سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اعلام اینکه درصدد ایجاد امکان تدریس علم نانو در دانشکده ها هستیم و مطالعاتی نیز در این زمینه داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: درصورت فراهم بودن شرایط این علم را در مقاطع کاردانی به دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای خواهیم داد.

فناوری نانو -

‌به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مسعود شفیعی در حاشیه سمینار ارتباط صنعت با دانشگاه در استان همدان، با بیان اینکه در موقعیتی هستیم که نیاز به توسعه داریم، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که داریم وضعیت فروش نفت است.

وی با اشاره به اینکه برجام به فرجام رسید و ما در انتظار ایجاد امکان تجارت با بانک‌های خارجی هستیم، افزود: باید روی پای خود بایستیم چرا که کسی برای ما کاری از پیش نخواهد برد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه علم ما باید تبدیل به فناوری شود، ادامه داد: برای اینکه رفاه بهتری برای مردم ایجاد کنیم باید علم را به فناوری و فناوری را به ثروت تبدیل کنیم.

شفیعی از روند پیشرفت در ارائه مقالات ISI دانشجویان و اساتید ایرانی خبر داد و گفت: خوشبختانه در دو سال این حوزه پیشرفت خوبی داشته و در منطقه از کشور ترکیه نیز جلو افتاده‌ایم.

وی با بیان اینکه آنچه که پیشرفت را تکمیل می‌کند تبدیل این مقالات به عرصه عمل و تبدیل این مقالات به اختراع است، عنوان کرد: نوآوری را باید حرکت دهیم تا به موفقیت برسیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای یکی از دغدغه‌ها را ازدواج و تشکیل خانواده جوانان عنوان کرد و یادآور شد: تنها راه حل این موضوع حل مشکلات بیکاری جوانان است.

وی با بیان اینکه بیکاری باعث عقب افتادن ازدواج و تشکیل نشدن خانواده و در نتیجه موجب افزایش فساد در جامعه می‌شود، تصریح کرد: ما در این راستا درصدد برگزاری جشنواره‌ای به نام «مشا» «مهارت، شغل، ازدواج» هستیم و باید این برای دانشجویان ما محقق شود.

وی با بیان اینکه هرم تحصیل به شکل استوانه‌ای درآمده و هرچقدر که بالا می رویم از بدنه تحصیلی کاسته می‌شود، ادامه داد: باید علم را به شغل و شغل را به ازدواج وصل کنیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی یک سیستم پایدار است و ما در این راستا به مرکز خود ابلاغ کرده‌ایم که باید موارد مصرفی خود را از تولیدات مراکز فنی وحرفه‌ای خودمان خریداری کنید، بیان کرد: ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت باید بیشتر شود.

شفیعی با بیان اینکه مراکز در این راستا ٢٨ میلیارد تومان از یکدیگر خرید تولیدات داشته‌اند، گفت: ما از این مقدار ٨ میلیارد تومان نسبت به خرید بیرون از مجموعه سود کرده‌ایم.

وی بابیان اینکه این اقدام نشان از انضباط و مدیریت مالی در یک مجموعه است، عنوان کرد: می خواهیم به جایگاهی برسیم که به دانشجویان و دانشگاه‌های دیگر و حتی دولت وام بدهیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه ما با چشم دوختن به بودجه های دولت پیشرفت نخواهیم کرد، خاطرنشان کرد: اگرچه دولت باید کمک حال ما باشد اما باید خودکفا باشیم.

شفیعی از تطبیق اساتید دانشگاه ها به هیات علمی خبر داد و گفت: طی این چند روز ۴۵۰ پرونده هیات علمی فنی و حرفه‎ای در حال تطبیق و دریافت مهر وزارت علوم هستند و ٢۶ پرونده کارشناسی به هیات علمی نیز در دست انجام است.

وی مدرک گرایی را یکی از معضلات جامعه عنوان کرد و افزود:افزایش حقوق و مزایا و ارتقا درجه باید با توجه به مهارت باشد نه مدرک!

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در ادامه بابیان اینکه  سال ٩٢ که این مسئولیت به بنده داده شد بودجه این دانشگاه ٢٨٢ میلیارد تومان بود، گفت: با تلاش های مسئولان این بودجه به ۴٢۰ میلیارد تومان رسیده است و نزدیک به ١٢۰ میلیارد تومان درآمدزایی داشته‌ایم.

شفیعی بابیان اینکه ما در سطح کشور ١٧۰ مرکز دانشکده، ١٨۰ هزار دانشجو و ۶۵۰۰ نفر از اساتید را داریم، تصریح کرد: این رقم بودجه برای چنین ابردانشگاهی با چنین خروجی‌هایی واقعا کم است.

وی با بیان اینکه ٧۰ درصد دانشجویان فنی حرفه ای دربازار کار مشغول به کار می شوند، ادامه داد:این آمار باید افزایش پیدا کند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه متاسفانه تجهیزات کارگاه ها و آزمایشگاه‌های ما برای ۵۵ سال پیش است، گفت: تجهیز دانشگاه ها نیازمند ٣۰۰ میلیارد تومان بودجه است.

شفیعی در ادامه از خرید تجهیزات برای برخی دانشکده ها به ارزش ٣ میلیارد تومان خبر داد و عنوان کرد: درسال جاری نیز این مقدار هزینه را برای خرید تجهیزات قرار داده ایم.

وی با اشاره به اینکه درصدد ایجاد امکان تدریس علم نانو در دانشکده ها هستیم و مطالعاتی نیز در این زمینه داشته‌ایم، افزود: درصورت فراهم بودن شرایط و امکانات این علم را در مقاطع کاردانی به دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای خواهیم داد.