار تولید مقالات بین المللی ایران در پایگاه ‘آی اس آی’ از ۳۱ هزار و ۸۰۰ مدرک در سال ۲۰۱۴ به ۳۴ هزار مقاله در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است و ایران را پس از روسیه و استرالیا در جایگاه سوم جهان به لحاظ رشد تولید علم قرار داده است.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری یادآور شد: اخیرا شاهد کاهش سهم مقالات کنفرانسی در میان کل مقالات تولیدی محققان ایرانی هستیم که این آمار از ۲۵ درصد در سال ۹۰ به چهار درصد در سال جاری رسیده است و نشان می دهد با وجود زمان بر و مشکل تر بودن چاپ مقاله در مجلات علمی معتبر نسبت به تهیه مقالات کنفرانسی، محققان کشورمان در این مسیر تلاش بسیار خوبی داشته اند.
علمی**۱۰۵۵**۲۰۱۷