سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از ارسال ۳۷۶۰ اثر به جشنواره بین‌المللی فارابی خبر داد و گفت: ثبت‌نام بخش بین‌الملل این جشنواره تا ۱۱ شهریورماه ادامه دارد.

جشنواره فارابی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر میرزایی در نشست خبری صبح شنبه، ۲۳ مردادماه با اشاره به روند اعلام فراخوان و ثبت‌نام در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی افزود: ثبت‌نام در این دوره از جشنواره از تیرماه آغاز شد که با افزایش درخواست‌ها آخرین مهلت ارسال آثار در این جشنواره تا ششم مردادماه تمدید شد.

وی با تاکید بر اینکه تعداد آثار دریافتی در این دوره از جشنواره رکورد هفت دوره گذشته جشنواره را زد، خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره ۳۷۶۰ اثر دریافت شد؛ ضمن آنکه در بخش خارجی مهلت ثبت‌نام تا ۱۱ شهریورماه ادامه دارد.

میرزایی با بیان اینکه ثبت‌نام در این دوره از جشنواره به استثنای بخش کتاب، به صورت الکترونیکی بوده است، اظهار کرد: در این جشنواره ۱۵۰۰ اثر در بخش کتاب، ۹۹۰ اثر در بخش پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی ارشد، ۵۰۹ اثر در بخش رساله دکتری و ۶۹۱ اثر در بخش گزارش پژوهشی خاتمه ‌یافته ارسال شد.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه ثبت‌نام در این دوره از جشنواره حقوقی و حقیقی بوده است، ادامه داد: از ۱۵۷۰ اثر در بخش کتاب، ۵۰ درصد آن توسط مؤلف حقیقی و ۵۰ درصد بقیه از سوی ناشران و مؤسسات پژوهشی بوده است.

به گفته وی، از ۶۹۱ اثر در بخش گزارش پژوهشی خاتمه‌یافته، حدود ۶۰۰ اثر از سوی افراد حقیقی بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده ثبت‌نام‌ها به صورت موسسات حقوقی باشد.

میرزایی در این باره توضیح داد: هدف از برگزاری این جشنواره کشف آثار علوم انسانی است؛ ولی تاکنون آثار ارسال شده به این دوره از جشنواره از سوی افراد حقیقی بوده است. این رویکرد خوب است ولی کافی نیست. از این رو ما وظیفه داریم تا نسبت به کشف آثار و شناسایی محققان در حوزه علوم انسانی اقدام کنیم که این امر می‌تواند از طریق مشارکت مؤسسات حقوقی محقق شود.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد: از این رو در سال آینده در تلاش هستیم تا با تعاملات بیشتر از دانشگاه‌ها بخواهیم که رساله‌های دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد خود را برای شرکت در این جشنواره معرفی کنند.

وی با بیان اینکه جشنواره فارابی جشنواره‌ای در کنار سایر جشنواره‌ها نیست، ادامه داد: این جشنواره با همکاری سازمان‌هایی همچون یونسکو، آیسسکو، وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان برگزار می‌شود؛ از این رو باید در نحوه و نوع انتخاب آثار تلاش بیشتری صورت گیرد.

میرزایی، بیشترین آثار ارسال شده به این جشنواره را مربوط به گروه‌های فقه و اصول با ۴۷۴ اثر و علوم تربیتی، روانشناسی و علوم رفتاری با ۴۴۹ اثر دانست.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی اضافه کرد: با توجه به اینکه هشتمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود؛ از این رو با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تمام برگزیدگان به مشهد مقدس اعزام خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره در هفته پژوهش برگزار خواهد شد.