سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت حذف اولویت‌ استخدام دانشجویان این دانشگاه در سال ۹۵ را موجب از دست رفتن حضور دانشجویان نخبه و جوانان پُرانگیزه و در نتیجه اُفت شدید دانشگاه دانست و گفت: نمی‌دانم تضعیف این دانشگاه برای رسیدن به چه اهداف یا منافعی دنبال می‌شود؛ اگر به فکر منافع کشور و صنعت نفت هستیم، باید به سمت حل این مسأله گام برداریم چراکه ادامه این روند به نفع صنعت نفت و کشور نیست.

137314.jpg

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفر علوی‌کیا ضمن بازدید از تحریریه ایسنا، پیرامون مسائل و مشکلات دانشگاه صنعت نفت و راهکار برون‌رفت از آن‌ها به گفت‌وگو پرداخت و از وزیر نفت دعوت کرد که پس از گذشت بیش از سه سال از تصدی مسئولیت، به این دانشگاه هم سرکشی کند.

دانشگاه صنعت نفت؛ دانشگاهی در دل صنعت

وی ادامه داد: در این دانشکده‌ها فعالیت‌های آموزشی، آزمایشگاهی و پژوهشی مختلفی انجام می‌شود و شاید هیچ دانشگاهی مانند دانشگاه صنعت نفت مرتبط با صنعت نباشد چراکه این دانشگاه در دل صنعت است و بسیاری از استادان آن در صنعت کار می‌کنند و ارتباط دانشجویان آن با نیازمندی‌های جدید صنعت نفت و اخبار جدید دنیای نفت یک ارتباط بسیار نزدیک و ملموس است؛ بسیاری از استادان مدعو و رسمی آن نیز به‌طور مرتب بین صنعت و دانشگاه درحرکت هستند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت گفت: شاید مهم‌ترین اولویت وزارت علوم، آموزش باشد و این‌که این آموزش در مقام کار و صنعت حرفی برای گفتن دارد یا خیر، شاید جزو اولویت‌های وزارت علوم نباشد اما برای دانشگاه صنعت نفت این امر بسیار مهم است؛ نیروهایی که جذب صنعت نفت می‌شوند اگر از دانشگاه صنعت نفت باشند نیاز چندانی به آموزش مهارت و ضمن خدمت ندارند اما اگر از جای دیگری باشند باید به‌طور حتم برای مهارت علمی و کارایی آن‌ها باید دوره‌های آموزشی برگزار شود اما دانشگاه صنعت نفت از این نظر از دانشگاه‌های ممتاز کشور است.

علوی‌کیا با تأکید بر اینکه در فضاهای علمی، پژوهشی، فرهنگی و … دانشگاه صنعت نفت حرف‌های بسیاری برای گفتن وجود دارد، عنوان کرد: در فضاهای دانشجویی نیز فعالیت‌های بسیاری انجام می‌شود و به‌طور مثال حتی یک آیین ساده فارغ‌التحصیلی دانشگاه نیز مملو از فکر، خلاقیت و ابتکار سرشار دانشجویان است. فعالیت‌های بسیار خوب، مفصل و جذابی در حوزه تشکل‌های دانشجویی نیز وجود دارد و در مباحث فرهنگی هم فعالیت‌های بسیار خوبی انجام می‌شود.

وی افزود: در مدت چهار سال فعالیت در دانشگاه صنعت نفت، در اهواز هیچ هیأت مذهبی را ندیدم که با شور و شوق دانشجویان دانشکده نفت اهواز در دهه اول محرم مراسم برگزار و به‌صورت خودجوش از توان خود دانشجویان در برپایی مراسم استفاده کند. حوزه ورزش، مباحث قرآنی، کسب مدال‌های علمی در حوزه مسائل تحقیقاتی و حتی چاپ مقالات دانشجویی کارشناسی در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی این دانشگاه موجب می‌شود که مملو از خبرهای مهم و جذاب باشد.

فضای ملتهب دانشگاه در سال گذشته و تصمیم‌گیری‌ پشت درهای بسته

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت با اشاره به فضای ملتهب یک سال گذشته این دانشگاه، عنوان کرد: در فضای ملتهب تردیدها بیشتر می‌شود؛ بنابراین تلاش مسئولان دانشگاه بر آرام نگه‌داشتن فضا و جلوگیری از التهابات و مشکلات بیشتر بود. افراد و مجموعه‌هایی نیز وجود داشتند که بدشان نمی‌آمد این التهابات بیشتر شود به همین دلیل تلاش شد که ارتباط با رسانه‌ها گستردگی کمتری داشته باشد که این فضا با آرامش مدیریت شود.

