سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تشکیل یک کمیسیون مشترک بین ایران و آلمان برای همکاری‌های فناورانه ضروری است.

دیدار معاون امور بین‌الملل معاونت علمی ریاست‌جمهوری و هیات آلمانی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، علی‌مرتضی بی‌رنگ در نشست مشترک با مدیر کل امور بین‌الملل وزارت آموزش و تحقیقات کشور آلمان، اظهار کرد: برای پیگیری اهداف و پروژه‌های فناورانه مشترک ایران و آلمان تشکیل یک کمیسیون عالی مشترک همکاری ضروری است تا با پیگیری‌های مناسب این کمیسیون، نتایج قابل قبولی به دست آید.

وی افزود: یکی از راه‌های مناسب همکاری بین ایران و آلمان در حوزه توسعه فناوری، تشکیل این کمیسیون است تا از این طریق بتوانیم از دستاوردهای فناورانه دو کشور بهره‌مند شویم و ارتباطات دو کشور را در این حوزه گسترش دهیم.

بی‌رنگ در خصوص فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: معاونت علمی از طریق ستادهای ۱۶ گانه خود موضوعات مربوط به توسعه فناوری را در کشور پیگیری می‌کند و نقش سیاستگذاری را در این حوزه دارد. 

وی با اشاره به پیشرفت‌های قابل توجه ایران در حوزه نانو، تصریح کرد: ارتقای رتبه ایران در حوزه نانو از ۵۷ به رتبه ششم در حوزه تولید علم، تاسیس ۱۰۰ مرکز و موسسه تحقیقاتی نانو، تولید داروهای ضد سرطان، تولید دستگاه SMT و غیره از جمله پیشرفت های ایران در حوزه علم و فناوری است.

معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: پیشرفت ایران در حوزه سلول‌های بنیادی و علوم شناختی نیز بسیار چشمگیر است و حضور دو هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان فعال و دریافت حمایت‌های مالی از دولت نیز گواه همین ادعا است.

وی افزود: ایران در حوزه علم و فناوری با کشورهای مختلفی نظیر اتریش، چین، مجارستان، روسیه و غیره همکاری‌های مشترک فناورانه دارد و در تلاش برای برقراری ارتباطات بیشتر با دیگر کشورها است.

بی‌رنگ با اشاره به توافقنامه قدیمی بین ایران و آلمان، گفت: بین کشور ایران و آلمان توافقنامه‌ای وجود داشته که پس از پیگیری‌های معاونت امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری از وزارت امور خارجه مشخص شد همچنان اعتبار دارد و می‌توانیم در قالب همین توافقنامه، فعالیت‌ها و پروژه‌های مشترک بین دو کشور را پیگیری کنیم.

معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان نیمه دوم امسال به ایران سفر می‌کند 

فولکر ریکه، مدیر کل امور بین‌الملل وزارت آموزش و تحقیقات کشور آلمان در ادامه این نشست، گفت: معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان برای رایزنی در خصوص همکاری‌های مشترک بین کشور ایران و آلمان نیمه دوم امسال به تهران سفر خواهد کرد و سفر ما نیز برای انجام هماهنگی‌های لازم در این زمینه است.

وی افزود: معاونت علمی می‌تواند شرایط همکاری‌های فناورانه بین دو کشور را فراهم کند و باید در این جلسه مشخص کنیم نحوه همکاری‌های طرفین به چه نحوی صورت گیرد.

مدیر کل امور بین‌الملل وزارت آموزش و تحقیقات کشور آلمان تصریح کرد: سفر معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان به ایران با هدف تعمیق روابط دو کشور صورت خواهد گرفت؛ زیرا ما معتقدیم ایران ظرفیت بزرگی از نظر توسعه علم و فناوری دارد و تعداد دانشجویان و مهندسان فارغ‌التحصیل ایرانی، ما را شگفت‌زده کرده است.

ریکه با اشاره به قرارداد سال ۱۹۷۵ بین ایران و آلمان، گفت: ۴۱ سال پیش قراردادی در زمینه توسعه تکنولوژی و فناوری بین ایران و آلمان منعقد شده بود که می‌توانیم از همین قرارداد برای ادامه همکاری‌های مشترک استفاده کنیم.

بندهای پیشنهادی در کمیسیون مشترک ایران و آلمان زمینه مناسب ادامه قرارداد ۱۹۷۵ است

در ادامه این نشست، سید احمدرضا علایی طباطبایی، مدیر کل دفتر تبادل فناوری معاونت امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ایران ۶ بند پیشنهادی برای کمیسیون همکاری مشترک بین ایران و آلمان ارائه کرده است که این بندهای پیشنهادی می‌تواند به عنوان ضمیمه مناسب ادامه قرارداد ۱۹۷۵ انتخاب شود.

وی افزود: ایران یک همکاری مشترک با همین سبک و شیوه با کشور اتریش دارد که طی یک نقشه راه ۵ ساله و در قالب کارگروه فناوری با یکدیگر فعالیت داشتیم و در حوزه‌های مختلف با یکدیگر همکاری کردیم.

به گفته علایی طباطبایی، شیوه همکاری مشترک ایران و اتریش می‌تواند الگوی مناسبی برای تعریف رابطه فناوری بین ایران و آلمان نیز انتخاب شود.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دیدار به درخواست فولکر ریکه، مدیر کل امور بین‌الملل وزارت آموزش و تحقیقات کشور آلمان صورت گرفته است.