عتبات عالیات سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نماینده ستاد عتبات دانشجویی در عراق گفت: دشمن به دنبال این است که انس بین روحانیت، دانشجو و دانشگاهی را ازبین ببرد ولی حضور روحانیان در کاروان های دانشجویی این انس را افزایش داده است .

رضا همدانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه های فرهنگی و اجرایی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: با توجه به هجمه فرهنگی بالایی که ما با آن رو برو هستیم، نیاز داریم که فعالیت های فرهنگی را برای دانشگاهیان به ویژه قشر جوان افزایش دهیم تا با هجمه های فرهنگی موجود مقابله کنیم.

وی افزود: یکی از کارهای خوب فرهنگی که دراین زمینه انجام گرفته، اعزام دانشجویان به عمره و عتبات است که چند ویژگی دارد یکی آنکه نظام زیاد بر روی آن سرمایه گذاری مادی ندارد، خود دانشجو هزینه این کار فرهنگی را می پردازد و در هر دو مورد وقتی ثبت نام انجام می گیرد دانشجو در صف برای اعزام قرار می گیرد.  

نماینده ستاد عتبات دانشجویی در عراق ادامه داد: این نشان دهنده این است که جوانان ما آمادگی دارند و ما باید بستر آن را فراهم کنیم برای همین ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان این بستر و زمینه را فراهم کرده است.

وی  با اشاره به استقبال دانشجویان برای حضور در عتبات گفت: تمام این ها نشان می دهد که بستر آماده است و ستاد عتبات باید زمینه را آماده کند.  

همدانی با بیان اینکه مسولان بعثه مقام معظم رهبری، حج و زیارت و موسسه هایی که با سازمان حج و زیارت همکاری دارند و ستاد عمره و عتبات دانشجویان همه یک تشکیلات هستند افزود: تمام این تشکیلات سعی دارند بهترین برنامه ریزی ها را برای دانشجویان انجام دهند گرچه برنامه ریزی های صورت گرفته بی عیب نیست اما سعی تمام عوامل این است که برنامه های ویژه ای برای دانشجویان چه در عمره وچه درعتبات پیش بینی کنند.

روایت گری مصور واقعه کربلا برای دانشجویان

وی افزود: یکی از برنامه های فرهنگی که ویژه دانشگاهیان انجام می گیرد روایت گری مصور واقعه کربلا است که قیام امام حسین (ع) را برای دانشجویان تبیین می کند و یک کار جدید و نو است که انجام گرفته است.

نماینده ستاد عتبات دانشجویی در عراق با اشاره به فعالیت های اجرایی در خصوص عتبات دانشگاهیان افزود: کارهای اجرایی توسط سازمان حج و زیارت انجام شده و زمینه را برای ستاد فراهم می کند.

همدانی خاطر نشان کرد: سعی ما این است که با توجه به بضاعت کشور عراق، موانع موجود را برطرف کرده و حداکثر استفاده را از حداقل امکانات داشته باشیم و برای دانشگاهیان هتل های مستقل، کاروان های مستقل فراهم کنیم چرا که دانشجویان همه در یک سطح علمی و یک رنج سنی قرار دارند و کار فرهنگی خوبی می توان برای آنها انجام داد که همه جواب می‌دهد در ارتباط با خوراک و اسکان و مسایل دیگر نیز سازمان حج و زیارت سعی دارد بهترین ها را برای دانشگاهیان مهیا کند.

افزایش انس و الفت دانشجویان و روحانیان در کاروان های دانشجویی

وی به حضور روحانی و مداح در کاروان های دانشجویی اشاره کرد و گفت: شخص فرهنگی که در کاروان‌ها قرار می گیرد یا باید روحانی باشد یا مداح، اما هیچ یک از کاروان های دانشجویی بدون روحانی نیستند.

همدانی افزود: چون دشمن به دنبال این است که انس بین روحانیت، دانشجو و دانشگاهی را ازبین ببرد حضور روحانیان در کاروان ها کار شایسته ای است که توسط ستاد صورت گرفته است و حضور این روحانیان در کاروان ها موجب انس و الفت بیشتر دانشگاهیان و روحانیان شده است.

مشارکت بیش از ۱۰۰۰ دانشجو در فراخوان طرح عتبات دانشجویی

وی با بیان اینکه در نجف و کربلا مداح ثابت پیش بینی کرده ایم افزود: هم چنین ستاد عمره و عتبات دانشجویی در امور مختلف از مشارکت دانشجویان استفاده می کند، برای نمونه در فراخوانی که برای طرح عتبات دوره پانزدهم اعلام شد، بیش از هزار نفر از دانشجویات طرح‌های خود را به دبیرخانه ستاد ارسال کردند.

همدانی یادآور شد: با توجه به تجربه‌ای که در این فراخوان داشتیم، از این پس دانشگاهیان را در امور مختلف مشارکت خواهیم داد و با استفاده از مشورت آنان کار ستاد را به جلو خواهیم برد.

وی تاکید کرد: همچنین ارتباط مستقیم با دانشجویان بعد از اعزام به عتبات، از دیگر فعالیت‌های ستاد است که شاید تا چند سال این ارتباط برقرار باشد.

برنامه ریزی برای دانشجویانی که بضاعت سفر کربلا ندارند

همدانی ادامه داد: یکی از دغدغه های مسولان ستاد عتبات و عمره دانشگاهیان این است که برخی دانشجویان هیچگونه نمی توانند عازم سفر کربلا شوند برای همین ما از مسئولان زی ربط و سازمان های مختلف که دارای موقفه امام حسین (ع) هستند در خواست می کنیم که با همکاری ستاد عتبات، برای سفر کربلای ارزان ویژه این دانشجویان برنامه ریزی کنند تا آنها نیز بتوانند از این سفر معنوی بهره مند شوند.