علوی‌کیا افزود: یکی از مشکلات اساسی حال حاضر این است که برخی مدیران مربوطه که باید مسأله را مدیریت کنند، در اتاق‌های دربسته تصمیم می‌گیرند و اجازه ورود اطلاعات از مسیرهای منطقی و صحیح را نمی‌دهند؛ بنابراین باید از مسیر رسانه استفاده کرد که برخی حقایق گفته شود. چگونه باید مدیری را که اگر مکتوبی به دستش برسد، درصورتی‌که بیش از یک صفحه باشد آن را مطالعه نمی‌کند، نسبت به حقایق آگاه کرد تا در مدیریت و تصمیم‌گیری خود صحیح‌تر عمل کند؟ طبیعی است که باید از اهرم رسانه استفاده کرد.

اطلاعات برخی مسئولان وزارت نفت از دانشگاه ناصحیح و به‌دور از واقعیت است

وی با اشاره به اظهارنظرهای برخی مسئولان در صنعت نفت، تصریح کرد: به جرأت اعلام می‌کنم اخبار و اطلاعاتی که این افراد راجع به دانشگاه صنعت نفت دارند ناصحیح و به دور از واقعیت است. دانشگاه صنعت نفت، دانشگاهی که نیروهای بی‌سواد و کم‌توان در حوزه مسائل نفتی تربیت کند، نیست بلکه این دانشگاه از حیث نیروهای کارا و توانمند در حوزه‌های عملیاتی، از دانشگاه‌های پیشگام و پیش‌رو است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت با بیان این‌که دانشگاه‌های متفاوتی را تجربه کردم و در آن‌ها حضور داشتم، خطاب به برخی مسئولان تراز اول صنعت نفت گفت: آیا می‌دانید “پیست” چیست؟ شاید در ابتدا ذهن آدم با این سؤال به فضای مسابقات اسب‌دوانی و … سوق داده شود، من هم وقتی چهار سال قبل این واژه را در دانشگاه صنعت نفت شنیدم ذهنم به این سمت کشیده شد درحالی‌که در دانشگاه صنعت نفت،‌ به قرائت‌خانه یا کتابخانه “پیست” می‌گویند.

وی بیان کرد: علت این است که وقتی دانشجویان وارد این مکان می‌شوند و از منابع موجود در کتابخانه استفاده می‌کنند خود را در یک فضای مسابقه‌ای و رقابت با یکدیگر می‌بینند تا بتوانند از امتیازات علمی بالاتری برخوردار باشند که اولویت استخدام در صنعت نفت را برای خود محفوظ بدارند. در کدام دانشگاه کشور چنین فضایی وجود دارد که دانشجو برای کسب درصد کوچکی از نمره این‌گونه زحمت بکشد و تلاش کند؟

علوی‌کیا افزود: در طول سال‌هایی که از عمر فعالیت دانشگاه صنعت نفت می‌گذرد نیروهای متخصص بومی که در این صنعت مشغول فعالیت و خدمت‌رسانی به کشور هستند اغلب دانش‌آموختگان و پرورش‌یافتگان دانشگاه صنعت نفت هستند که وارد این کار شدند.

دانشجوی دانشگاه صنعت نفت ماندگارتر و کاراتر از دیگر دانشجویان است

وی عنوان کرد: امروز به همت وزیر رشته‌های نفت در سایر دانشگاه‌ها نیز راه‌اندازی شده است اما توان، گستردگی و جمعیت دانشجویی آن دانشگاه‌ها در مجموع با آنچه در دانشگاه صنعت نفت انجام می‌شود اصلاً قابل‌مقایسه نیست. دانشجویی که در دل صنعت نفت آموزش می‌بیند و در حوزه‌های نفتی پرورش می‌یابد برای کار کردن در فضای سخت و حوزه‌های عملیاتی نفتی بسیار کاراتر از دانشجویی است که از این فضاها دور است.

وی ادامه داد: خودِ مدیران نفتی از حقیقت ماندگاری و کارایی بالاتر چنین دانشجویانی آگاه‌تر هستند. این دانشجو از همان ابتدای ورود به دانشگاه وارد فضای صنعت نفت می‌شود و با این فضا آشنایی کاملی دارد. برخی مدیران نفتی عنوان می‌کنند که دانشجویی با معدل ۱۲ و کمتر از آن نمی‌پذیرند. اما آنچه به‌عنوان اولویت استخدام در دانشگاه صنعت نفت آمده است مخصوص این دانشجویان نیست.

