سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان با اشاره به نامگذاری سال ۹۵، گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز به نیروهای آموزش دیده، متخصص و متعهد داریم و جهاددانشگاهی در این جهت می تواند تاثیرگذار باشد.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به مزین شدن سال ۹۵ به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز به نیروهای آموزش دیده، متخصص و متعهد داریم و جهاد دانشگاهی در این جهت می تواند تاثیرگذار باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مهندس جمشید رسایی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه شهر رشت، به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی، این نهاد را یکی از نهادهای انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: جهاد دانشگاهی خود را موظف می داند در چارچوب سیاست های نظام، بمنظور تداوم راه شهدا و در راستای اجرای وصایای امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش کند.

وی اضافه کرد: در سالی که با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شده، حرکت و تلاش در جهت اجرای این شعار جز با توجه به نیروهای توانمند متخصص داخلی و بومی امکانپذیر نیست. در واقع برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز به نیروهای آموزش دیده، متخصص و متعهد داریم و جهاد دانشگاهی در این جهت می تواند تاثیرگذار باشد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد گیلان عملکرد این مجموعه طی چند سال اخیر را موجب دلگرمی پژوهشگران و متخصصان و مسؤولان دانست و افزود: طی ۳ سال گذشته، ۱۰ درصد افزایش در سطح نیروی پژوهشگر داشته ایم.

این مقام مسؤول با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در سه حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگ فعالیت می کند، عنوان کرد: حدود ۸۰ درصد از منابع مالی اقدامات جهاد دانشگاهی درآمدی و غیردولتی است و کمک های مالی دولت صرفا تا حدود ۲۰ درصد از اجرای برنامه ها و فعالیت ها را پوشش می دهد. رشد گردش مالی فعالیت های انجام شده نیز طی دو سال گذشته در حدود ۵۰ درصد بوده که تلاش موثر این مجموعه در استان را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در بخش آموزش عالی طی یک سال گذشته ضمن پذیرش ۶۰۵ نفر دانشجوی جدید در موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی در رشت، ۲۷۸ نفر نیز از این موسسه فارغ التحصیل شده اند که پذیرش ۶۲ نفر (معادل ۲۲ درصد) آنان در مقطع کارشناسی ارشد از افزایش کیفی فعالیت های آموزشی این موسسه حکایت دارد. همچنین این موسسه مجوز پذیرش دانشجو در دو رشته کارشناسی ارشد در مهرماه سال گذشته را اخذ و برای مهرماه امسال نیز مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد برای دو رشته دیگر را اخذ کرده است.

رسایی با اشاره به فعالیت مراکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در ۵ شهر استان، عنوان کرد: طی یک سال گذشته ۸۷۴ نفر دانشجوی جدید پذیرش شده و مجموعا ۶۴۰ نفر نیز از این مراکز فارغ التحصیل شده اند که از این تعداد بیش از ۱۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

وی تصریح کرد: در بخش آموزش های کوتاه مدت بیش از ۳ هزار نفر از آموزش های آزاد مراکز آموزشی جهاد استفاده کرده اند و ۴۷ هزار نفر ساعت دوره برای کارکنان دستگاه های اجرایی برگزار شده است. مقایسه آمار مذکور و آمار سال های گذشته نیز نشان دهنده رضایت استفاده کنندگان از این دوره هاست.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، پژوهشکده کشوری محیط زیست جهاد دانشگاهی در مجموعه سازمانی گیلان را یکی دیگر از ظرفیت های این مجموعه دانست و افزود: در سال گذشته تعداد ۱۰ طرح پژوهشی در جهاد دانشگاهی گیلان خاتمه یافته و در حال حاضر ۳۰ طرح را نیز در دست اجرا داریم که تا پایان سال به نتیجه خواهد رسید.

رسایی انتشار ۲۳ مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر ملی و بین المللی و ارائه ۳۵ مقاله در مجامع علمی دنیا را از دستاوردهای فعالیت پژوهشی این نهاد در سال گذشته دانست و گفت: در ارتباط با پرورش ایده های نو و خلاقانه نیز طی سال گذشته با پیگیری های انجام شده و تلاش های صورت گرفته تعداد زیادی طرح و ایده به دفتر خلاقیت جهاد دانشگاهی گیلان ارائه شده که چهار مورد از آنها منجر به ثبت اختراع شده است.

این مقام مسؤول به فعالیت های حوزه فرهنگی اشاره کرد و یادآور شد: برگزاری طرح دوسالانه جشنواره حلقه با هدف بررسی فرصت ها و تهدیدهای ازدواج دانشجویی، اجرای برنامه باران رحمت در ماه مبارک رمضان در سالجاری و برگزاری سومین جشنواره ادبی نور که امسال در راستای کنگره هشت هزار شهید استان بوده است، از جمله این برنامه هاست. همچنین امسال برای اولین بار با همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی گیلان مسابقات ملی مناظره دانشجویان در استان برگزار شد و نمایندگان گیلان جهت حضور در مسابقات کشوری تعیین شدند.

وی با اشاره به تاکید نماینده ولی فقیه در استان مبنی برگسترش فعالیت های قرآنی در این نهاد، عنوان کرد: در این راستا علاوه بر فعالیت های متداول در دانشگاه ها، ۳ برنامه با عنوان کرسی تلاوت و تدبر قرآن کریم، سلسله سمینارهای مهارت های زندگی و طرح سجاده رمضان با حضور جهادگران دانشگاهی گیلان در سطح مساجد شهر رشت برگزار شد.

رسایی خبرگزاری های دانشجویان ایران (ایسنا) و ایکنا را از دستاوردهای فرهنگی جهاد دانشگاهی دانست و اضافه کرد: از فعالیت های شاخص این خبرگزاری‌ها می توان به پوشش خوب اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی با رعایت اصل بی طرفی و کسب عنوان خبرگزاری برتر در پوشش اخبار روز جهانی قدس اشاره کرد. همچنین تولید حدود ۸۰۰ خبر بصورت سالانه در حوزه فعالیت های قرآنی یکی دیگر از افتخارات فرهنگی است.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان ادامه داد: مجموعه ایسپا نیز طی سال گذشته طرح های مختلف نظرسنجی را انجام داده که نظرسنجی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از جمله آنها بوده است.

وی در پایان با اشاره به بهره برداری از فاز اول پروژه عمرانی جهاد دانشگاهی گیلان در سال ۹۴، خاطرنشان کرد: در حال حاضر فاز دوم این پروژه با حدود ۸۰ درصد پیشرفت در حال انجام است که امیدواریم با توکل بر خدا و با دعای خیر شما و کمک مسؤولین استانی و کشوری تا پایان سال این فاز نیز به اتمام برسد.