علوی‌کیا با طرح این سؤال که کدام دانشجو با چنین معدلی از این دانشگاه وارد صنعت نفت شده است، اظهار داشت: گاهی برخی اظهارنظرهای مسئولان این موضوع را نمایان می‌کند که چه‌قدر از فضای واقعیت دانشگاه صنعت نفت به دور هستند؛ از آن‌ها دعوت می‌کنیم به دانشگاه بیایند و این فضا را از نزدیک ببینند.

دعوت از وزیر نفت برای حضور در دانشگاه/هر تصمیمی با اطلاعات کافی گرفته شود

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت خطاب به وزیر نفت، عنوان کرد: از ایشان دعوت می‌کنم که به‌عنوان یک وزیر پرتجربه و باسابقه در دولت جمهوری اسلامی و به‌عنوان پدر مجموعه، به فرزندان خود در دانشگاه صنعت نفت سرکشی کنند و اگر قرار باشد برای این دانشگاه تصمیمی گرفته شود، با لحاظ کردن مبانی کارشناسی، اطلاعات و دانسته‌های کافی انجام شود.

وی تصریح کرد: استادان، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه انتظار دارند که پس از گذشت بیش از سه سال از وزارت ایشان، مهندس زنگنه را در فضای دانشگاه صنعت نفت ببینند و وزیر در جمع دانشجویان این دانشگاه حضور پیداکرده و پدرانه‌تر این دانشگاه باسابقه را – که پس از دانشگاه تهران پرسابقه‌ترین دانشگاه کشور است – مورد لطف قرار داده و سبب تقویت دانشگاه شوند زیرا تقویت دانشگاه تقویت بخش علمی صنعت نفت است که قطعاً به پیشرفت کشور و نظام جمهوری اسلامی کمک می‌کند.

حذف اولویت استخدام موجب اُفت شدید دانشگاه می‌شود

علوی‌کیا در خصوص حذف اولویت استخدام دانشجویان این دانشگاه در زیرمجموعه وزارت نفت، اظهار داشت: تصمیم گرفته شد که این اولویت‌ در سال ۹۵ به‌طور کامل برداشته شود و این امر موجب شود که دانشگاه صنعت نفت حضور دانشجویان نخبه و جوانان پُرانگیزه را از دست بدهد که باعث اُفت شدید دانشگاه می‌شود.

وی ادامه داد: نمی‌دانم تضعیف این دانشگاه برای رسیدن به چه اهداف یا منافعی دنبال می‌شود؛ اگر به فکر منافع کشور و صنعت نفت هستیم، باید به سمت حل این مسأله گام برداریم و هرچه سریع‌تر اولویت استخدام این دانشجویان را مشخص کنیم. همه اعم از مسئولان وزارت نفت، مسئولان استان، دانشگاه، تشکل‌ها، دانشجویان و … باید با همکاری هم برای حل این مشکلات تلاش کنیم به شکلی که منافع کشور در آن تأمین شود. من این روند را به نفع صنعت نفت و کشور نمی‌دانم.

برخی اتفاقات با فاصله زیاد از فضای سیاسی رخ داد

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت درباره بعضی شبهات و نگرانی‌ها پیرامون فضای سیاسی این دانشگاه نیز گفت: اتفاقاتی که در دانشگاه صنعت نفت افتاد با فاصله زیادی از فضای سیاسی رخ داد و علت برخی موافقت‌ها و مخالفت‌ها با حضور برخی افراد در دانشگاه در ایام انتخابات اصلاً گرایش‌های سیاسی مسئولان دانشگاه نبود.

وی ادامه داد: شاید در سایر دانشگاه‌ها موافقت‌ها و مخالفت‌هایی با آمدن برخی از افراد به دلیل گرایش‌های سیاسی مدیران و مسئولان رخ می‌داد اما در دانشگاه صنعت نفت این‌گونه نبود بلکه مشکلات خاص این دانشگاه مسئولان را به این جمع‌بندی رسانده بود که مدتی از هرچه که ممکن است بر التهاب فضا بیافزاید به دور باشند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت تصریح کرد: این مهم‌ترین دلیل این مسأله بود، اگرنه هیچ مطلب و انگیزه سیاسی برای موافقت‌ها و مخالفت‌ها وجود نداشت. البته اگر این ارتباطات با جامعه رسانه‌ای وجود داشت موضوعات زیادی شفاف‌سازی می‌شد و اخبار ناصحیح منتشر نمی‌شد.

وی بابیان اینکه انتظار می‌رود خبرگزاری که در مجموعه جهاددانشگاهی و به نام دانشجو تأسیس شده است نسبت به دیگر خبرگزاری‌ها جایگاهی پررنگ‌تر در حوزه دانشگاه داشته باشد، اظهار کرد: انعکاس اخبار دانشگاه از این خبرگزاری سالم‌تر و صحیح‌تر است چراکه خبرنگاران این مجموعه از همین خانه هستند و بهتر می‌دانند که چگونه باید اخبار دانشگاه را منتشر کنند درحالی‌که دیگر خبرگزاری‌ها ممکن است تنها یک خبر را بشنوند و به دنبال انتشار آن باشند و ظرافت‌ها در انعکاس خبر را کمتر رعایت کنند لذا فکر می‌کنم حضور ایسنا باید بسیار پررنگ‌تر باشد.

نیاز است نگاه مثبت به دانشگاه را در جامعه تعمیم دهیم

علوی‌کیا افزود: ما نیاز داریم اخبار دانشگاه را به جامعه رسانده و نگاه مثبت نسبت به دانشگاه را در جامعه تکثیر کنیم و تعمیم دهیم و اگر جایی ذهنیت منفی نسبت به دانشگاه وجود دارد آن را تلطیف و ترمیم کنیم. معتقدم که دانشگاه در مسیر نظام جمهوری اسلامی است و به اقتصاد، فرهنگ و اعتلای جامعه بسیار کمک می‌کند و این حقیقت را باید به‌طور صحیح و روشن به گوش جامعه رساند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت ادامه داد: در فضاها یا تظاهرات نامناسب گاهی ذهن جامعه نسبت به برخی ناملایمات و نامناسبات درگیر و نگران می‌شود درحالی‌که خوبی‌ها عموماً پوشیده‌تر و گوهرها در نهان‌خانه‌ها هستند و گوهرهای فراوانی در نهان‌خانه دانشگاه پنهان‌ هستند.

“ایسنا” و” ایکنا” می‌توانند واقعیت فضای دانشگاه را بیان کنند

علوی‌کیا گفت: جوانانی در دانشگاه حضور دارند که معنویت،‌ تقوا، پاکی و حسن خلق‌ آن‌ها حتی ما را نیز به غبطه وامی‌دارد. نگاه مثبت مقام معظم رهبری نیز به دانشگاه و جوانان دانشجو به همین دلیل است که از فضای درون دانشگاه مطلع هستند و امیدواری و روشنی بسیار خوبی در افق نگاه ایشان است و آن را مطرح می‌کنند.

وی افزود: شاید برخی افراد این‌گونه مطرح کنند که مقام معظم رهبری خوش‌بینی کاذب دارند یا ایشان تنها آرزوهای خود در دانشگاه را بیان می‌کنند درحالی‌که ما که در دانشگاه می‌دانیم که ایشان از واقعیت‌ها صحبت می‌کنند. در دانشگاه جوانان مؤمن، انقلابی، جهادی و پرشور و اهل علمی حضور دارند که فکر می‌کنم تکیه جامعه به آن‌ها است و این حقیقت را ایسنا و ایکنا می‌توانند بیان کنند چراکه خبرنگاران این مجموعه‌ها خودشان از جنس دانشجو و در این محدوده سنی هستند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت در خصوص فضای این دانشگاه، اظهار کرد: در دانشگاه خبرهای خوب بسیار زیادی وجود دارد و به‌طور مثال در مرکز رشد دانشگاه که از مراکز رشد فعال خوزستان است، تعدادی جوان مؤمن و متخصص در حوزه مسائل و نیازمندی‌های نفتی در مباحث اختراع، اکتشاف، تولید و … وارد شده‌اند که افکار بلند و پویایی در حوزه صنعت دارند و فعالیت‌های آن‌ها بسیار جای نشر و انعکاس دارد. از سوی دیگر فعالیت‌های علمی بسیاری در سطح دانشگاه انجام می‌شود.

علوی‌کیا بابیان اینکه دانشگاه صنعت نفت یک دانشگاه ملی بزرگ است، خاطرنشان کرد: هر دانشکده این دانشگاه برنامه خاصی دارد؛ دانشکده نفت اهواز رشته‌های بالادستی نفت، دانشکده نفت آبادان رشته‌های پایین‌دستی نفت، دانشکده تهران رشته‌های علوم‌انسانی مرتبط با نفت به‌ویژه رشته‌های جدید در سطح دنیا و دانشکده محمودآباد مازندران رشته‌های دریایی و ساحلی حوزه نفت را پوشش می‌دهند.